Kontroverzný hrad v Stobnici rozdeľuje ľudí na dva tábory

Poliaci si už zo zamotaného prípadu strieľajú. „Nákupné centrum na kopci je presne to, čo sme potrebovali.“ Nuž, opäť sa ukázalo, že moc a peniaze sú nerozlučnou dvojicou. Hrad v lone prírody Pokiaľ vás novodobá architektúra príliš nenadchýna, poľský hrad spĺňa predstavy o návrate do minulých storočí. Svojím stredovekým dizajnom je totožný so starými hradmi po celom svete…. Prečítať celé
Vydané 30. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Hrad v lone prírody

Pokiaľ vás novodobá architektúra príliš nenadchýna, poľský hrad spĺňa predstavy o návrate do minulých storočí. Svojím stredovekým dizajnom je totožný so starými hradmi po celom svete. História jeho výstavby siaha do roku 2009, kedy boli podané prvé žiadosti o zmenu plánu územného rozvoja.

Mohutná stavba sa vyrástla na čiastočne umelom ostrove na jazere Stobnica. Jazero sa nachádza v Noteckom lese, len 50 kilometrov od mesta Poznaň. Samotná Poznaň patrí k najstarším poľským mestám, prvá zmienka sa datuje do roku 968. Preto niet divu, že láka najmä početnými kostolmi, palácmi a ďalšími budovami. Pred pár rokmi však na seba strhol pozornosť práve hrad v Stobnici a nebolo to kvôli záplave turistov.

hrad

Letecké snímky budovy ukazujú mohutný komplex napodobňujúci stredovekú stavbu. Vnútri sa nachádza obrovský bazén, kino či knižnica zdroj: pinterest.com

Hrad zrejme musel vzniknúť za každú cenu

Pôvodne mali na jazere vyrásť viacbytové domy. Developer neskôr oznámil, že hrad poslúži ako luxusný rezidenčný komplex s päťdesiatimi honosnými bytmi. Pozemok teda zmenil svoj účel z rekreačného areálu na pozemok určený na výstavbu. Primátor Poznane schválil žiadosť o výrube stromov v okolí jazera, čo zarazilo ochrancov prírody. Stavenisko sa nachádza v chránenom území Natura 2000. Notecký les okrem iného zahŕňa 16 prírodných rezervácií a park, ktorý je chránený smernicou Európskej únie.

INZERCIA

Poznaň je atraktívnym turistickým miestom najmä po vizuálnej stránke. zdroj: unsplash.com

Hrad sa stal predmetom intenzívneho vyšetrovania po tom, čo sa zistilo, že podmienky jeho vzniku nie sú v súlade so zákonom. Pozornosť začala narastať, keď sa poľský Ústredný protikorupčný úrad začal zaoberať nezrovnalosťami v postupe udeľovania povolení. Minister životného prostredia vtedy nariadil Generálnemu riaditeľstvu pre ochranu životného prostredia, aby v tejto veci začalo neodkladnú kontrolu. Prípad oznámili aj prokuratúre.

Podivné kontakty a zahraničné účty

V posudku z januára 2015 sa uvádza, že „investícia nebude mať významný negatívny vplyv“ na chránené oblasti. Zápis dodal, že neexistujú „žiadne právne námietky voči realizácii tejto investície“. Správu podpísal prof. Piotr Tryjanowski, člen mimovládnej environmentálnej organizácie Fauna Polski (poľská fauna). Podľa nedávnych informácií je členom tejto organizácie otec jedného z dodávateľov, ktorý do projektu výrazne investuje.

Hlavný inšpektor stavebného dozoru minulý rok zrušil rozhodnutie orgánov okresu Oborniki z roku 2015. Argumentoval to faktom, že stavba môže mať nepriaznivý dopad na životné prostredie. Z toho dôvodu úrady udelili investorovi povinnosť predložiť environmentálne plánovanie. Keďže investor tento dokument nedoručil, predpoklad bol dostatočný na zrušenie povolenia.

Ďalším problémom sa stali financie, ktoré sa použili na budovanie luxusného sídla. Odkiaľ nabrali developeri 400 miliónov zlotých, v prepočte 85 miliónov eur? Veľká investícia podľa Ústredného protikorupčného úradu pochádzala z trestnej činnosti. Predpoklady sa potvrdili, keď sa časť peňazí našla na účte cyperskej firmy, ktorá patrila jednému z majiteľov. Neskôr sa suma previedla na účet spoločnosti DJT, ktorá má na svedomí stavbu hradu. Polícia začala konať a doteraz bolo obvinených šesť ľudí – vrátane architekta hradu a dvoch staviteľov.

Rozporuplné názory pretrvávajú

Napriek jasným dôkazom vojvodský správny súd rozhodol v prospech výstavby hradu. Nie je jasné, čo motivovalo súd k takémuto výsledku, no to sa ukáže až po zverejnení odôvodnenia rozsudku. Podľa zákona teda stavba môže pokračovať.

Objekt je určený pre 97 ľudí, čo je len o niečo menej ako počet obyvateľov v obci blízko Noteckého lesa. Dedinčania ale tvrdia, že nie sú proti projektu a investori ich požiadali o súhlas. Niektorí hovoria, že hrad prinesie do oblasti peniaze, iní dúfajú v ďalšie výstavby.

Príroda si odjakživa vedela so všetkým poradiť, no jej najväčším súperom sa nakoniec stal človek. zdroj: unsplash.com

Odborníci sa zhodujú na tom, že hrad naoko vyzerá pôsobivo, architektonicky je však pozliepaný z rôznych štýlov. Pri jeho veľkosti a opevnení by sa ideálne vynímal na útese a nie uprostred jazera. Hlavnú rolu nanešťastie zohrali správne kontakty a peniaze. Čo mohlo začať ako unikátny projekt, teraz robí vrásky na čele ľuďom, ktorí bojujú za záchranu ekosystému.

Zdroje: www.notesfrompoland.com, www.tvpworld.com

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com