Historický okamih: Astronómovia zhotovili vôbec prvú fotografiu čiernej diery

Už len postup, ktorým fotku získali, je fascinujúci a revolučný. Táto fotka zmení všetko.
Vydané 10. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Medzinárodný tím astronómov dnes zverejnil vôbec prvú snímku čiernej diery, ktorú sa podarilo zaobstarať vďaka projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu udalostí, EHT). O tomto úspechu informovali vedci na tlačových konferenciách usporiadaných naraz na šiestich miestach vo svete – v Bruseli, Washingtone, Santiagu, Šanghaji, Tchaj-peji a v Tokiu.

 

Zverejnená fotografia zachytáva obriu čiernu dieru v centre galaxie Messier 87. Je na nej viditeľný jasný „ohnivý kruh“ vytvorený svetlom zahnutým intenzívnou gravitáciou okolo čiernej diery, ktorá je 6,5 miliardkrát masívnejšia ako naše Slnko, oznámili vedci.

 

Teleskop horizontu udalostí je globálny projekt medzinárodnej spolupráce, ktorý sa začal ešte v roku 2012. Prepojením deviatich rádioteleskopov na niekoľkých kontinentoch vznikol virtuálny teleskop, ktorý umožnil sledovať okolie čiernej diery, ktorá je vzdialená približne 54 miliónov svetelných rokov od Zeme.

 

INZERCIA

Podľa vyjadrenia Európskej komisie sa hranice modernej vedy posunuli opäť o kus ďalej: „Tento významný vedecký úspech predstavuje revolučnú zmenu, pokiaľ ide o naše chápanie čiernych dier, potvrdzuje predpovede Alberta Einsteina v jeho všeobecnej teórii relativity a naznačuje budúce smerovanie výskumu vesmíru,“ uviedla komisia v tlačovej správe.

 

Inzercia

„Je to úžasný úspech tímu EHT,“ povedal v súvislosti s dnešnou udalosťou Paul Hertz, riaditeľ divízie astrofyziky v sídle NASA vo Washingtone. „Pred rokmi sme si mysleli, že budeme musieť postaviť veľký vesmírny ďalekohľad, aby sme mohli vidieť čiernu dieru. Tým, že rádiové teleskopy po celom svete budú pracovať v zhode ako jeden nástroj, toho tím EHT dosiahol o celé desaťročia skôr,“ dodal.

Podľa Michala Bursa z Astronomického ústavu AV ČR význam zverejnenie snímky spočíva v dvoch veciach – je to prvá skutočná fotografia čiernej diery a zároveň prvý výsledok pozorovania sústavou rádioteleskopov.

„Na Zemi už teraz nemôžeme zostrojiť nič, čo by malo lepšie uhlové rozlíšenie. Toto je limit, pretože zemeguľu nenafúkneme. Keby sme chceli lepší ďalekohľad, tak ho musíme vypraviť do vesmíru,“ povedal Bursa k sústave rádioteleskopov projektu EHT.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »