Automobily EXTRA

Už nie je o čom diskutovať. Z Kia Sportage sa stalo luxusné SUV pre náročných, ale s rozumnou cenou

  • 31 decembra, 2021
  • 10 min read
Už nie je o čom diskutovať. Z Kia Sportage sa stalo luxusné SUV pre náročných, ale s rozumnou cenou

Test Kia Sportage Hybrid 4WD vo výbave GT-Line

Spomínate si na časy, keď sme na autosalónoch zvedavo nahliadali do interiérov niektorých nemeckých automobilov a netrúfali si stlačiť ani jedno z toho množstva tlačidiel, ktoré boli na stredovej konzole? Jedno z nich bolo dokonca na naštartovanie motora, pretože otočenie kľúčikom ani nebolo potrebné! Alebo keď sme skoro nadšení čítali prvé správy o tom, že niektoré autá už vedia jazdiť v strede jazdného pruhu a samočinne otáčať volantom? To už bolo ako sci-fi. Nie je to tak dávno, čo sme za vrchol technologického pokroku považovali aj také klimatizované sedadlá, vyhrievanie volantu, automatické diaľkové svetlomety alebo 360-stupňový kamerový systém. Tieto funkcie nie sú celkom bežné ani dnes, ale prenikajú už aj do automobilov, ktoré na prvý pohľad nezapadajú do segmentu prémiových vozidiel.

Dnes je však na mieste pýtať sa, čo vlastne rozdeľuje bežné autá od tých prémiových? Sú to funkcie? Dizajn? Bezpečnostná výbava? Technológie použité pri výrobe podvozkov a náprav? Možnosť vybaviť auto nadštandardnou komfortnou technikou? Veď toto všetko ponúka aj Kia, ktorú by sme ešte pred zopár rokmi rozhodne netipovali na prémiovku, no dnes to už vidíme inak. Kia doslova stiera hranice medzi prémiovým a neprémiovým a luxus ponúka aj v modeli Sportage, ktorý má obrovský potenciál stať sa na Slovensku SUV bestsellerom, pretože začína na veľmi dostupnej cene akciových 22 690 eur (resp. cenníkových 23 690 eur).

Nám sa do rúk dostala verzia s hybridným pohonom (benzínový motor 1,6 T-GDi + elektromotor), ktorá začína na cene akciových 31 890 eur (cenníkových 32 890 eur) v najvyššej výbave GT-Line s pohonom všetkých kolies, kde už cena figuruje za zvýhodnených 39 390 eur. V tejto výbave Sportage doslova prekypuje hodnotnou technikou na palube, ale zaujme aj vylepšeným podvozkom s elektronicky riadeným pružením ECS, prémiovým audiosystémom značky HARMAN/KARDON, čalúnením v alcantare, športovou úpravou karosérie a v neposlednom rade schopnosťou parkovať auto na diaľku pomocou tlačidiel na kľúči. To je všetko už v cene! A kto by chcel ešte viac, ten si môže dokúpiť pakety Premium pack s elektronickými ventilovanými sedadlami s pamäťou či panoramatické strešné okno s elektrickým ovládaním clony aj skla.

Výsledok je doslova ohromujúci. Veď len nájdite nejaké ďalšie vozidlo, ktoré za takéto peniaze ponúka rovnakú výbavu, moderný hybridný pohon všetkých kolies a k tomu praktické vlastnosti SUV – takéto hľadanie nebude vôbec jednoduché.

INZERCIA

Vybraným funkciám a vlastnostiam novej Ki Sportage Hybrid GT-Line sa teraz budeme venovať podrobnejšie.

 

INZERCIA

NAJKRAJŠIA NOVÁ KIA? Je to celkom možné, i keď záleží najmä na vkuse. Nemožno však spochybňovať, že úroveň vypracovania detailov je mimoriadna a oceňujeme tiež konzistentnosť dizajnu. Všimnite si dvojfarebné vyhotovenie karosérie, čierne akcenty sú príznačné pre výbavu GT-Line.

Inzercia

KDE SÚ TIE SVETLÁ?  Dizajnérom Kia sa podarilo veľmi účinne zamaskovať stretávacie a diaľkové svetlomety. Dominantné zakrivené LED pásy denného svietenia spoločne s masívnou maskou chladiča potláčajú svetlomety do úzadia, ukážu sa až vtedy, keď je potrebné svietiť pri zníženej viditeľnosti. Predné hmlovky sú tiež nenápadné, nájdete ich pod nárazníkom. Full LED svetlomety má Kia Sportage už v základnej výbave, no ako hybrid už ponúka inteligentný Full LED systém predných svetlometov s adaptívnym diaľkovým svietením v sérii. Pre štandardné motorizácie je v sérii od výbavy Platinum.

