Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.
Vydané 21. januára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Ak ste sa rozhodli pre Francúzsku riviéru, tak vedzte, že to neoľutujete a už teraz sa pripravte na nabitý program. Francúzske pobrežie je samo o sebe nádherné a v kombinácii s horami stojí aj za krátku návštevu. Nepotrebujete na to ani veľa dni dovolenky a stačí vám aj predlžený víkend či zopár dní v týždni.

Ako sa dostať na Francúzsku riviéru

Letisko Nice je veľmi dobre prepojené s Viedňou a ponúka spoje každý jeden deň. Nízkonákladovka Wizzair tam lieta v nedeľu a stredu, no pri kombinácii s ostatnými prepravcami si výlet môžete naplánovať aj na iné dni.

Čo vidieť a kde sa ubytovať

Mestá ako Cannes, Nice a dokonca malé Monako určite nevynechajte a užite si ich letnú atmosféru a historické centrá, no keďže ide o turistami veľmi vyhľadávané letoviska, tak na ticho a osamelé prechádzky popri pláži zabudnite a skôr sa pripravte na davy na každom kroku.

Približne 3 kilometre od Cannes sa nachádza malé mestečko Golfe-Juan, kde sa môžete ubytovať a odtiaľ si plánovať výlety do okolia. Nachádzajú sa tam aj dve pláže a je lacnejšie ako väčšie mestá. Veľké plus je, že v sezóne je tam menej turistov. Výlet si môžete naplánovať na september, kedy sú aj denné teploty nižšie a celková atmosféra jedinečná.

Golfe-Juan je prepojené chodníkom až do Cannes, kde sa viete dostať po svojich, no samozrejme, je tam aj priame vlakové spojenie, ktoré trvá približne 5 minút alebo autobus, ktorým to trvá dlhšie.

Do Monaka si nemusíte robiť žiaden itinerár; stačí, tam prísť ráno a ísť s prúdom. Mesto je veľmi malé a dá sa všetko zvládnuť peši. Určite odporúčam okruh okolo kasína a pozrieť si ten luxusznačky áut, ktoré poznáme iba z amerických filmov.

Aj napriek svojej malej rozlohe je Monako štát, ktorý nepatrí do EÚ; avšak peniaze si tam meniť nemusíte; všade sa dá platiť eurom. Pozor si dajte na prichádzajúce a odchádzajúce hovory, pretože poplatky sú veľmi vysoké.

Človek sa tam na krátky čas cíti ako v inom svete a zároveň vás napadajú myšlienky, prečo je svet taký nespravodlivý voči niektorým ľuďom, pretože práve v Monaku vidíte nadštandardný prepych.

Monako je tiež slávne vďaka pretekárskej súťaži zvanej Veľká cena Monaka, ktorá sa jazdí každoročne.

Ak máte mesta už dosť, tak si to radšej namierte do hôr, ktoré sa nachádzajú veľmi blízko. Za návštevu stojí Verdonský kaňon, do ktorého vedú serpentíny obklopené mohutnými skalami. Na tento deň odporúčam požičať si auto, pretože bez auta to nedáte.

Pozor ale na počasie, ktoré sa môže veľmi náhle zmeniť. Ja som mala to „šťastie“ zažiť túto prírodnú nádheru za veľmi zlého počasia, keď zo skál padali veľké balvany a cesty boli uzatvorené

.

Nech vás to ale neodradí a výlet si naplánujte na celý deň s množstvom zastávok v malých takmer nikým nenavštevovaných dedinkách a nasávajte pravé Francúzsko.

Ako sa prepravovať

Po celej riviére premáva mestská doprava, ktorá spája letisko v Nice s mestom Cannes. Nasadnete na autobus číslo 210 a dostanete sa až do centra mesta. Taktiež je riviéra prepojená aj vlakom, ktorý vás prepraví po celom pobreží až do Monaka. Ceny za vlak sú vyššie, ale rýchlejšie ako autobus.

Ja som pri ceste do Monaka zvolila vlak z Golfe Juan priamo do centra. Cesta trvala približne hodinu a vlak premáva každých 30 minút. Naspäť som sa rozhodla pre autobus číslo 100, ktorým cesta trvá síce dlhšie, ale ponúka iné výhľady na pobrežie ako cesta vlakom. Oplatí sa vyskúšať aj aj.

Cena lístka za autobus je 2€ bez ohľadu na to, kde nastúpite a kde vystúpite, ide až do Cannes s veľkým množstvom zastávok. Autobus je v niektorých hodinách veľmi preplnený, a preto odporúčam istú dávku trpezlivosti.

Vo vlaku sa nenachádza žiaden sprievodca a nikto teda nekontroluje lístky iba si ich pred začiatkom cesty označíte. Odporúčam vám neriskovať a lístok si ozaj zakúpiť, keďže z času na čas sa môže stať, že lístky budú kontrolovať a mastná pokuta nestojí zato.

Lístky na vlak si zakúpite priamo na stanici, kde sú aj automaty alebo priamo cez túto stránku, ktorá má aj aplikáciu. Lístky na autobus si kúpite rovno u šoféra a odporúčam mať drobnejšie peniaze. Lístok z letiska na autobus si kúpite priamo tam a odporúčam obojsmerný.

Koľko dni potrebujete na taký výlet

Záleží akým tempom chcete spoznávať tento kus Francúzska, no ak máte obmedzený počet dní, tak to hravo zvládnete za tri dni, resp. predlžený víkend.

Na prvý deň odporúčam pozrieť Monako, ktoré stihnete doobeda a poobede cestou z Monaka sa zastavte pozrieť Nice na pár hodín. Nezabudnite si pribaliť aj plavky, aby ste sa schladili na pláži zvanej Plage de Carras, ktorá sa nachádza na skok od starého mesta.

Na druhý deň si naplánujte Verdónsky kaňon a podvečer mesto Cannes a tretí deň si dajte úplne zľahka a iba relaxujte na pláži, vychutnávajte si príjemnú atmosféru a ochutnajte domácu kuchyňu napríklad v tejto reštaurácii v Golfe-Juan, ktorú vlastní Slovák. Z menu si môžete vybrať čerstvé ryby, ktoré sú samozrejmosťou a to všetko si vychutnáte v prístave s výhľadom na lodenicu.

Pomedzi to všetko nezabudnite na čerstvý croissantdobrú kávu.

Na záver iba toľko, že návšteva tejto časti Francúzska stojí rozhodne zato a má čo ponúknuť.