VIDEO

Ford už testuje kuriérov-robotov, sami jazdia na autách

Zdá sa, že ľudským kuriérom čoskoro odzvoní.
Vydané 17. júna 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Vo svete automatizovaného doručovania zásielok existuje pojem „problém posledných 50 stôp“. Jedná sa o aktuálnu neschopnosť automatizovanej techniky doručiť zásielku až do rúk adresáta alebo priamo k jeho dverám. Teraz to vyzerá, že automobilka Ford tento problém vyriešila.

Amazon minulý rok zaplatil iba za náklady na doručovanie 27 miliárd amerických dolárov. Každá malá optimalizácia má teda potenciál ušetriť milióny dolárov, nemožno sa preto diviť, že spoločnosti aktívne hľadajú riešenia pre kompletnú automatizáciu doručovania.

Platiť ľudí je to najmenej efektívne riešenie, budúcnosť optimalizácie nákladov spočíva v umelej inteligencii, automatizácii a v robotike. Čísla hovoria veľmi jasne: už len vynechanie platu šoféra z celého procesu ušetrí 60 percent nákladov. V prípade Amazonu sú to miliardy dolárov ročne.

Ford dnes testuje plne robotizované a automatizované riešenie pre doručovanie zásielok, ktoré rieši aj spomínané odovzdanie balíčka do rúk adresáta. Využíva na to kombináciu humanoidného robota a autonómne jazdiaceho automobilu.

Automobil vie, kam má prísť a robotický kuriér dokáže vyložiť balíček z auta, odovzdať ho adresátovi, vrátiť sa späť do vozidla a pokračovať v plnení ďalších úloh.

Robot od Fordu má názov DIGIT-1, nemá hlavu, ale dokáže chodiť ako človek, prekonávať prekážky, stúpať po schodoch. Zásielky nosí v rukách. Na rozdiel od kuriéra-človeka sa však v aute nedopravuje na predných sedadlách, ale spoločne s nákladom v úložnom priestore dodávky.

Inzercia

 

Ford technológie testuje a dnes nemáme zaručené informácie, kedy sa táto technológia dočká ostrého nasadenia do prevádzky. Odvážnejšie odhady hovoria už o roku 2021 a o realizácii v Spojených štátoch.

Pokračujte na ďalší príspevok »