ZADNÉ PARTIE sú tvarované tak, že nový Sportage vyzerá skoro ako SUV-kupé. Elektrické ovládanie dverí batožinového priestoru je v sérii od výbavy Platinum (teda v GT-Line ide o štandardnú výbavu) a paradoxne v hybridnej verzii je kufor objemnejší ako v mild-hybridnej naftovej verzii – ide o 587 litrov, respektíve 1 776 litrov po sklopení zadných sedadiel. Všimnite si detail, že na vizuálne sú zadné svetlá spojené horizontálnym pruhom, lenže v skutočnosti tento pás nesvieti.

INTERIÉR SKORO AKO V SORENTE. Nie je trúfalé tvrdiť, že Kia Sportage skutočne prináša luxusný interiér, aj keď je pravdou, že limuzínam konkurovať ešte nebude. Na to ešte predsa len využíva trocha viac plastových komponentov. Osobne som bol trocha sklamaný z materiálového vyhotovenia ovládacích tlačidiel na volante, ale po chvíli som usúdil, že ich matné povrchové je napokon veľmi príjemné na dotyk a ovládače poskytujú jednoznačnú odozvu na stlačenie. Kvalitatívne sa Sportage dá porovnať s modelom Sorento, ktoré začína na cene 43 990 eur.

12-PALCOVÝ DIGITÁLNY PRÍSTROJOVÝ PANEL nie je súčasťou základnej výbavy, v tej nájdete 4,2-palcový displej Supervision. Vo vyšších výbavách však je a patrí k najnápadnejším dizajnovým prvkom interiéru. Vo výbave GT-Line je už v sérii, teda v cene. Z estetického hľadiska ide o nádherný kúsok modernej techniky, zakrivenie panela je viditeľné zo všetkých uhlov a čitateľnosť obrazu vždy veľmi dobrá.

360-STUPŇOVÝ KAMEROVÝ SYSTÉM obsahuje nielen náhľad vozidla zhora (tzv. vtáčia perspektíva), ale aj možnosť otáčať vozidlo v 3D priestore. V porovnaní s takými bavorákmi si však môžete vozidlo otáčať podstatne plynulejšie a presnosť zobrazenia je skoro šokujúca. Samozrejme, je potrebné mať čisté kamery, a to vpredu, vzadu aj na bokoch.

V cene výbavy GT-Line je aj parkovanie vozidla z diaľky pomocou kľúča (RSPA). Stačí podržať tlačidlo parkovacieho asistenta na stredovej konzole, vystúpiť z auta a tlačidlami na kľúči ovládať pohyb vpred a vzad.

PREMENLIVÝ PANEL KLIMATIZÁCIE: Toto riešenie nájdete aj v elektromobile EV6 a že ho výrobca zakomponoval aj do Sportage svedčí o snahe tejto automobilky prinášať pokrok aj do ľudovejších vozidiel. Tento panel kombinuje dva otočné ovládače s dotykovým displejom s inverznou grafikou. Prepínačom (šípka a pod ňou ventilátor) meníte funkciu panela medzi ovládaním klimatizácie a funkciami infotainmentu. Otočnými voličmi nastavujete buď teplotu, alebo hlasitosť či frekvenciu rádia/skladby v poradí. Vodič bude mať asi zapnutý najmä panel klimatizácie, pretože ovládanie multimédií a rádia je aj na volante.

 

ROZUMNÝ MINIMALIZMUS NA STREDOVEJ KONZOLE.  Niektorí výrobcovia sa snažia uplatňovať minimalizmus aj tam, kde nie je vhodný, Kia sa vybrala cestou ergonómie. Funkcie sedadiel, parkovania a jazdné režimy tak ovládate fyzickými tlačidlami na stredovej konzole, ktorá navyše obsahuje objemné odkladacie priestory. Vpredu je miesto na mobil s indukčnou nabíjačkou a USB-C konektormi a 12 V zásuvkou, v strede sú dva nápojové držiaky a pod lakťovou opierkou je dosť miesta aj na odloženie stredne veľkej zrkadlovky a peňaženky. Škoda, že ten čierny lesklý povrch je tak náchylný chytať odtlačky prstov a prach.

