Hell’s Angels: Anarchia, adrenalín a bratstvo na dvoch kolesách

Hell’s Angels pred niekoľkými dňami zavítali aj do bratislavských ulíc, čím vzbudili značnú pozornosť a otázky u mnohých Slovákov. Hell’s Angels je bezpochyby jedným z najznámejších a najkontroverznejších motorkárskych klubov na svete. Bol založený v roku 1948 v Kalifornii v Spojených štátoch, jeho členovia sú známi svojimi charakteristickými motorkami značky Harley-Davidson. Oficiálny názov znie Hells Angels… Prečítať celé
Vydané 5. júna 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Hell’s Angels pred niekoľkými dňami zavítali aj do bratislavských ulíc, čím vzbudili značnú pozornosť a otázky u mnohých Slovákov. Hell’s Angels je bezpochyby jedným z najznámejších a najkontroverznejších motorkárskych klubov na svete. Bol založený v roku 1948 v Kalifornii v Spojených štátoch, jeho členovia sú známi svojimi charakteristickými motorkami značky Harley-Davidson. Oficiálny názov znie Hells Angels MC – MC v názve označuje Motorcycle Club.

Hell’s Angels majú za sebou bohatú históriu, pre mnohých predstavujú symbol motorkárskej kultúry. Členovia sa prezentujú nezávislosťou, žijú podľa vlastných pravidiel. Kladú veľký dôraz na bratstvo a vzájomnú lojalitu.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Táto organizácia sa však spája s mnohými kontroverziami a nelegálnymi aktivitami, čo zahŕňa aj násilie, obchodovanie so zbraňami a drogami. Niektorí boli dokonca obvinení a odsúdení za tieto zločiny. Spojené štáty preto zakázali vstup do krajiny každému cudzincovi, ktorý je aktívnym členom spomínaného motorkárskeho klubu.

Hell’s Angels každoročne organizuje veľké podujatie s názvom World Run, kde sa stretávajú všetky skupiny z celého sveta. Koncom mája sa Hell’s Angels dostali aj do Bratislavy a Šamorína, v dôsledku čoho vydala americká ambasáda na Slovensku bezpečnostné opatrenia pre miestnych obyvateľov:

  • Mali by sme sa vyhnúť oblastiam, kde sa zdržiavajú
  • Mali by sme pozorovať svoje okolie a byť opatrní, ak sa ocitneme v blízkosti veľkých zhromaždení
  • Ak stretneme člena Hell’s Angels  nemáme sa zapájať do diskusie, nefotografovať ho a vyhýbať sa akejkoľvek činnosti, ktorá by mohla vyústiť do hádky

 

Na Slovensku sú členovia Hell’s Angels ubytovaní v hoteloch Tatra, Falkensteiner a Mercure (Bratislava) a v hoteli Kormorán (Šamorín). ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Obchodovanie s drogami

Napríklad na začiatku tohto roka obvinili Mariusa Lazăra, vodcu rumunského motorkárskeho gangu Hell’s Angels, z obchodovania s drogami a z plánovania vraždy. Bol na neho vydaný medzinárodný zatykač a v decembri ho zadržali v Bukurešti.

V polovici januára tohto roku sa začal súdny proces, v ktorom prokurátori požadovali 13-ročný trest odňatia slobody pre bývalého vodcu Hell’s Angels v Európe. Frank Hanebuth bol obvinený z členstva v zločineckej organizácii, prania špinavých peňazí a nezákonnej držby strelných zbraní. Okrem toho, ďalší obžalovaní čelili obvineniam z prevádzkovania prostitúcie a obchodovania s drogami, za čo im hrozí až 38 rokov väzenia. Hell’s Angels sa podieľali na nelegálnych aktivitách na Malorke v rokoch 2009 až 2013.

Je dôležité mať na pamäti, že nie všetci členovia sa podieľajú na trestnej činnosti. Existujú aj takí, ktorí rešpektujú všeobecne platné normy. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Prísny dress code

Organizácia Hell’s Angels má prísne stanovené, čo môžu členovia nosiť. Musia prezentovať svoje výnimočné erby a odznaky, ktoré sú chránené autorským právom (ochranná známka).

Oficiálnymi farbami Hells Angels sú červená a biela – červené písmo zobrazené na bielom pozadí. Symboly nosia na kožených alebo džínsových bundách a vestách. Väčšina členov má obdĺžnikovú nášivku (opäť biele pozadie s červenými písmenami a červeným okrajom), ktorá identifikuje ich miesto pôsobenia.

Členovia s hrdosťou nosia logo Hell’s Angel a odznak s lebkou so zobrazením krídel na svojich vestách a bundách takmer všade, kam idú. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Okrem iného červená a biela sa tiež používajú na zobrazenie čísla „81“ na mnohých záplatách, ako napríklad „Support 81“, „Route 81“. Číslice 8 a 1 predstavujú príslušné pozície v abecede H a A. Takýmto spôsobom motorkári prejavujú oddanosť klubu. 

Zaujímavosťou je, že Hell’s Angels často označujú sami seba ako „One Percenter“ (jedno percento). Toto pomenovanie vzniklo v roku 1947 po udalosti známej ako „Hollister Riot“. Vtedy médiá sa zamerali na niektoré motorkárske skupiny a označili ich za problematické. Poukázali na to, že 99 percent motorkárov sú v poriadku a len jedno percento predstavuje nezákonné a násilné gangy. Hell’s Angels prijali toto označenie a nosia ho s hrdosťou. Týmto si symbolicky pripomínajú svoju odlišnosť od zvyšku spoločnosti.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.