Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

Autor
Dátum zverejnenia 21. januára 2020
Obsahuje nasledovné témy , , , ,
INZERCIA: Peugeot Limitovaná edícia PREMIUM
Aktuálne dianie na tému koronavírus (11.2.2020)

• výrobca Foxconn, známy ako výrobca elektroniky Apple, dostal od čínskej vlády príkaz vyrábať ochranné rúška (Zdroj: Business Insider)
• nariadenie vyrábať rúška dnes podľa nášho zdroja dostali aj vládna čínska ropná spoločnosť, chemické závody a tiež šanghajský automobilový závod;
• „Menšie firmy za účelom ekonomického prežitia porušujú zákon a vystavujú zamestnancov nebezpečenstvu,“ tvrdí náš zdroj. Výrobca na svoju obranu uvádza, že všetci zamestnanci nosia rúška;
• aktuálne je v Číne v karanténe 80 miest s cca 400 miliónov obyvateľmi;
• avizované správy o tom, satelity nad Čínou v oblasti Wuhan zachytili enormné množstvo plynov vznikajúcich pri kremácii, sú podľa všetkého hoaxom.

Takmer všetky krajiny sveta majú problém s množstvom odpadu. Do veľkej miery sa dá množstvo odpadu zredukovať triedením a vhodným systémom uskladňovania. Značnú pomerovú časť množstva tohto odpadu tvoria plasty, často jednorazové. Nie sú to iba slamky a umelohmotné taniere, ale aj rôzne obaly. Európska únia vykonáva kroky k vedúce k významnej redukcii výroby týchto jednorazových plastov, čo má v dlhodobom horizonte zmysel. Aby sa však podarilo udržať environmentálny status alebo ho ešte zlepšiť aj globálne, je potrebné, aby s vlastnými iniciatívami prišli aj USA, Čína, India a ďalší veľkí znečisťovatelia.

Suverénne najväčším znečisťovateľom a producentom jednorazových plastov je, vzhľadom k svojej veľkosti prirodzene, Čína. Vyrába takmer 30 percent všetkých výrobkov (celkovo Ázia produkuje 50 percent svetového plastu); nasledujúcimi dvoma regiónmi sú Severoamerická zóna voľného obchodu s 19 percentami a Európa s 18 percentami.

Iba pred niekoľkými rokmi Čína vyhlásila, že už viac nebude prijímať odpad zo zahraničia, ani ten určený na recykláciu, čím dala jasné znamenie, že to s environmentálne ladenou politikou myslí vážne.

Teraz z Číny prichádzajú ďalšie nečakane pozitívne správy, že vyhlasuje obrovskú „vojnu“ proti jednorazovým plastom.

V nasledujúcich piatich rokoch táto krajina obmedzí alebo zakáže výrobu používanie rôznych druhov jednorazových plastov, od slamiek po kozmetické doplnky. Autority varujú, že spoločnosti, ktoré nebudú rešpektovať nové nariadenia, budú zaradené na čiernu listinu.

AVIS Maxirent

Aby bolo možné zrealizovať takto rozsiahly projekt úspešne, musia nové obmedzenia prichádzať pomaly, postupne a s ohľadom na lokálne potreby. Napríklad plastové tašky budú vo väčších mestách zakázané skôr ako v tých menších.

Prvé opatrenia prichádzajú na rad už tento rok. Do konca roku 2020 bude výroba a predaj plastového riadu a vatových tampónov úplne zakázaná. Chemické prostriedky s mikroguľôčkami sa prestanú vyrábať ako prvé a potom neskôr budú zakázané z predaja. Reštauračný priemysel dostane do konca tohto roku nariadenie prestať používať slamky na jedno použitie, zatiaľ čo podiel používania ostatných plastových predmetov sa zníži o 30 percent.