Exotické domáce zvieratká: zvládli by ste ich u seba doma?

Zvažujete exotické domáce zvieratko? Tu je pár tipov, ktoré vás môžu inšpirovať, zvažujte vždy dobro pre obe strany budúceho vzťahu!:)   Ježko Premýšľali ste niekedy o kúpe ježka? Tieto rozkošné stvorenia posiate hrotmi sú skvelými domácimi miláčikmi a sú vynikajúcimi spoločníkmi. Sú malé a nenáročné na starostlivosť, takže pokiaľ ste svedomití, nemáte s nimi veľa… Prečítať celé
Vydané 18. júla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zvažujete exotické domáce zvieratko?

Ježko

Premýšľali ste niekedy o kúpe ježka?

Sú malé a nenáročné na starostlivosť, takže pokiaľ ste svedomití, nemáte s nimi veľa práce.

Sú to aktívni individualisti a netúžia nasilu po ľudskej pozornosti.

Častá manipulácia a kontakt s ním je kľúčom k socializácii vášho ježka.

Ježkovia majú zaujímavú a štipľavú povahu, musíte im dať čas a byť trpezlivý, inak vám ukážu svoju temnú tvár.

Sú nočné tvory, čo znamená, že sú aktívni počas noci a väčšinu dňa strávia v spánku.

samotári a majú tendenciu byť plachí, najmä keď sa práve zoznámia s novým prostredím alebo novými ľuďmi.

Počas ohrozenia sa stočia do guľôčky a využijú svoje brilantné hroty na obranu.

Vyžadujú aspoň trochu tepla a náklonnosti ako každé iné zviera.

Ježko je stredne veľký hmyzožravý tvor patriaci do čeľade Erinaceidae.

Existuje niekoľko druhov ježkov, najobľúbenejšími v domácom chove sú africký pygmejovitý ježko (Atelerix albiventris) a albínsky ježko (Atelerix albiventris f. albinos).

Tieto druhy sú udomácnené a sú častejšie dostupné u chovateľov a zoologických záhrad.

Pravidelné veterinárne prehliadky sú dôležité pre zachovanie dobrého zdravia ježka. Odčervovanie, očkovanie a starostlivosť o zuby sú dôležité aspekty, ktoré je potrebné zahrnúť do ich starostlivosti.

Chov ježka môže byť zábavným a vzrušujúcim zážitkom, ale vyžaduje si zodpovednosť a porozumenie potrieb tohto unikátneho tvora.

S ich vyhrotenou povahou a exotickým vzhľadom si získavajú srdcia milovníkov zvierat na celom svete.

Pamätajte, že dobrá starostlivosť a úcta k ich prirodzeným potrebám sú kľúčové pre šťastný a zdravý život ježka.

S ježkami a ich vybláznenou povahou sa rozhodne nudiť nebudete. Zdroj: youtube.com

Bengálska mačka

Bengálska mačka  je malou divokou mačkou bežne žijúcou v juhovýchodnej Ázii.

Vznikla krížením, ktoré sa uskutočnilo v 60. a 70. rokoch 20. storočia, a viedlo k vzniku novej rasy mačiek – bengálskych mačiek.

Tento kríženec má vzácnu vlastnosť – výrazné očarujúce bodky na krátkom hustom kožuchu.

V 80. rokoch sa začali bengálske mačky šľachtiť ako samostatné plemeno.

Veľkou výhodou ich chovania je, že sa dobre sa znášajú s inými mačkami a psami.

Majú veľa energie a vyžadujú cvičenie alebo prinajmenšom lezenie na strom a hračky, ktoré ich zamestnajú.

Bengálska mačka je stredne veľká a mohutná mačka s elegantnou postavou.

Jej najvýraznejšou charakteristikou je krásna a hustá kožušina s divokým vzorom bodiek, ktorý jej dodáva podobnosť s divokou mačkou.

Ako hybridné plemeno sú bengálske mačky väčšie než domáce mačky.

Pružné, atletické zviera váži približne 7 kilogramov a na výšku má až 70 centimetrov.

V porovnaní s telom je hlava bengálskej mačky dosť malá.

Nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Zvyčajne sú veľmi drahé v porovnaní s bežným plemenom mačiek, čo je dôvodom ich celosvetovej slávy.

Bengálske mačky sú celkom inteligentné a láskavé, a sú všeobecne považované za mimoriadne roztomilé a milujúce tvory.

V porovnaní s väčšinou ostatných plemien je o bengáloch známe, že si užívajú vodu.

Bengálska mačka na cestách. Zdroj: pet-market.sk

Komba ušatá

Komba ušatá, alebo po anglicky Bush Baby, je nočný primát žijúci na stromoch a je veľký asi ako veverička.

Sú to fascinujúce a rozkošné zvieratká vyskytujúce sa v rôznych častiach Afriky a niektorých častiach Ázie.

Tieto tvory sa v posledných rokoch čoraz viac začínajú hlásiť o slovo aj na slovenskom trhu s domácimi miláčikmi.

Ich malá veľkosť a rozkošný zjav z nich robí lákavú možnosť domáceho maznáčika.

Sú dosť obratní a milujú skákať zo stromu na strom.

Čo sa týka povahy, Bush Babies sú celkom milé a majú pomerne jemné povahy.

Milujú sa hrať a preferujú vysoko umiestnené hračky, ako sú hojdačky alebo hojdacie siete.

No rozhodne to nie sú domáci miláčikovia pre každého!

Majú vo zvyku uprostred noci ziapať, škrabať vás svojimi ostrými pazúrmi a tesákmi (pretože je ťažké ich skrotiť), a aby toho nebolo málo, ich moč má veľmi štipľavý zápach, ktorý z nábytku tak ľahko nedostanete.

Ak ste však pripravení vysporiadať sa s tým všetkým, potom by to mohli byť rozkošné domáce zvieratá.

Mláďatá Bush sú vysoko aktívne a obratné, preto je pre ich pohodu rozhodujúci vhodný priestor.

Ideálna je veľká priestranná klietka alebo výbeh s konármi a bidlá na šplhanie a skákanie.

Zaistite, aby bol kryt odolný voči úteku, pretože tieto drobné primáty sú majstrami v pretláčaní sa cez malé medzery.

Taktiež im poskytnite dostatok miest na schovanie a spánok počas denného svetla, ako aj slabé osvetlenie počas noci, aby mohli vidieť bez narušenia ich prirodzeného správania.

Malé kombíča relaxuje. Zdroj: youtube.com