ZO SVETA

Aktuálne: Maďarsko a Poľsko čelia obvineniu z diskriminácie LGBTQ+

Maďarsko má spoločne s Poľskom problém. Európska komisia započala právne kroky proti maďarskému zákonu, ktorý zakazuje zobrazovanie homosexuality ľuďom mladším ako 18 rokov, a tiež proti poľským „LGBTQ-free“ zónam (zóny bez LGBT). Problémom je diskriminácia LGBTQ+ komunity. Európska komisia preto ešte vo štvrtok 15. júla spustila právne konanie ako reakciu na menované opatrenia konzervatívnej vlády… Prečítať celé
Vydané 19. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Maďarsko má spoločne s Poľskom problém. Európska komisia započala právne kroky proti maďarskému zákonu, ktorý zakazuje zobrazovanie homosexuality ľuďom mladším ako 18 rokov, a tiež proti poľským „LGBTQ-free“ zónam (zóny bez LGBT).

Problémom je diskriminácia LGBTQ+ komunity. Európska komisia preto ešte vo štvrtok 15. júla spustila právne konanie ako reakciu na menované opatrenia konzervatívnej vlády Poľska a Maďarska.

Maďarsko čelí veľkej kritike zo strany Európskej únie odkedy maďarský parlament schválil návrh zákona smerujúci proti LGBTQ+ komunite. Tento zákon zakazuje zobrazovanie LGBTQ+ ľudí v knihách a v televízií ľuďom pod 18 rokov.

Jedná sa o vystavovanie týchto osôb akémukoľvek obsahu, ktorý by mal podporovať zmenu pohlavia alebo homosexualitu. Toto opatrenie je podľa prezidentky Európskej komisie Ursuly von der Leyen hanbou.

Ešte v júni tohto roka 17 krajín Európskej únie podpísalo vyhlásenie, ktoré odcudzovalo Orbánov zákon proti LGBTQ+ komunite. Medzi tieto krajiny patrili Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Holandsko, Estónsko, Taliansko, Grécko, Rakúsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Dánsko, Írsko a Cyprus. Slovensko sa nepridalo.

Diskriminácia LGBTQ+ v Poľsku

V Poľsku je zas viac než 100 regiónov, miest a obcí označených ako „zóny bez LGBTQ ideológie“. Komisia si myslí, že poľské autority zlyhali v úplnosti a primeranosti odpovede na vyšetrovanie ohľadom podstaty a dopadu takzvaných „zón bez LGBT ideológie“.

INZERCIA
lgbtq

V Poľsku fungujú „zóny bez LGBTQ ideológie“, Zdroj: Unsplash/ Jose Pablo Garcia

Jarosław Kaczyński, ktorý je predsedom strany „Právo a spravodlivosť“, opísal LGBTQ+ ideológiu ako „importované hnutie„, ktoré „ohrozuje našu identitu, náš národ, ich nasledujúcu existenciu a tým pádom aj poľský štát„.

Inzercia

Europoslanec Witold Waszczykowski obvinil Brusel z ideologického boja proti poľskej vláde. Pričom cieľom má byť jej kolaps. Konanie Európskej únie vníma ako stigmatizáciu poľskej vlády.

Diskriminácia LGBTQ+ v Maďarsku

Európska komisia čelila nátlaku konať po tom, ako spomínaný maďarský zákon postavil zástupcov  LGBTQ+ komunity mimo zákon. Jedná sa nie len o programy zábavné, ale aj o tie vzdelávacie.

Rovnosť a rešpekt pre dôstojnosť a ľudské práva sú základné hodnoty Európskej únie, zakotvené v Článku 2 Zmluvy o Európskej únií,“ poznamenala Európska komisia, pričom prisľúbila „využitie všetkých nástrojov pri obrane týchto hodnôt„.

Európska komisia sa vyjadrila aj prostredníctvom sociálnej siete Twitter „Európa nikdy nedovolí, aby boli časti našej spoločnosti niečím poznačené„.

Maďarské autority zákon vykreslili ako súčasť ich boja za tradičné hodnoty. Analytici si však stihli všimnúť, že premiér Maďarska Viktor Orbán, sa snaží nadbehnúť svojim kresťansko-konzervatívnym potenciálnym voličom pred voľbami, ktoré sa majú konať nasledujúcu jar.

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Varga na sociálnu sieť Twitter napísala toto: „Chcú nás donútiť k tomu, aby sme nechali sexuálnu propagandu šíriť medzi naše deti… Únia nesmie diktovať, ako majú maďarskí rodičia vychovávať vlastné deti v Maďarsku„.

Pravicoví aktivisti tvrdia, že spomínaný návrh zákona bude mať skutočné dopady na maďarských zástupcov LGBTQ+ komunity. Bude sa jednať o nárast stigmatizácie a diskriminácie.

Maďarský zákon je postavený na podobnom modeli ako ruský zákon. Avšak Maďarsko svoj zákon posunulo ešte ďalej, pretože v Rusku je zakázaná len „propaganda“ homosexuality, zatiaľ čo Maďarský zákon zakazuje akékoľvek vykresľovanie LGBTQ+ tém.

Európska komisia uviedla, že legislatíva porušuje niekoľko zákonov a noriem Európskej únie. Okrem porušenia zákonu týkajúceho sa nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie, sa ďalej jedná napríklad o Smernicu o audiovizuálnych službách, ktorá Európskej únií nastavuje pravidlá televízneho vysielania a streamovacích služieb,

Tento zákon využíva ochranu detí, ktorej sme všetci oddaní, na ospravedlnenie vážnej diskriminácie ľudí kvôli ich sexuálnej orientácii. Tento zákon je potupný,“ povedala Von der Leyen ešte minulý týždeň.

Čo sa bude diať?

Obe krajiny máju 2 mesiace na to, aby odpovedali Európskej komisií. Ak sa tak nestane, Európska komisia sa môže rozhodnúť pre zaslanie odôvodneného stanoviska, pričom nasledujúcim krokom bude ich postúpenie Súdnemu dvoru Európskej únie. Výsledkom takéhoto konania môžu byť až finančné sankcie.

Zdroje: The Guardian, DW, TASR, European Comission, Notes from Poland, Reuters, Zmluva o Európskej únii, Noizz, Twitter, iRozhlas,

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.