Madeira bola už šiestykrát vyhlásené za najlepšiu ostrovnú destináciu na svete

Portugalský ostrov Madeira je situovaný v Atlantickom oceáne, medzi západným africkým pobrežím a Portugalskom. Tento relatívne malý ostrov patrí medzi tie najkrajšie kúty sveta. A my ho máme na dosah! Vďaka lacným letenkám a len 4,5 hodinový letu z Viedne sa stal nepochybne cestovateľským hitom tejto sezóny. Madeira ponúka nádherné pláže, prírodné lávové bazény a… Prečítať celé
Vydané 26. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Portugalský ostrov Madeira je situovaný v Atlantickom oceáne, medzi západným africkým pobrežím a Portugalskom. Tento relatívne malý ostrov patrí medzi tie najkrajšie kúty sveta. A my ho máme na dosah! Vďaka lacným letenkám a len 4,5 hodinový letu z Viedne sa stal nepochybne cestovateľským hitom tejto sezóny.

Madeira ponúka nádherné pláže, prírodné lávové bazény a jedinečné turistické chodníky pozdĺž kamenných zavlažovacích kanálov. Líši sa od všetkého, čo ste v Európe videli. Niet divu, že sa zvykne nazývať Havajom Európy.

madeira

Dážď, Slnko, Dúha, Vietor, Hmla

Madeiru  je možno považovať za  Ostrov večnej jari. Južná časť ostrova je teplejšia a žije tu najviac obyvateľov. Sever je daždivejší, chladnejší a veternejší, pretože je ovplyvnený severovýchodnými pasátmi. No v chladnej polovici roka môžu ostrov zasiahnuť atlantické depresie, ktoré prinášajú dažde všade. Teplota vzduchu sa pohybuje od 14° C do 27° stupňov. Ak sa chystáte na Madeiru, sledovanie predpovedí počasia môže byť náročné. Každá meteorologická stránka ukazuje inú predpoveď, a nakoniec sa to aj tak líši od skutočnosti. Vďaka hornatému reliéfu a teplým oceánskym prúdom okolo ostrova má Madeira rôznorodú mikroklímu, preto počas jedného dňa môžete zažiť takmer každé počasie.

Nám sa najviac osvedčil web Windy.com.

Západná časť ostrova je zelená. Určite sa oplatí navštíviť najzápadnejší cíp Madeiry, ktorý ponúka spektakulárne výhľady.

Budete potrebovať malé auto a skúseného šoféra

Síce ma Madeira dobrú hromadnú dopravu, na cestovanie po ostrove je určite výhodnejší prenájom auta. Prenájom je tu cenovo veľmi prijateľný, čo sa však nedá povedať o šoférovaní v meste. Cesty sú úzke, kľukaté a v živote som nevidela nič strmšie. Našťastie premávka nie je hustá, no povestné je hlavne portugalské parkovanie.

Zaujímavosťou je, že v Portugalsku je limit pre jazdu pod vplyvom alkoholu 0,5 gramu na liter krvi, pričom pre niektorých vodičov je limit znížený na 0,2.

Inzercia
madeira

Určite si urobte výlet okolo celého ostrova. Jedným z populárnych miest na skvelé instagramové fotky je mestečko Santana s pôvodnými domčekmi. V centre mesta je ich len pár, nestrávite tu viac ako 30 minút.

Raz si hore, raz si dole

Madeira ponúkam naozaj epické trasy pre turistov. Pripravte sa na skvostné výhľady, meniace sa počasie, faunu a flóru ako z pralesu, strmé útesy, vodopády, jedinečnú sopečnú geológiu ale aj strmé stúpanie a klesanie.

 

Pico do Arieiro – Pico Ruivo hike

Tento 14 kilometrový okruh medzi dvoma najvyššími vrchmi Madeiry sa dá prejsť za 6 hodín. Určite je lepšie vyraziť ráno a spojiť turistiku s východom slnka. Na Pico do Arieiro sa viete vyviezť autom, a potom už pokračujete pešo. Netreba sa nechať oklamať instgramovými fotkami, na ktorých pózujú dievčatá len v kraťasoch a športových podprsenkách. Teplota hore sa pohybuje okolo 7° C.

