Balkán

Bosna a Hercegovina – krajina, ktorá ponúka z každého rožka troška aneb Mostar a Sarajevo

Vydané 19. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Panenská krajina – aj toto slovné spojenie by mohlo byť ekvivalentom Bosny a Hercegoviny. Turistami z veľkej časti neobjavená krajina Balkánu získava na svojej atraktivite čoraz viac. Balkán je medzi Slovákmi známy najmä vďaka Chorvátsku, kde väčšina cez leto aj putuje. Niekto si spraví výlet aj po okolitých krajinách. Práve Bosna a Hercegovina je perla, ktorá je tichá, no v skutočnosti nie.

Zdroj: www.pixabay.com

V porovnaní so Slovenskom je Bosna o niečo väčšia, čo sa rozlohy týka. Avšak, počtom obyvateľov je trochu menšia v porovnaní s nami. Už keď sme pri porovnaniach, tak sú tu aj ďalšie rozdiely. Napríklad, čo sa vierovyznania týka, je to farebnejšie oproti Slovensku, no k tomu sa dostaneme nižšie v článku. Kultúra je tiež celkom iná, aj napriek tomu, že je to Balkán, ktorý je z časti slovanský.

Zdroj: www.pixabay.com

Veď len známa púť do mesta Medjugorje hovorí sama za seba. Veľa ľudí ani netuší, že práve toto posvätné miesto sa nachádza v Bosne. Ďalšou zaujímavosťou je, že Bosnu poznáme ako krajinu bez mora, avšak, Bosna to istým spôsobom vyhrala v porovnaní s ostatnými krajinami Balkánu. Majú iba 20 kilometrov pobrežia, ale majú.

Zdroj: www.pixabay.com

V praxi to znamená, že cesta Chorvátskom do Dubrovníka prechádza cez malé územie Bosny a Hercegoviny. Na vstup do krajiny stačí občiansky preukaz. Bosniaci sú veľmi hrdí, že majú aspoň túto malú časť pobrežia a prístup k Jadranu.

V Bosne je toho veľa, čo môžete objavovať, vrátane prírody. Avšak, ak ste na roadtripe a čas je váš nepriateľ, tak hlavné mesto Sarajevo a neďaleký Mostar by mali byť na vašom travel liste.

Sarajevo

Klasika, hlavné mesto. Veľa ľudí si dáva aj ako cieľ navštíviť hlavné mesta Európy alebo tak podobe. Sarajevo by som nazvala takou chutnou jednohubkou. Nič špeciálne, ale predsa vás to pohladí za srdce. Mix kultúr a predsa jeden celok. Viaceré náboženstva po sebe jednoznačne zanechali stopy aj v centre Sarajeva. Ak by ste nevedeli, tak Sarajevo je zvané aj ako „európsky Jeruzalem“.

Cenovo je to veľmi príjemná destinácia, kde si človek dopraje aj z domácej kuchyne a aj nejaký ten lokálny drink. V centre mesta to vyzerá ako v každej európskej metropole. Krásne uličky, nadčasové kaviarne a bary – každý si tam nájde to svoje.

Zdroj: www.pixabay.com

Ľudia sú veľmi príjemní a láskaví. Ak máte možnosť navštíviť Sarajevo s miestnymi, urobte to. Ja som to šťastie mala a kamarátka Ajla ma pozvala na návštevu k nej domov. Veľmi príjemný výlet s domácimi ľuďmi. Ako už iste vieme, Bosnu poznačila aj vojna. Z rozprávania Ajly ma mrazilo. Keď bola malá, tak si vojnu prežila a zapamätala si úlomky. Najmä ten, keď jej gulička preletela popri hlave.

Keď sme sa dostali na tému životnej úrovne, tak Slovensko z jej pohľadu bolo na veľmi dobrej úrovni v porovnaní s jej domácou Bosnou a považuje nás za vyspelú krajinu. Ajla je čo sa náboženstvá týka moslimka, ale bravčový steak si dá s veľkou radosťou. Dokonca, počas Veľkej Noci na Slovensku dostala aj krížik na čelo nevediac, že je moslimka.

Veľmi sa tešila, že mohla vyskúšať na vlastnej koži zvyky iného náboženstva. A presne toto je príklad toho, ako v Bosne funguje vzájomné spolunažívanie rozdielnych náboženstiev – moslimovia, pravoslávni, rímskokatolíci či protestanti.

Mostar

Cesta Mostar – Sarajevo miestnym vlakom ponúka krásne výhľady a vlak je celkom lacná záležitosť. O Mostare ste už možno počuli, je to veľmi pekné mesto. Viacerí by sa možno aj zhodli na tvrdení, že je lepšie ako Sarajevo.

Zdroj: www.pixabay.com

Dominantou mesta je jednoznačne most, ktorý bol v minulosti zbúraný kvôli vojne. Prešiel rekonštrukciou a je opäť v pôvodnej podobe. Most je aj akoby symbolom adrenalínu, kde sa každoročne konajú skoky do rieky priamo z mosta.

Mostar je v lete veľmi horúce miesto v Bosne, no teplota vody v rieke je stále veľmi studená. Historické uličky s miestnymi remeselníkmi vás určite prenesú na nejaký Blízky východ. Mesto je obklopené zeleňou a penou prírodou.