PREDNÉ SEDADLÁ sú skoro športové, maj pomerne výrazné a pevné bočnice, rozumne zvolenú kombináciu materiálov čalúnenia a vo výbave GT-Line aj trojstupňové vyhrievanie a trojstupňové vetranie. Mimochodom, veľmi účinné a rýchle. V tejto výbave majú sedadlá pamäť na dve polohy a po nasadnutí sa automaticky prisunú.

ZADNÉ SEDADLÁ majú rovnaké materiálové vyhotovenie ako tie predné, ale bez bočníc. Divoká jazda tak pre zadných pasažierov nebude celkom pochuti. Pri rozvážnejšej jazde ale ocenia priestor, dvojstupňové vyhrievanie, nastaviteľný sklon operadiel, vyklápacie stredové operadlo do polohy lakťovej opierky a tiež samostatné výduchy klimatizácie s vlastným nastavením teploty. Miesta na hlavy je dosť, na kolená tak primerane, Sorento to predsa len ešte nie je.

ŠIKOVNÉ DETAILY VZADU: Okrem vlastného ovládania klimatizácie vzadu nachádzame aj nabíjací USB-C konektor na zadnej strane predných sedadiel – je to užitočné miesto, pretože kábel tak nemusí byť dole, kde býva príručná batožina. Sú tu tiež háčiky pre zavesenie tašiek a robustné vešiaky na oblečenie. K tomu majú pasažieri vzadu aj madlá s ďalšími háčikmi a vlastné LED osvetlenie.

PRIESTOR AJ SVETLO: Panoramatické strešné okno sa dodáva len k vrcholovej výbave GT-Line za 1190 eur. Táto investícia má zmysel, pretože interiér viditeľne presvetlí a vizuálne ho otvorí. Slnečná clona aj sklo sa ovládajú spredu pomocou smerového tlačidla. Na záver si všimnite ešte jeden detail: rozsah nastavenia operadla zadného sedadla. V novej Kia Sportage si nájde ideálnu polohu každý.

A prečo hybrid?

Kia Sportage nebude v predaji ako elektromobil, pretože je postavená na platforme, ktorá ako primárny pohon používa motory s vnútorným spaľovaním. K dispozícii sú klasické preplňované benzínové a naftové motory, ďalej mild-hybridy a tiež hybrid s pohonom predných alebo všetkých kolies. V roku 2022 očakávame tiež príchod plug-in hybridu Kia Sportage PHEV.

Nami testovaný hybrid s pohonom všetkých kolies AWD popravde neohromil nízkou spotrebou, pretože sme jazdili prevažne na diaľniciach a okreskách, ale v nízkej rýchlosti šetrí palivo nielen na papieri. Do rýchlosti 30 km/h jazdí totiž na elektrinu, teda benzínový motor sa nezapína a počuť je len typický zvuk systému AVAS z vonkajších reproduktorov. Kto jazdí prevažne v meste, ten mesačne ušetrí aj niekoľko litrov benzínu.

Výhodné je, že tento hybrid sa nenabíja káblom, ale samočinne počas jazdy. Ide o lítiovo-iónový akumulátor s hmotnosťou len 37,5 kilogramu, ktorý však dokáže poháňať elektrický synchrónny motor s permanentnými magnetmi s výkonom až 44 kW (60 koní) a silou až 264 newtonmetrov (!). Kapacita tejto batérie je síce len 1,49 kWh, teda nemožno s ňou prejsť dlhšie vzdialenosti, na druhej strane sa vie rýchlo nabiť a znova použiť. Doteraz sme mali vynikajúcu skúsenosť s hybridným systémom v crossoveri Niro, teraz už na rovnaký piedestál môžeme postaviť aj Sportage.

Zistite viac o novej generácii SUV Kia Sportage na oficiálnych stránkach kia.sk.

 

 

About Author

Erik Stríž

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Informácie o ochrane osobných údajov nájdete na podstránke Kontakt a GDPR. Súhlasíte s používaním cookies a monitoringu vo vašom prehliadači? (exspirácia po 30 dňoch) Kontakt a GDPR
Nastavenia Cookies
Áno
Nie
GDPR a Cookies
GDPR a Cookies
Cookie name Active
United Life "Životný štýl s hodnotami" Lifestyle magazín spoločnosti Multibrand, s.r.o., člena skupiny United Group ISSN 1339-4304 Vydavateľ: MULTIBRAND, s.r.o. Ivánska cesta 43 821 04 Bratislava IČO: 35863846 www.unitedlife.us www.unitedlife.sk  

GDPR / VPOU (všeobecné pravidlá ochrany údajov)

