ENVIRO A TECHNOLÓGIE

Koniec ťažbe diamantov. Gigant Pandora prejde na umelé diamanty, avizuje jej CEO

Pandora, jeden z najväčších svetových dodávateľov šperkov, oznámila, že upustí od predaja vyťažených diamantov, keď uvedie na trh vôbec prvé laboratórne vytvorené diamanty. Alexander Lacik, generálny riaditeľ Pandory, pre BBC uviedol,  že tento posun je súčasťou širšej snahy o udržateľnosť spoločnosti samotnej. Uvedenie  udržateľne získaných diamantov na trh „predstavuje pre Pandoru nový míľnik, pretože už nebude ťažené… Prečítať celé

Umelo vyrobené diamanty sú lacnejšie, ale sú na ne kladené rovnaké kvalitatívne kritériá. Ich výhodou je pôvod, ktorý nemožno spochybniť.

Uvedenie  udržateľne získaných diamantov na trh „predstavuje pre Pandoru nový míľnik, pretože už nebude ťažené diamanty využívať,“ uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení . „Do budúcnosti sa vyťažené diamanty už nebudú používať vo výrobkoch spoločnosti Pandora.“

Tieto „laboratórne“ vyrobené diamanty sú lacnejšie ako tradičné diamanty, ale z hľadiska optických, chemických, tepelných a fyzikálnych vlastností sú rovnako kvalitné ako diamanty vykopané zo zeme. Klasifikujú sa tiež podľa rovnakých štandardov: strih, farba, čistota a karát.

Problémom pravých ťažených diamantov sú ako environmentálne dôsledky ťažby, tak aj etické a morálne spory. Formovanie diamantov môže trvať miliardy rokov a často sa ich náleziská nachádzajú v krajinách, ktoré nemajú infraštruktúru, prekvitá v nich korupcia, ťažká práca dospelých a detí.

INZERCIA

Správa od Bain z roku 2020/2021  zistila, že „udržateľnosť, transparentnosť a sociálna starostlivosť sú prioritné otázky pre spotrebiteľov, investorov a hodnotový reťazec“. Správa uvádza, že laboratórne vyrobené diamanty prichádzajú s nižšími nákladmi bez obáv z toho, odkiaľ diamant pochádza.

Správa organizácie Human Rights Watch z roku 2020  ukázala, že k zaisteniu zodpovedného získavania vyťažených diamantov zostáva ešte dlhá cesta. „Hlavné klenotnícke spoločnosti zdokonaľujú získavanie zlata a diamantov, väčšina však nemôže ubezpečiť spotrebiteľov, že ich šperky nie sú nepoškvrnené porušovaním ľudských práv,“ uvádza sa v správe.

Pandora tvrdí, že jej nový laboratórne vyrobený rad diamantov získal tiež uhlíkovo neutrálnu certifikáciu vrátane certifikácie pre balenie a prepravu, čo predstavuje krok k tomu, aby sa stala spoločnosťou s nízkymi emisiami uhlíka. Diamanty v zbierke boli vyrobené v priemere s využitím 60 percent obnoviteľnej energie a spoločnosť dúfa, že v čase, keď v roku 2022 vstúpia na globálny trh, môžu túto hodnotu zvýšiť na 100 percent obnoviteľnej energie.

Všeobecne sa kladie čoraz väčší dôraz na pojem udržateľnosť. Veľké spoločnosti si tento apel uvedomujú a udržateľnosť komponujú priamo do svojich dlhodobých stratégií. Jej súčasťou je prirodzene aj aktívna snaha o vylúčenie otroctva, ťažkej práce a detskej práce z celého procesu výroby a dodávania tovarov a služieb.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.