AUTO

Svetové auto roka je Volkswagen ID.4: Čo u poroty zavážilo najviac?

Najlepšie nové auto na svete je elektrické SUV Volkswagen ID.4. Získalo ocenenie World Car of the Year 2021. Automobil, ktorý sa dostáva už aj na slovenské cesty, získal priazeň odbornej poroty  zloženej z motoristických novinárov pre viaceré dôvody, pričom do celej veci nepochybne vstupuje aj celkový záujem automobilky profilovať sa ako najlepší výrobca elektromobilov na… Prečítať celé
Vydané 22. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Najlepšie nové auto na svete je elektrické SUV Volkswagen ID.4. Získalo ocenenie World Car of the Year 2021.

Automobil, ktorý sa dostáva už aj na slovenské cesty, získal priazeň odbornej poroty  zloženej z motoristických novinárov pre viaceré dôvody, pričom do celej veci nepochybne vstupuje aj celkový záujem automobilky profilovať sa ako najlepší výrobca elektromobilov na svete. Do projektu ID investuje nielen enormné finančné prostriedky, ale aj dbá na to, aby boli autá použiteľné skutočnými ľuďmi nielen naoko, ale aj prakticky. Elektromobily totiž stále nesú ťarchu domnienok verejnosti a kritiky za ich nedostatočný dojazd a dlhý čas nabíjania, no všetky tieto a mnohé ďalšie mýty práve modely ID vyvracajú.

Členovia poroty okrem šetrnosti k životnému prostrediu chválili aj oblasť inovácií. Napríklad ID.4 môže byť na želanie vybavený inovatívnym head-up displejom s rozšírenou realitou (Augmented-Reality-Head-Up-Display), ktorý dôležité inovácie premieta na predné okno, medzi nimi aj šípky navigácie pre odbočenie. Vodič ich vidí v zdanlivej vzdialenosti 3 až 10 metrov trojrozmerne zobrazené a zosynchronizované s reálnym vonkajším svetom. Keď je aktívny adaptívny tempomat ACC alebo voliteľný asistenčný systém Travel Assist, od určitej rýchlosti sa vozidlo idúce pred ID.4 na head-up displeji označuje svietiacim pásom pre dodržiavanie potrebného odstupu.

ID.4 posúva latku na novú úroveň aj v oblasti digitalizácie. Pravidelné aktualizácie a nové funkcie môže prijímať „over-the-air“. Volkswagen je prvom masovou značkou, ktorá takúto možnosť bude poskytovať od leta tohto roku.

Vozidlá, ktoré pripadajú do úvahy pre voľbu World Car of the Year, sa musia vyrábať v počte najmenej 10.000 kusov ročne a musia sa predávať najmenej na dvoch kontinentoch.

Víťazstvom v 17. ročníku World Car of the Year Awards pokračuje ID.4 v histórii úspechu značky Volkswagen pri tejto renomovanej medzinárodnej voľbe. Nové elektrické SUV oslovilo nielen odborné médiá ale aj zákazníkov. Volkswagen plánuje v tomto roku celosvetovo predať približne 150.000 kusov ID.4. Zrýchlenie ofenzívy elektromobility je kľúčovým prvkom stratégie ACCELERATE značky Volkswagen, ktorá okrem iného predpokladá každý rok uviesť na trh najmenej jeden nový elektrický model.

INZERCIA

Veľmi sa tešíme z ocenenia nášho ID.4 ako Svetového auta roka,“ povedal Ralf Brandstätter, predseda predstavenstva značky Volkswagen. „Nielen preto, že je to najdôležitejšie automobilové ocenenie na svete, ale aj preto, že porota vyznamenala veľkú ideu a náš úžasný tím. Prvý model radu ID. pre kľúčové trhy – Európu, Čínu a USA – rozbieha našu ofenzívu elektromobility do sveta. Presvedčivé auto, veľká idea – a titul World Car of the Year? To nám dobre zapadá do seba!“

Voľba World Car Awards sa koná každý rok, najlepšie novinky na svetovom trhu volí 93-členná medzinárodná porota motoristických novinárov z 24 štátov sveta. Kvôli pandémii ochorenia COVID-19 sa slávnostné odovzdávanie cien World Car Awards v tomto roku uskutočnilo digitálne. Záznam si môžete pozrieť v priloženom videu, samotné vyhlásenie najlepšieho auta roka sa začína v čase 50 minút a 35 sekúnd:

Komentár redakcie:

To, že sa autom roka stal práve Volkswagen ID.4, pre nás napokon nie je ani tak veľkým prekvapením, pretože sme takéto ocenenie predpokladali a očakávali. Automobilky počas minulého roka predstavili a spustili predaje viacerých dôležitých a technologicky špičkových automobilov, avšak ID.4 má potenciál stať sa ľudovým SUV elektromobilom. Zavádza nové štandardy v pohone, konektivite i ergonomickom vyhotovení interiéru, popri tom si zachováva veľmi rozumnú koncovú cenu a praktický potenciál hodný nasledovania. Volkswagen ID.4 sa na Slovensku predáva od akciových 31 990 eur za konfiguráciu Pure 109 kW 52 kWh s dojazdom do 344 km. Najvýkonnejší variant ID.4 Max Pro Performance  150 kW 77 kWh s dojazdom 522 km pritom vychádza na 53 780 eur.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »