Lifestyle

Kto je Yayoi Kusama?

  • 22 decembra, 2022
  • 4 min read
Kto je Yayoi Kusama?

Yayoi Kusama je japonská umelkyňa, ktorú nazývajú aj ako Princezná bodiek“. Hoci tvorí rôzne druhy umenia (maľby, sochy, performancie aj inštalácie), všetky majú spoločné jedno, majú bodky!

Rané detstvo a traumy

Yayoi Kusama sa narodila v provinčnom meste Matsumoto v japonskej prefektúre Nagano v dobre situovanej rodine obchodníkov. Bola najmladšia zo štyroch detí. Umelkyňa opisuje rané spomienky na to, ako ju ako malú obklopovali nekonečné kvety na ich farme, ale aj halucinácie o bodkách, ktoré pokrývali všetko okolo nej. No v jej detstve nebolo všetko len ružové. Po celý život sa vyrovnáva z traumatického detstva (nútili ju špehovať otcove mimomanželské aféry a jej matka mala násilnícke sklony).

Začala maľovať, keď mala desať rokov. No jej matka túto záľubu neschvaľovala. Svojej mladej dcére však dovolila chodiť na umeleckú školu so zámerom, aby sa vydala a žila životom ženy v domácnosti. Kusama však odmietla mnohé ponuky na sobáš, ktoré dostala, a namiesto toho sa venovala životu umelkyne.

 Smer New York

Kusama prišla do New Yorku v roku 1958 ako jedna z prvých povojnových japonských umelcov. Ako žene a Japonke sa jej dielu dosávalo málo pozornosti. Práve v tomto období začala maľovať svoju dnes už kultovú sériu Nekonečné siete“. V nej sa inšpirovala rozľahlosťou oceánu, ktorý ju mimoriadne oslovil.

V polovici 60. rokov sa Yayoi Kusama zoznámila so surrealistickým sochárom Josephom Cornelom, ktorý ňou bol okamžite posadnutý. Neustále jej telefonoval a písal jej básne a listy. Krátky čas mali spolu romantický vzťah, ale Kusama ho nakoniec prerušila, pretože bola ohromená jeho intenzitou (ako aj jeho blízkym vzťahom k matke, s ktorou žil).

Inzercia
(Foto: Juri9092, Pixabay)

Pokus o samovraždu

Keď si Yayoi začala uvedomovať, ako málo uznania sa jej dostáva vzhľadom na jej vplyv na oveľa úspešnejších (mužských) umelcov, Kusama bola čoraz depresívnejšia. Prehlbujúca sa depresia ju doviedla až k pokusu o samovraždu skokom z okna. Avšak pád prežila a podarilo sa jej zotaviť.

@thatsprettyneeat

Reply to @sundustorange #greenscreen #yayoikusama #yayoi #mentahealth #art #arthistory #arthistorytiktok

♬ original sound – suz | art & design

Ameriku ani Európu nedobila

Kusama skúšala vystavovať aj v Európe, no ani tam nezožala veľký úspech. A doma v New Yorku ju mnohí kritizovali, že pre publicitu sa nezastaví pred ničím. Čoraz viac skľúčená sa v roku 1973 vrátila do Japonska, kde bola nútená začať svoju kariéru odznova. Po ďalšom pokuse o samovraždu sa Kusama rozhodla odísť do psychiatrickej liečebne Seiwa. A napokon sa tu usadila natrvalo. Žije v tejto nemocnici až dodnes z vlastného rozhodnutia. Jej ateliér, v ktorom od polovice 70. rokov 20. storočia tvorí, sa nachádza kúsok od nemocnice.

Come Back

Kusama sa nakoniec dočkala celosvetového úspechu. Má jedinečné umenie, davy fanúšikov, sympatie na sociálnych sieťach a peniaze. Od roku 2011 sa jej výstavy rozšírili po celom svete, pričom päť veľkých výstav putovalo po 34 mestách.

Dokázala si vybudovať svoju značka excentrickej tety pop-artu. Zberatelia a múzeá sa predháňajú v nákupe jej nových diel, zatiaľ čo aukčné domy predali za posledných desať rokov jej diela v hodnote viac ako 550 miliónov dolárov.

Bodkovaná tekvica je ikonickým dielom. (Foto: Eternaloff, Pixabay)

Yayoi Kusama je najpredávanejšou žijúcou umelkyňou na svete a zároveň je stále podhodnotená v porovnaní so svojimi rovesníkmi.

@eurowomandk

LOUIS VUITTON x Yayoi Kusama 🔴 Kom med til preview af kollektionen, der er i butikkerne i januar 2023 og markerer 10-års jubilæet for LV og Yayoi Kusamas seneste samarbejde.   Japanske Yayoi Kusama er en af verdens største kunstnere og er herhjemme særlig kendt for værket Gleaming Lights of the Souls med de karakteristiske prikker, som kan opleves på Louisiana. #fashioncollabs #yayoikusama #louisvuittonxyayoikusama

♬ eredeti hang – •zene__idézetek•

Zdroje: Tate, ThoughtCo, ArtNews

Ilustračná foto: FourSummers, Pixabay

About Author

Ema Zvara