 

 

Risco Waterfall a 25 Fontes Walk

Nie až tak ľahká prechádzka k vodopádu Risco a 25 prameňom, známym v portugalčine ako Vinte e Cino Fontes, je jednou z najobľúbenejších na Madeire. Ponúka lesné výhľady a množstvom vodných prvkov, ktoré zaujmú každého na ceste. Pripravte sa, že tu strávite minimálne pol dňa.

Vereda da Ponta de São Lourenço

Na najvýchodnejšom polostrove Madeiry sa nachádza aj jedna z najobľúbenejších pobrežných túr na ostrove. Je ľahko dostupná z Funchalu.  Ponta de São Lourenço je iná časť Madeiry, je suchá a členitá, s morskými útesmi. Táto turistika trvá do 4 hodín.

 

Teleferico das Achadas da Cruz – najstrmšia lanovka v Európe

Medzi veľmi populárne zážitky patrí cesta najstrmšou lanovkou v Európe. Ak sa bojíte alebo si chcete užiť menšiu turistiku, k pobrežiu sa dá dostať aj pešo. Cestu dole aj hore prejdete dokopy za 2 hodiny. Avšak pozor na strmé a klzské klesanie. Pre mňa bola táto turistika tá najzaujímavejšia z celej Madeiry. Pláž tvoria obrovské čierne bazaltové kamene a vlny dosahujú veľkých výšok.

madeira

Najlepší gastro zážitok

Na Madeire sme si najviac zo všetkého pochutili na steakoch. V reštauráciach je ich cena nižšia v porovnaní so Slovenskom, no chuťovo sa nedajú porovnať. Nám najviac chutilo v reštaurácii Abrigo do Poiso pod Pico do Arieiro. Vynikajúce boli aj morské plody, z ktorých odporúčam hlavne chobotnicu alebo steak z tuniaka. Čo sa týka fastfoodu, za zmienku stojí populárny madeiranský sandwich a 100 Montaditos (reťazec reštaurácii, kde sa chodí hlavne na pivo alebo sangriu, ku ktorým si objednávate malé jednohubky).

Skvelý burger v hlavnom meste Funchal nájdete v Hamburgeria da Mercado. (Pre jedlíkov ponúkajú akciu Men vs Burger. Ak stihnete zjesť tento veľký burger s hranolkami do 30 minút, máte ho zadarmo.) Určite si nechajte poradiť a objednajte si ako predjedlo chlieb s cesnakom. Vo všetkých reštauráciach je naozaj vynikajúci.

Zo sladkostí treba určite vyskúšať palacinky, rôzne sladkosti zo stánkov na promenáde ale aj skvelé pečivo, ktoré nájdete normálne v obchodoch.

Nezabudnite si dať osviežujúce nápoje z domáceho ovocia, špeciálny drink Poncha a exotické ovocie.(Určite nekupujte ovocie na hlavnom trhu vo Funchaly, je neporovnateľne drahšie a niekedy sa môže stať, že vám predavači predajú ešte nezrelé ovocie, ktoré sa nemôže konzumovať).

 

Čo si so sebou zobrať

Týždeň na Madeire zvládnete aj s jedným ruksakom. V zozname nižšie nájdete položky, ktoré určite nebudete ľutovať, že máte so sebou.

 • Turistická obuv,
 • tenisky,
 • pršiplášť (nepremokavá a neprefúkavá bunda),
 • páperka,
 • termotričko (na turistikách býva chladno),
 • sveter alebo mikina,
 • plavky,
 • okuliare,
 • čapica,
 • šatka,
 • bandáž na koleno,
 • vitamíny (pobyt na Madeire môže byť vyčerpávajúci, hlavne ak máte nabitý program).

Dobré oblečenie určite oceníte pri návšteve unikátneho lesa Laurisilva. Laurisilva je typ pôvodného lesa, ktorý kedysi pokrýval veľkú časť južnej Európy. V súčasnosti sa zachovalo len niekoľko oblastí a najväčšia z nich sa nachádza práve na Madeire. Tento les je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Z pôvodného lesu, ktorý pokrýval celú Madeiru zostalo len 16 %.

 

Foto: Osobný archív

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

 • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
 • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.