Finančný stres: Čo majú peniaze spoločné s duševným zdravím?

Mnoho múdrych hláv radí, aby sme sledovali a analyzovali svoje výdavky. Najmä v prípade, ak peniaze na našom bankovom účte trávia každý mesiac menej a menej času. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia neriadia rozpočtom. Niekedy si myslia, že to jednoducho nepotrebujú a inokedy zas nechcú vedieť, koľko peňazí míňajú na veci, ktoré sú zbytočné. Jednou z možností je… Prečítať celé
Vydané 30. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Jednou z možností je aj psychické zdravie. Čo, ak si nekompromisným rozpočtom koledujeme o duševné ťažkosti.

Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o správu svojich financií. Hľadajú možnosti ako dosiahnuť finančnú stabilituako si zabezpečiť dobrú budúcnosť. Intenzívne sledujú svoje príjmy a výdavky. Vytvárajú si plány na sporenie a investovanie. Avšak, prehnaná kontrola peňazí môže byť škodlivá pre duševné zdravie.

Ak sa bojíte o svoje peniaze, nie ste sami. Mnohí z nás čelia v tomto náročnom období finančným stresom a neistote. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Čím menej zarobíte, tým viac stresu budete pociťovať

Finančný stres je pocit úzkosti alebo emocionálneho napätia, ktorý súvisí s naším peňažným zostatkom. Je jednou z najbežnejších foriem stresu na svete. Hospodárenie s peniazmi je neoddeliteľnou súčasťou dospelosti. Ak sa nám nedarí byť finančne gramotní, nastáva problém.

Finančný stres môže mať negatívny vplyv na duševné zdravie. Príznaky sú podobné úzkosti a iným druhom stresu. Ak pociťujeme finančné ťažkosti zväčša sa začneme vyhýbať priateľom či spoločenským akciám. Pociťujeme hanbu v prípade, že si niečo nemôžeme/nechceme dovoliť. Strácame kontrolu nad svojimi financiami, zakaždým nám do života príde nejaký druh „nepríjemnosti“ – neočakávaná oprava auta, dosluhujúci telefón ...

Aj keď všetci hlboko vo vnútri vieme, že v živote je oveľa viac dôležitejších vecí ako sú peniaze, tak keď zažívame finančné problémy, strach a stres nás môžu prevalcovať. Keďže finančný stres ide ruka v ruke s chronickým stresom, tak môžeme pociťovať aj fyzické ťažkosti:

• Nespavosť – Nič nás v noci nebude držať bdelého ako starosti s nezaplatenými účtami alebo výpadkom príjmu,
  • Strata hmotnosti/priberanie kíl –  Stres môže narušiť našu chuť do jedla a spôsobiť, že sa budete úzkostlivo prejedať alebo vynechávať jedlá, aby ste ušetrili peniaze,
  • Depresia – Život pod mrakom problémov s peniazmi môže viesť k depresiám. Podľa štúdie na University of Nottingham v Spojenom kráľovstve majú ľudia, ktorí bojujú s dlhmi, väčší sklon k depresívnym stavom,
  • Úzkosť– Bez peňazí sa cítime ako bez ruky alebo bez funkčného zdravia. Bojujeme s úzkostnými symptómami, ako sú búšenie srdca, potenie, triaška alebo dokonca záchvaty paniky,
  • Vzťahové ťažkosti – Finančná nestabilita je často uvádzaná ako najčastejší spúšťač hádok v rámci partnerského žitia. Finančný stres, ktorý nekontrolujeme, nás môže natoľko vyviezť z miery, že sme všade vôkol seba „pľujeme jed“ – teda sme podráždení, nepríjemní, arogantní, výbušní, strácame záujem o intímny život a podobne,

Je dôležité zachovať zdravý a rozumný prístup k financiám a včas hľadať pomoc, ak máte pocit finančného stresu. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

• Strata spoločenského života – Finančné starosti nám môžu pristrihnúť krídla a spôsobiť, že sa dištancujeme od našich priateľov. Zámerne obmedzujeme svoj spoločenský život s cieľom ušetriť drobné, nakoniec si to však odnesie naše duševné zdravie,
  • Fyzické choroby –  bolesti hlavy, gastrointestinálne problémy, cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcové choroby. V krajinách bez bezplatnej zdravotnej starostlivosti môžu starosti s peniazmi spôsobiť aj to, že odložíme alebo vynecháme návštevu lekára zo strachu z dodatočných výdavkov

Nezdravé dôsledky zvládania finančného stresu môžu mať aj inú podobu. Napríklad nadmerné pitie alkoholu, užívanie liekov na predpis alebo nelegálnych drog, hazardné hry alebo prejedanie sa. Obavy o peniaze môžu dokonca viesť k sebapoškodzovaniu alebo myšlienkam na samovraždu.

Zdravý prístup k financiám zahŕňa udržiavanie rovnováhy medzi sledovaním financií a ich správou tak, aby neboli prekročené hranice. To znamená, že je úplne v poriadku, ak si z času na čas skontrolujeme svoj bankový účet, no nemali by sme sa zbytočne zaoberať detailmi a obávať sa o budúcnosť. Veď ta ešte nenastala.

Aby sme zabránili prepuknutiu finančného stresu odporúča sa nastaviť si reálne finančné ciele (bez zbytočného optimizmu), plánovať si výdavky. Dbať na rovnováhu medzi prácou a voľným časom. Získať vedomosti ohľadom financií, pripadne sa obrátiť na finančných poradcov. Hľadať podporu v rodine a priateľoch. Nepovažovať finančné zdroje za jediný zdroj šťastia. Myslieť na svoje duševné zdravie a zaobstarať si dostatok oddychu a relaxácie.