Platné od 24. 5. 2018

Úvodné ustanovenia

Tento dokument (ďalej iba „Poriadok“) určuje pravidlá používania webových stránok unitedlife.sk. Webové stránky www.unitedlife.sk (ďalej iba „webových stránok“ alebo „webstránky“) sprístupňuje: MULTIBRAND, s.r.o. Ivánska cesta 43 821 04 Bratislava IČO: 35863846 (ďalej iba „vydavateľ“) Zodpovedná osoba: Martin Viktory, Erik Stríž Kontaktné údaje: tel.: +421 944 306 271 e-mail: redakcia@unitedlife.sk www.unitedlife.us www.unitedlife.sk Prevádzkovateľom osobných údajov používateľov – jednotlivcov poskytnutých v súvislosti s používaním webstránky je vydavateľ. Vydavateľ spracováva zhromažďované osobné údaje v súlade s ustanoveniami Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica č. 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a ďalšími záväznými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Vydavateľ neposkytuje nadobudnuté údaje žiadnym iným spoločnostiam či osobám; zároveň týmto informujeme, že na základe platných právnych predpisov nás môžu oprávnené štátne orgány požiadať o sprístupnenie údajov, vrátane IP adresy používateľa webových stránok. Vydavateľ si vyhradzuje právo zmeniť poriadok. Obsah zmien poriadku bude oznámený používateľom prostredníctvom zverejnenia správy o zmene poriadku na hlavnej stránke predmetnej webstránky, kde bude ponechaný najmenej 14 dní od zverejnenia.  

Ako a na čo používame údaje používateľov webových stránok

Vydavateľ využíva nasledovné webové technológie, ktoré sú nevyhnutné pre bezpečné a plnohodnotné využívanie webových stránok; a ktoré ďalším používaním webstránok akceptujete v plnom rozsahu: 1) Analytické nástroje pre monitoring návštevnosti 2) Cookies 3) Reklamné systémy 4) Facebook 5) Newsletter (momentálne sa nepoužíva)  

1) Analytické nástroje pre monitoring návštevnosti

Na analytiku sledovanosti našich webstránok využívame analytický nástroj Google Analytics. Prevádzkovateľom tejto služby je spoločnosť Google Inc., ktorá aj zhromažďuje všetky údaje spojené s funkčnosťou služby. Informácie sa zhromažďujú automaticky a používajú sa na riadenie konkrétnych webových technológií, identifikáciu prípadných bezpečnostných rizík, skúmanie pohybu používateľov v rámci webstránky a na štatistické účely, vrátane použitia nástroja Google Analytics, napr. o regióne, z ktorého došlo k pripojeniu, IP čísle, dátume a čase pripojenia, o zdroji a počte pripojení, počte otváraných odkazov newslettera. Tieto informácie sa nijakým spôsobom nespájajú s osobnými údajmi používateľa a nepoužívajú sa na identifikáciu totožnosti používateľa. Rozsah automaticky zhromažďovaných informácií závisí od nastavenia internetového prehliadača používateľa. Používateľ by si mal skontrolovať nastavenia svojho prehliadača, aby zistil, aké informácie prehliadač sprístupňuje automaticky, alebo aby zmenil tieto nastavenia. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si obsah v sekcii „Pomocník“ v internetovom prehliadači.

2) Cookies

Cookies sú súbory, ktoré do internetového termínálu posielajú a ukladajú webové stránky, ktoré navštevujete. Tieto súbory zaberajú minimum pamäte a sú celkom neškodné. Ak webovú stránku navštívite opakovane, internetový prehliadač znovu načíta uložené súbory cookies a odošle ich späť webovej stránke alebo prvku, ktorý pôvodný súbor cookie vytvoril. Vďaka tomu nemusíte vždy zadávať rovnaké nastavenia alebo opäť načítavať celý obsah webstránok, ktorý sa už raz načítal predtým. Naše webové stránky používajú súbory cookies pre účel zabezpečenia ich funkčnosti (tzv. Essential cookies), súbory cookies pre analytické funkcie pre monitoring sledovanosti a ďalej súbory cookies pre účel zobrazovania relevantnej reklamy. Dáta, ktoré spracovávame na základe súborov cookies, sú anonymné, v žiadnom prípade neodhaľujú totožnosť návštevníka. K týmto súborom nemáme žiadny prístup, pretože pri reklamách a analýze návštevnosti ich automatickými procesmi využívajú spoločnosti Google a Facebook. Súbory cookie môže užívateľ spravovať vo vlastnom internetovom prehliadači. Návody na zakázanie alebo povolenie súborov cookies nájdete v menu Možnosti alebo Nástroje. V internetovom prehliadači máte možnosť spravovať súbory cookies týkajúce sa základných funkcií, zlepšovania webovej stránky, prispôsobovania a reklamy. Zakázanie súborov cookies spôsobí, že nebudete môcť používať určité základné funkcie webových stránok. Platnosť súborov typu "session cookies" vyprší okamžite po zatvorení internetového prehliadača. Trvalé súbory cookie, vrátane lokálnej prístupných objektov ("Flash cookies"), majú platnosť niekoľko dní, týždňov a mesiacov podľa ich účelu.  

