Technológie

Keď je odpočúvanie dobré: Drogový díler používaním odpočúvaného mobilu odhalil až 800 zločincov

To, čo sa vyšetrovateľom podarilo, je takmer neuveriteľné a ako z filmu. Prinútili podsvetie používať špeciálnu aplikáciu na údajne šifrovanú komunikáciu.
Vydané 17. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Mobilný telefón s komunikačným softvérom AN0M bol vytvorený špeciálne s účelom infiltrovať sa podsvetia. Ilustračné foto

Orgány činné v trestnom konaní zatkli asi 800 podozrivých zločincov po celom svete po tom, čo ľudí boli navedení používať šifrovanú aplikáciu pre smartfóny, ktorá polícii umožnila sledovať ich komunikácie, uvádza BBC vo svojom článku o „gangstrovi z Facebooku“, Hakanovi Ayikovi.

Ganster z Facebooku je prezývka istého Hakana Ayika, ktorý sa preslávil pre svoj nevšedný životný štýl práve na sociálnej sieti Facebook. Za jeho bohatstvom stál nelegálny obchod s drogami.

Keďže bol v podsvetí Ayik považovaný za autoritu, naviedol množstvo ľudí, aby používali ním preferovanú mobilnú aplikáciu na mobile so šifrovanou komunikáciou s názvom AN0M. Táto aplikácia mala zabezpečovať dokonale bezpečnú komunikáciu, lenže, ako sa neskôr ukázalo, bola odpočúvaná autoritami. Aplikácia polícii umožnila monitorovať rozhovory jej používateľov o pašovaní drog, praní špinavých peňazí a dokonca aj o vraždách.

Pri operácii, ktorá sa uskutočnila vo viac ako tucte krajín, boli zaistené drogy, zbrane, luxusné vozidlá a hotovosť. Zahŕňalo to osem ton kokaínu, 250 zbraní a viac ako 48 miliónov dolárov v rôznych svetových menách a kryptomenách.

Úradníci to označili za zlomový okamih. Policajná agentúra Európskej únie, Europol, označila operáciu Trojan Shield / Greenlight za „vôbec najväčšiu operáciu presadzovania práva v šifrovanej komunikácii“.

Infiltrácia do podsvietia hodná 21. storočia

FBI na vlastné náklady začala prevádzkovať vlastnú sieť šifrovaných zariadení s názvom ANOM a prostredníctvom informátorov tajne distribuovala zariadenia s chatovacou aplikáciou medzi kriminálne podsvetie. Skrátka, FBI vytvorila produkt pre kriminálnikov, ktorý im podhodila prostredníctvom nasadených ľudí.

Celkovo ide o asi 12 000 šifrovaných zariadení používaných 300 zločineckými skupinami vo viac ako 100 krajinách.

Myšlienka operácie vznikla po tom, čo orgány činné v trestnom konaní zrušili ďalšie dve šifrované platformy, čo zločinecké gangy ponechalo odkázané na trh nových bezpečných telefónov.

Zariadenia pôvodne používali údajné vyššie postavení kriminálnici, vďaka čomu mali ostatní zločinci dôveru v použitie platformy.

„Museli ste poznať zločinca, aby ste sa zmocnili jedného z týchto prispôsobených telefónov. Telefóny nemohli zvoniť ani posielať e-maily. Komunikovať ste mohli iba s niekým na rovnakej platforme,“ vysvetlila austrálska polícia pre BBC.

Hakan Ayik čelí nielen zatykaču, ale zrejme aj prenasledovaniu podsvetím. Políciu dovedol doslova až do obývačiek zločincov.

Nechtiac pomohol odhaliť stovky zločincov

Kľúčovou osobnosťou bol práve austrálsky utečenec a údajný obchodník s drogami Hakan Ayik, ktorý aplikáciu odporučil kriminálnym spolupracovníkom v čase, keď už bol odpočúvaný.

Ten sa momentálne skrýva, vraj v Turecku, ale austrálske autority mu odkazujú, že vzhľadom k aktuálnej situácii by sa mal urýchlene dobrovoľne prihlásiť. Je nanajvýš pravdepodobné, že sa ho odhalení komplici budú snažiť zavraždiť alebo inak sa mu pomstiť za to, že ich doslovne doviedol do rúk polície.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

  • Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
  • Titulná fotografia: freepick.com