Naše tipy

Čítanie na 6 min.

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Víza

Na vstup do Ruska víza potrebujete, avšak, ak navštívite iba Petrohrad a Leningradskú oblasť, postačí vám iba jednovstupové vízum vo forme elektronického dokumentu, o ktoré si môžete bezplatne požiadať najneskôr do 4 dní pred odchodom na tejto stránke a platí po dobu 30 dní.

Podľa oficiálnych informácii na stránke MZV môžete hranicu prekročiť na týchto miestach:

 • letisko Pulkovo;
 • námorne priechody Vysock, Boľšoj port Sankt-Peterburg (morskoj vokzal), Passažirskij port Sankt-Peterburg;
 • pozemné priechody Ivangorod, Torfianovka, Brusničnoje, Svetogorsk;
 • pohraničný priechod pure chodcov Ivangorod.

Tento elektronický dokument sa zatiaľ nevzťahuje ani na vstup ani na výjazd železničnou prepravou.

Pre viac informácii kliknite na túto stránku.

Pre víza na vstup do iných oblasti Ruska ako je Petrohrad a Leningradská oblasť kliknite na túto stránku. Personál je veľmi ochotný a v prípade nejakých nejasnosti ich neváhajte kontaktovať elektronicky.

Letenky

Bratislava

Ako uviedlo Letisko M. R. Štefánika, tak nízkonakladovka WizzaAir začne z Bratislavy do Petrohradu  a späť lietať od 1. Júna 2020. Tento spoj poteší viacerých z vás, keďže ide až o 4 lety za týždeň – pondelok, streda, piatok, nedeľa.

Praha

Ak chcete letieť z Prahy, tak priame lety majú Czech Airlines, Aeroflot a Eurowings. Letenky hľadajte cez túto stránku, no kupujte priamo cez dopravcu. Nezabudnite si v prehliadači zaškrtnúť priame lety, aby vám to zbytočne nedávalo veľa prestupov.

Viedeň

Z Viedne sa do Petrohradu dostanete so spoločnosťou Aeroflot a letenky odporúčam hľadať cez tento prehliadač a nastavte si ho tak, aby vám ponúkalo iba priame lety. Samotnú letenku kupujte priamo u leteckej spoločnosti.

Budapešť

Ak chcete letieť z Budapešti, tak WizzAir ponúka priame lety, ktoré si môžete nájsť na tejto stránke, no rovnako aj tu platí, že kupujte priamo cez stránku spoločnosti.

Ubytovanie

Najlepšie je sa ubytovať niekde v centre mesta, tak aby ste mali všetko blízko seba a nevyužívali mestskú dopravu. Ak cestujete na rozpočet, tak hostel v centre mesta vás bude stáť približne od 3 eur za noc a vyššie v závislosti od polohy a kvality ubytovania.

Je tam veľa výhodných ponúk aj pre solo cestovateľov.

Ak hľadáte samostatnú dvojposteľovú izbu v centre mesta a prihliadate na budget, tak si pripravte približne 10 eur za noc. Samozrejme čím luxusnejšie ubytovanie, tým vyššia cena.

Osobne si myslím, že na poznávacom výlete nejde o ubytovanie, ale o pestrý program.  

Najlepšie je hľadať cez túto stránku a nastaviť si filter podľa toho, čo vám vyhovuje.

Verejná doprava

Ak si nájdete ubytko v centre mesta, tak vyhráte, pretože veľa sa toho dá prejsť peši, no záleží koľko ste zvyknutí chodiť. Najpohodlnejšia a najrýchlejšia doprava je určite metro, ktoré stojí za návštevu už len kvôli tým historickým staniciam.

Cena

Jedna jazda (metro, autobus, električka, trolejbus) vás vyjde na 55 rubľov (cca 0,80€). Karta na 10 jázd (metro, autobus, električka, trolejbus) stojí 370 rubľov (necelých 6€) a platí 7 dní. Jednodňový lístok na verejnú dopravu stojí 185 rubľov (necelé 3€).

90 minútová jazda akýmkoľvek prostriedkom stojí 68 rubľov (približne 1€).

Viac informácii o cenách a možnostiam verejnej dopravy v Petrohrade nájdete na tejto stránke.

Stanice metra, ktoré treba vidieť

Na červenej linke Kirovsko-Vyborgskaja (linka číslo 1):

 • Avtovo
 • Kirovsky zavod
 • Narvskaja
 • Puškinskaja
 • Ploščaď Vosstanija

Na fialovej linke Frunzensko-Primorskaja (linka číslo 5):

 • Sportivnaja
 • Admiraltejskaja
 • Meždunarodnaja

Na prestup z jednej linky na druhú použite stanicu Puškinskaja.

!Pri vstupe do niektorých metro staníc si dajte pozor na turniket, pretože sa zatvára a tiež otvára dosť agresívne, tak aby vás to nezranilo!

Kedy ísť

Petrohrad sa nachádza severnejšie ako Slovensko, čo znamená, že v zime tam zažijete pravú ruskú zimu ako z rozprávky a v lete utečiete zo slovenského horúceho počasia. Ja som navštívila Petrohrad počas leta a počasie bolo fantastické.

Aj napriek tomu, že to bolo v auguste, tak teploty boli veľmi príjemné. Človek si to mesto vychutná poriadne, nepotíte sa a ani nemrznete ako v zime. Určite nie je zle zažiť ani poriadnu zimu a mrazy, ktoré doma už poriadne nepoznáme.

V lete však treba počítať s návalom turistov, keďže sú dlhé prázdniny.

Pamiatky

Kdekoľvek sa pohnete, číha na vás nejaká pamiatky. Petrohrad je plný kostolov, histórie, krásnej architektúry, pútavých príbehov a plný zážitkov.

Čo musíte vidieť:

 • Nevsky prospekt – nemusíte nič robiť, nikam chodiť; stačí sa prejsť touto ulicou a nasávať tú krásu, ktorú zanechala história
 • Ermitráž
 • Kostol Preliatej krvi
 • Kazanská katedrála
 • Palácové námestie
 • Petropavlovská pevnosť

Toto sú tie najhlavnejšie pamiatky, ktoré určite nevynechajte, avšak Petrohrad ponúka oveľa viac, takže sa odporúčam riadiť tým, čo vás zaujíma. Stačí si otvoriť google mapy a tie vám ponúknu všetko vo vašom okolí.

Jedlo

Silno odporúčam vyhýbať sa McDonaldom a podobným fastfoodom, taktiež moderným reštauráciám, ktoré ponúkajú napr. taliansku alebo ázijskú kuchyňu a stravovať sa výlučne iba v tzv. bistre stolovaja (столовая). Nájdete tam domácu ruskú kuchyňu za výborné ceny a čerešnička na torte je typická ruská atmosféra.

Čo ochutnať:

 • Boršč
 • Pohánka s rôznymi prílohami
 • Šči (kapustová polievka)
 • Šašlík (ražniči)
 • Pirohy
 • Okroška (studená polievka)

Ruská kuchyňa je veľmi pestrá a chutná. Jedlá možno nie sú až také zdravé akoby si človek prial, no domorodci sa prispôsobili životným podmienkam, ktoré im príroda nadelila. Keďže tam vládne veľkú časť z roka zima, ich jedlo je tomu prispôsobené.

Ako dlho

Čím viac voľna máte, tým lepšie. Samozrejme, dá sa to zvládnuť aj za 3 celé dni, no bude to rýchle, ale pri správnom pláne sa vám to podarí. Ak si na tento výlet vytýčite 7 dní, nudiť sa nebudete a Petrohrade spoznáte trochu hlbšie.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0