3) Reklamné systémy

Na zobrazovanie relevantných reklám našich webstránok využívame reklamný online systém Google Ads. Prevádzkovateľom tejto služby je spoločnosť Google Inc., ktorá aj zhromažďuje všetky údaje spojené s funkčnosťou služby. Informácie sa zhromažďujú automaticky a používajú sa na relevantné zobrazovanie reklám v rámci reklamnej siete Google Ads, respektíve ďalších, ktoré v rámci služby prevádzkuje spoločnosť Google Inc. Za princípy funkčnosti relevantného zobrazovania reklám zodpovedá výhradne a jedine spoločnosť Google Inc. bez akejkoľvek možnosti nahliadania či iného spracovania údajov prevádzkovateľom tejto webovej stránky. Tieto informácie sa nijakým spôsobom nespájajú s osobnými údajmi používateľa a nepoužívajú sa na identifikáciu totožnosti používateľa. Rozsah automaticky zhromažďovaných informácií závisí od nastavenia internetového prehliadača používateľa. Používateľ by si mal skontrolovať nastavenia svojho prehliadača, aby zistil, aké informácie prehliadač sprístupňuje automaticky, alebo aby zmenil tieto nastavenia. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si obsah v sekcii „Pomocník“ v internetovom prehliadači.  

4) Integrácia Facebooku na webových stránkach

Na webových stránkach využívame technológie spoločnosti Facebook, konkrétne: Facebook likebox - okno, prostredníctvom ktorého je možné stať sa odberateľom príslušnej stránky na sociálnej sieti Facebook. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook Facebook komentáre - pod každým článkom webového portálu je umiestnený plugin pre komentovanie. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook; používateľom zverejnený komentár, meno používateľa, profilová fotografia používateľa a odkaz jeho online profil na sociálnej sieti je však viditeľný pre každého iného návštevníka webového portálu. Tlačidlo Facebook like - tlačidlo pri článkoch, prostredníctvom ktorého je možné označiť v rámci pravidiel sociálnej siete Facebook obsah webového portálu titulom „páči sa mi“. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook.  

5) Newsletter

Súčasťou komunikačného kanála webových stránok je aj služba Newsletter, ktorá je zriaďovaná spoločnosťou The Rocket Science Group prostredníctvom jej služby Mailchimp. V rámci služby Newsletter zasiela vydavateľ prostredníctvom elektronickej pošty na adresu uvedenú používateľom (e-mailová adresa) informáciu vo forme elektronického listu (e-mail), ďalej iba „newsletter“. Služba Newsletter sa poskytuje bezplatne a je časovo neobmedzená. Podmienkou používania služby Newsletter je, aby používateľ vlastnil počítač alebo iné multimediálne zariadenie s internetovým pripojením a mal aktívny účet elektronickej pošty (e-mail). Prevádzkovateľom osobných údajov používateľov – jednotlivcov poskytnutých v súvislosti s používaním služby Newsletter je spoločnosť The Rocket Science Group prostredníctvom jej služby Mailchimp. Prevádzkovateľ webových stránok nie je vlastníkom a ani držiteľom e-mailových adries a ani ich neposkytuje ďalším spoločnostiam či osobám. Používateľ môže kedykoľvek, bez uvedenia dôvodu a bez toho, aby mu vznikli akékoľvek náklady, zmeniť predchádzajúcu adresu elektronickej pošty (e-mailová adresa), na ktorú sa zasiela newsletter alebo zrušiť službu Newsletter kliknutím na odkaz „Zrušiť odber“, ktorý sa nachádza v päte každého newsletteru a následne zrušenie tohto odberu po otvorení webstránky služby Mailchimp tento odber zrušiť.  

Platné od 24. 5. 2018, verzia 1.0.1


 
Save settings
Cookies settings