Kryptomeny

Elon Musk svojimi vyjadreniami opäť ovplyvnil vývoj kryptomien

Elon Musk sa stal veľkým hráčom vo svete kryptomien, keď spoločnosť Tesla využila firemné peniaze na nákup digitálne majetku a začala ho akceptovať ako formu platby za svoje vozidlá. Status Elona Muska na twitteri z minulého týždňa však úplne zamiešal karty.    Tesla a bitcoin  Spoločnosť Tesla sa 8. februára rozhodla, že svoje firemné peniaze… Prečítať celé
Vydané 20. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Elon Musk sa stal veľkým hráčom vo svete kryptomien, keď spoločnosť Tesla využila firemné peniaze na nákup digitálne majetku a začala ho akceptovať ako formu platby za svoje vozidlá. Status Elona Muska na twitteri z minulého týždňa však úplne zamiešal karty. 

 

Tesla a bitcoin 

Spoločnosť Tesla sa 8. februára rozhodla, že svoje firemné peniaze investuje na nákup digitálneho majetku. Tento krok považujú mnohí znalci za zlomový. Ide o úplne nový vývoj majetku, ktorý určí trendy pre ďalšie roky. Niekoľko týždňov po tomto vyjadrení sa hodnota bitcoinu vyšplhala na jej doterajšie maximum takmer 65 000 dolárov, za ktoré vďačí aj prijatiu spoločnosťou Tesla. Jedným z ďalších rozhodnutí spoločnosti totiž bolo, že bude bitcoin akceptovať ako formu platby za svoje vozidlá. To však už neplatí a spoločnosť Tesla opäť zamiešala karty. 

Hodnota bitcoinu sa výrazne znížila (zdroj obrázku: canva.com)

Hodnota bitcoinu sa výrazne znížila (zdroj obrázku: canva.com)

 

Vyjadrenia Elona Muska na Twitteri 

Elon Musk už niekoľkokrát v minulosti dokázal, že svojimi vyjadreniami a činmi dokáže úplne zmeniť vývoj kryptomien. V minulosti niekoľkokrát významne kryptomeny podporoval a dokonca pomohol zvýšiť ich ceny, vrátane bitcoinu. Minulý týždeň však svojimi tvrdeniami na Twitteri rozhodol o miliardách. 

INZERCIA

12. mája sa generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk vyjadril na svojom účte na Twitteri, že automobilová spoločnosť Tesla pozastavuje možnosť nákupu vozidiel prostredníctvom bitcoinu. Za hlavný dôvod tohto rozhodnutia určil environmentálne obavy z využívania fosílnych palív a ťažobného procesu, ktorý nie je v súlade so životným prostredím. 

 

Inzercia

Ako jeho vyjadrenia ovplyvnili bitcoin?  

Elon Musk svojim vyjadrením úplne prekvapil obhajcov kryptomien. Bitcoin sa po jeho vyjadreniach najskôr znížil o 15%, ale jeho znižovanie sa nezastavilo. Najväčší podiel na tomto znižovaní má rozhodnutie o neprijatí bitcoinu ako platby a tiež kritika na zaťaženie prostredia ťažbou kryptomien. 

Následne po vyjadreniach Elona Muska sa najväčšia kryptomena na svete prepadla o 40 % z pôvodných takmer 65 000 dolárov pod 40 000 dolárov. Je to najnižšia hodnota, ktorá bola zaznamenaná od 9. februára, kedy sa spoločnosť Tesla rozhodla nakúpiť túto kryptomenu a začala ju prijímať za nákup automobilov. 

 

Prečo došlo k takémuto veľkému prepadu? 

Ľudia sa po jednoduchom vyjadrení Elona Muska začali očakávať, že spoločnosť Tesla sa začne Bitcoinu zbavovať. To viedlo k jeho veľkému poklesu a obrovskému zníženiu hodnoty. Aj napriek tomu, že Musk po niekoľkých hodinách od zverejnenia svojho prvého vyjadrenia zdôraznil, že spoločnosť Tesla len pozastavila platby za Bitcoin, ale kryptomien vo svojom vlastníctve sa zatiaľ nezbavuje, opätovný rast už sa nenaštartoval. 

K celkovej situácii nepomohlo ani vyjadrenie Čínskej ľudovej banky, v ktorom opäť zopakovala, že digitálne tokeny nie je možné použiť ako platbu. Zdôraznila tiež regulačné riziko týkajúce sa kryptomien. Následne na to sa rozhodla pre zákaz poskytovania služieb spojených s kryptomenami. Čína je krajinou, kde sa kryptomeny ťažia najčastejšie. V súčasnosti sa podľa globálneho meradla v Číne ťaží približne 75% bitcoinu. Aj vyjadrenie Čínskej ľudovej banky má za následok zníženie hodnoty bitcoinu na úroveň pod 40 000 dolárov. 

Kryptomeny za posledný týždeň zaznamenali výrazný pokles (zdroj obrázku: canva.com)

Kryptomeny za posledný týždeň zaznamenali výrazný pokles (zdroj obrázku: canva.com)

Pokles ďalších kryptomien 

Na obmedzenie začali reagovať ďalšie kurzy. Okrem bitcoinu sa znížili hodnoty viacerých kryptomien. Výrazný pokles zaznamenala aj druhá najznámejšia kryptomena Ethereum, ktorá poklesla takmer o 20%. Svoju hodnotu stratili tiež prakticky všetky kryptomeny, ktoré sú ponúkané na burze Coindesk. U niektorých z nich došlo k poklesu približne 20%, pričom väčšina prišla o zhruba 10%. Dôležité je však poznamenať, že virtuálne meny nemajú jednotnú cenu. Na burzách a v zmenárňach dochádza aktuálne k rozdielom, ktoré sú v niektorých prípadoch v desiatkach eur.

Pokračujte na ďalší príspevok »