Technologické pokroky

Je Cardano (ADA) lepšia verzia Bitcoinu?

Na základnej úrovni je Cardano len ďalším blockchainom. Je proof-of-stake, nie proof-of-work, ale nemyslím si že tieto pojmy hovoria celý príbeh. Funkcie Cardana a Bitcoinu Samozrejme, je potrebné si aj povedať čo tieto dve pojmy najprv znamenajú, aby sme sa pohli ďalej. Samotný názov nám môže dať malú nápovedu. Proof-of-work poskytuje dôkaz na základe vykonanej… Prečítať celé
Vydané 23. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Koncepty kryptomien

Rozdiel medzi konceptami zdroj: Nugget’s news

Funkcie Cardana a Bitcoinu

Samozrejme, je potrebné si aj povedať čo tieto dve pojmy najprv znamenajú, aby sme sa pohli ďalej. Samotný názov nám môže dať malú nápovedu. Proof-of-work poskytuje dôkaz na základe vykonanej práce. Napríklad v Bitcoine hovoríme o výpočtovom výkone. Ten je potrebný na vytvorenie dôkazu, ktorý siete kryptomien akceptujú. V prípade Bitcoinu nehovoríme o ľudskej práci, ale o výpočtovom výkone. V Bitcoine sa tento dôkaz vytvára na základe výpočtu funkcie v haš kóde.

Druhým pojmom máme Proof-of-work. Je to mechanizmus, ktorý funguje na koncepte kde nepotrebujete ťažiarov. Sú nahradení validátormi, ktorí uzamknú svoje mince a môžu overovať transakcie. Za toto overovanie dostávajú peniaze z poplatkov za transakcie. Tieto príjmy sú ich hlavným zdrojom peňazí, čo u Bitcoinu neplatí.

Validátorom sa stanete odoslaním špeciálnej transakcie, ktorou uzamknete svoje mince. Týmto procesom sa ktokoľvek môže stať validátorom. Ten ktorý vytvorí blok, je vybraný náhodne. Šancu byť vybraný môžete zvýšiť aj množstvom uzamknutých mincí. Ak nesprávne validujete transakcie, o peniaze prídete.

Začiatky

Hoskinson založil Cardano so svojím bývalým kolegom z projektu Ethereum Jerry Woodom v roku 2014 po odchode z projektu, po rozdieloch v názoroch na správu a úlohu rizikového kapitálu v tíme riadenom nadáciou Etherea.

Cardano podporuje rovnomenná nadácia, ktorá pomáha pri výskume a vývoji protokolu a jeho komunity. Na čele vývoja projektu Cardano stojí nezisková spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK). Hoskinson tiež stojí na čele IOHK. Tento projekt zaregistroval popredných akademikov na niekoľkých univerzitách po celom svete, aby skontrolovali svoju prácu predtým, ako oznámili svetu Cardano.

V roku 2017 spoločnosť Cardano uviedla na trh svoju rodnú kryptomenu ADA, pomenovanú na počesť matematičky z 19. storočia Ady Lovelaceovej, dieťaťa anglického básnika Lorda Byrona. Lovelace je považovaná za jednu z prvých počítačových programátoriek na svete tým, že ako prvá zverejnila svoju predstavu strojového algoritmu pre počítačový „analytický stroj“. Samotný projekt Cardano je pomenovaný po talianskom polymatovi Gerolamovi Cardanovi.

Charles Hoskinson

Zakladateľ Cardana Charles Hoskinson zdroj: cryptonewsz.com

Tím ktorý stojí za Cardanom

Input Output Hong Kong (IOHK) je nezisková spoločnosť, ktorá podporuje Cardano. Podpisom viacročnej zmluvy s blockchainovou spoločnosťou Emurgo sa spoločnosť zameriava na podporu lepšieho finančného začlenenia. Hoskinson vo veľkej miere hovoril o prípadoch použitia Cardano v Afrike a ambíciách pomôcť zdvihnúť práve chudobnejšie krajiny vo svete pomocou kryptomeny.

Cardano Foundation je nezávislá švajčiarska nezisková organizácia, ktorej cieľom je „štandardizovať, chrániť a propagovať“ technológiu Cardana prostredníctvom budovania partnerstiev s inými spoločnosťami a zároveň sa zameriava na pomoc pri formovaní legislatívy, ktorá ovplyvňuje odvetvie blockchainu a kryptomeny.

Cardano ako technológia

Myslím si, že sila je v technológii Cardana a v jeho prístupe. Áno, vedecký a akademický prístup. S prejdenými dokumentami doktorandmi a univerzitami. Osobne odporúčam toto 50-minútové video kde vývojár vysvetľuje stav tejto technológie na klasickej tabuli. Myslím si že každá kryptomena by to mala urobiť.

Minca Cardano

Cardano zdroj: alza.sk

Premýšľam nad Cardanom viacerými spôsobmi: prostredníctvom technológie dokáže vytvoriť bezpečný a transparentný základ pre transakcie a výmeny každého jednotlivca – či už pre vládne systémy alebo aj pre rast podnikov. S veľkou aktualizáciou ktorá nás čaká už v Auguste, a s momentálnou dohodou v Afrike naberá Cardano veľké momentum a z pomerne neznámej kryptomeny z minulého roka sa stáva zaujímavý čierny kôň sveta kryptomien.