Pohlcujúci Van Gogh

High-Tech van Gogh: okúzľujúci zážitok

Van Goghová mánia zachvátila tento rok celý svet. Holandský maliar z 19. storočia je známy pre vibrujúcu intenzitu svojich obrazov a tragické okolnosti svojho života, vrátane toho, čo jeden z autorov Washington Post nazval „celá vec s uchom“. Cez leto, keď pandémia Covid 19 trochu poľavila, všade od Neapola cez Paríž a New York až… Prečítať celé
Vydané 30. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
High-Tech Van Gogh

High-Tech Van Gogh – výstava Immersive Van Gogh Exhibition

Van Goghová mánia zachvátila tento rok celý svet. Holandský maliar z 19. storočia je známy pre vibrujúcu intenzitu svojich obrazov a tragické okolnosti svojho života, vrátane toho, čo jeden z autorov Washington Post nazval „celá vec s uchom“. Cez leto, keď pandémia Covid 19 trochu poľavila, všade od Neapola cez Paríž a New York až po miesta ako Las Vegas a Kansas City, sa objavovali high-tech svetelné šou venované jeho legende.

Kto bol Vincent van Gogh?

Vincent van Gogh bol postimpresionistický maliar, ktorého tvorba oplýva pozoruhodnou krásou, emóciami a farbami. Svojím štýlom výrazne ovplyvnil umenie 20. storočia. Počas svojho života zvádzal boj s duševnou chorobou a na konci života zostal chudobný a prakticky neznámy.

Život kazateľa

Van Gogh sa zamiloval do Eugenie Loyerovej, ktorá však jeho lásku neopätovala. Po tom čo odmietla jeho žiadosť o ruku, sa psyhicky zrútil a vyhodil všetky svoje knihy okrem Biblie. Odvtedy zasvätil svoj život Bohu. Van Gogh potom vyučoval v metodistickej chlapčenskej škole a kázal aj v cirkevnom zbore. V nádeji, že sa stane kazateľom, sa pripravoval na prijímacie skúšky na teologickú školu v Amsterdame. Po roku usilovného štúdia odmietol vykonať skúšky z latinčiny, pričom latinčinu označil za „mŕtvy jazyk“, a následne ho neprijali.

V zime roku 1878 sa van Gogh dobrovoľne presťahoval do chudobnej uhoľnej bane na juhu Belgicka. Na toto miesto boli kazatelia zvyčajne posielaní za trest. Tu kázal a slúžil chorým a tiež kreslil obrazy baníkov a ich rodín, ktorí ho zvykli nazývať „Kristus z uhoľných baní“. Avšak cirkvi sa nepáčil jeho životný štýl, ktorý začal nadobúdať tón mučeníctva, a tak mu odmietli predĺžiť zmluvu.

Van Gogh

Foto: Redd na Unsplash

Umenie ako forma útechy

Po vyhodení z cirkvi sa van Gogh rozhodol presťahovať do Bruselu a stať sa umelcom. Nemal žiadne formálne umelecké vzdelanie, a preto sa začal učiť sám. Starší brat Theo, ktorý žil vo Francúzsku ho v tejto profesii podporoval a dúfal, že jeho obrazy budú v Paríži kladne prijaté. Bez pozvania sa van Gogh rozhodol presťahovať za svojím bratom do Paríža, kde aj napriek očakávaniam nezožal žiaden úspech.

Inzercia

Po sérii neúspešných toxických vzťahov mu jedine maľovanie prinášalo emočnú stabilitu. V tomto období ho výrazne ovplyvnilo japonské umenie. Začal študovať východnú filozofiu, aby zlepšil svoju tvorbu a život. Sníval o tom, že tam raz vycestuje. Po tom čo mu povedal jeden umelec sa van Gogh zase sťahoval. Toulouse-Lautrec mu totiž povedal, že svetlo v dedine Arles je rovnaké ako svetlo v Japonsku. Vo februári 1888 teda van Gogh nastúpil na vlak smerujúci do južného Francúzska a presťahoval sa do dnes už známeho „žltého domu“ . Tu peniaze míňal radšej na farby ako na jedlo.

gogh

Výstava Vincenta van Gogha (Redd)

Arles

V Arles žil van Gogh o káve, chlebe a absinte. Je známe, že približne v tomto období popíjal aj terpentín a jedol farbu. Jeho brat Theo bol znepokojený jeho zdravotným stavom a ponúkol maliarovi Paulovi Gauguinovi peniaze, aby išiel Vincenta do Arles strážiť. V priebehu mesiaca sa van Gogh a Gauguin neustále hádali a jednej noci Gauguin odišiel. Potom sa odohral známy incident s odrezaným uchom, ktorý ma viacero variant. Krátko na to bol Vincent hospitalizovaný. Obyvatelia Arles podpísali petíciu, v ktorej uviedli, že je nebezpečný pre dedinu, a tak sa van Gogh natrvalo presťahoval do nemocničného prostredia.

Dňa 27. júla 1890 sa rozhodol ukončiť svoj život. Vyšiel ráno maľovať s nabitou pištoľou a strelil sa do hrude, ale guľka ho nezabila. Zomrel o pár dní na to, vo veku 37 rokov.

Vincent van Gogh vytvoril viac ako 2100 diel, z toho 860 olejomalieb a viac ako 1300 akvarelov, kresieb a skíc.


 

Pokračujte na ďalší príspevok »