Film

Joaquin Phoenix a jeho cesta k prvému Oscarovi

Kým Joaquin Phoenix siahol na svojho prvého Oscara, ušiel dlhú cestu. Práve o tejto ceste sa viac dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
Vydané 22. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Kto ešte nepočul meno Joaquin Phoenix? Predpokladám, že nikto taký sa už nenájde. Odkedy prijal rolu Arthura Flecka v snímke Joker uplynuli možno dva roky a za tú dobu sa stal doslova hviezdou.

Pre tých, čo sledujú filmový priemysel detailnejšie a radi si pozrú aj ťažšie snímky, bol Phoenix hviezdou už dávno, no tento krát sa už o jeho talente presvedčili aj bežní diváci. Joker mu vyniesol nomináciu na Oscara a nikto nepochyboval, že nomináciu premení na sošku. Tak sa aj stalo presne pred týždňom. V nasledujúcich riadkoch by som vám však rád tohto skutočne výnimočného herca predstavil o čosi bližšie.

Všetko podstatné o Oscaroch 2020 (aj s výsledkami!)

Phoenix nevyrastal v tak úplne bežnej rodine. Mal štyroch ďalších súrodencov  – River, Rain, Liberty a Summer. Joaquin sa v istej životnej fáze nechal oslovovať Leaf (list), aby tak lepšie zapadol k nezvyčajným menám svojich súrodencov. Otec bol pastorom sekty pre Venezuelu a tak sa rodina dlhé roky pohybovala hlavne po Južnej Amerike, až nakoniec zakotvili v Los Angeles, kde sa Joaquin začal stýkať s herectvom.

Joaquin však nebol jediný z rodiny, komu herectvo zavoňalo. Sľubne rozbehnutú kariéru mal aj jeho starší brat River, ktorý bol kamarát s dnes obľúbeným a populárnym Keanu Reevesom. Práve River bol ten, vďaka komu sa Joaquin dal na hereckú dráhu. Joaquinov starší brat sa však nešťastne predávkoval. Táto udalosť mala dopad nie len na Joaquina, ale aj na Reevesa, ktorý často spomína svojho najlepšieho kamoša.

Prvý krát sa Joaquin začal objavovať v televízií už v 80. rokoch. Svoju prvú veľkú rolu dostal až v deväťdesiatom piatom po boku Nicole Kidman vo filme Zomrieť pre. Vo filme stvárnil naivného stredoškoláka, ktorý prepadol kúzlu reportérky v podaní Nicole Kidman a rozhodne sa pre ňu vraždiť. Treba dodať, že film natočil Joaquinov blízky priateľ Gus Van Sant, ktorý stojí aj za kultovým filmom Moje súkromné Idaho v hlavných úlohách s River Phoenixom a Keanu Reevesom.

Na prelome milénia sa už Phoenixová kariéra slušne rozbehla. Objavil sa v kultovom filme 8MM po boku Nicolasa Cagea a následne to dotiahol na egoistického cisára, ktorý nechá zabiť Russela Crowea v legendárnom Gladiátorovi. Táto rola mu vyniesla aj prvú nomináciu na Oscara. Niečo podobne si prežil aj o pár rokov neskôr keď stvárnil legendárneho Johnyho Casha vo filme Walk the Line. Nevadilo ani to, že Joaquin je až o celých 15 cm nižší ako hudobný velikán Cash.

Nasledujúce roky sa pravidelne objavoval v zaujímavých snímkach. Až do roku 2008. Vtedy Phoenix oznámil, že končí s herectvom a chce začať pracovať na kariére rapera. Nikto nevedel, čo si o tomto myslieť. Zbláznil sa, robí si srandu alebo začal drogovať?

Objavil sa v niekoľkých televíznych show, kde poskytoval tie najzvláštnejšie rozhovory. Moderátori z neho boli vykoľajení, lebo nikdy nevedeli ako bude Phoenix reagovať. Nakoniec vysvitlo, že všetko to bolo len kvôli filmu „I am Still Here„, na ktorom pracoval s Casey Affleckom. V snímke sa objaví aj ten najzvláštnejší zo všetkých zvláštnych rozhovorov, čo v tom čase Joaquin poskytol a tým je rozhovor v svetoznámej show Davida Lettermana.

https://youtu.be/maBjr0yPfu4

Joaquin sa začal častejšie objavovať vo filmoch velikánov alternatívneho filmu. Za zmienku stojí určite Paul Thomas Anderson a jeho film Majster, ktorý sa venoval vzniku scientológie. Phoenix pochádza z rodiny, ktorá patrila do sekty, takže stvárnenie muža, ktorý čoraz viac prepadá do seba a má časté nervové skraty až nakoniec nájde útechu u charizmatického zakladateľa scientológie, nebolo pre neho žiaden problém.

Netreba zabudnúť aj na jeho účasť vo filme Woodyho Allena s názvom Iracionálny muž. Jemne nedocenený film, ktorý opäť nechal vyniknúť Joaquinov talent.

Phoenix si vždy rád vyberal tie najdivnejšie role. Skvelým príkladom je aj film Her o mužovi, ktorý sa zaľubi do operačného systému. Treba podotknúť, že operačný systém má hlas Scarlett Johansson, takže zamilovať sa nie je až taký problém. Film mal komerčný a aj kritický úspech a Joaquin počas jeho natáčania spoznal aj svoju terajšiu lásku, herečku Rooney Mara.

 

Na popularite začali naberať komiksové filmy, ktoré sa stali hlavným žánrom v rámci mainstreamu. Joaquin sa len veľmi sporadicky objavoval v blockbustroch. Prakticky od Gladiátora nič podobné nenatočil.  Prvá komixová úloha, ktorá mu bola ponúknutá nebola vo filme JOKER. V roku 2014 sa začal motať okolo pripravovaného filmu Doctor Strange. Joaquin bol veľmi blízko k podpísaniu zmluvy, no nakoniec z toho nič nebolo. Nelákal ho záväzok objaviť sa v ďalších pokračovaniach. Najväčší problém bol v následnej podpore filmu – povinnosť objavovať sa na všetkých propagáciách filmu či rozhovoroch. V prípade filmov od Marvelu sa jedná o obrovské množstvo propagačných povinností. Jeho odmietnutie sa dá teda pochopiť.

Toto odmietnutie bolo už tým posledným krokom k tej najdôležitejšej role jeho života. No vzal ju len preto, že sa jednalo o film, ktorý síce vychádza z pravdepodobne najznámejšieho komiksu, avšak berie si z neho veľmi málo a fungoval by aj ako normálny film bez komiksovej predlohy. Po obrovskom komerčnom a aj kritickom úspechu sa teraz očakáva, kedy tvorcovia potvrdia prípravy k filmu Joker 2. Už síce niektoré zdroje prišli s informáciou, že sa pokračovanie pripravuje. Všetky boli následne štúdiom vyvrátené. Vec sa má tak, že Joaquin by nikdy žiadne pokračovanie nenatočil. Niekoľkokrát sa nechal počuť, že sa nerád vracia k rovnakým úlohám.

Malou nádejou však je jeho výrok, že u Arthura Flecka aka Jokera je ešte veľa nepoznaného, ktoré by rád odhalil. Tiež veľa záleží od myšlienky filmu. V prípade Jokera bola veľmi silná a ak sa niečo podarí Todovi Philipsovi a Phoenixovi opäť vymyslieť, nebude dôvod, prečo by pokračovanie nemohlo vzniknúť.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.