Rodina

Deti nemajú, ani nechcú. Sú v živote nešťastnejší?

Milujú nás napriek našim nedostatkom, rozosmievajú a tešia. Zároveň nás častokrát vytáčajú do nepríčetnosti. Život s deťmi je rozhodne pestrý, no náročný. O tom, či deti prinášajú do života viac radostí alebo starostí, a či sú šťastnejšie bezdetné páry alebo rodičia vedú polemiky aj vedci. Hoci rozličné štúdie prišli s rôznymi závermi, na jednom sa… Prečítať celé
Vydané 26. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Milujú nás napriek našim nedostatkom, rozosmievajú a tešia. Zároveň nás častokrát vytáčajú do nepríčetnosti. Život s deťmi je rozhodne pestrý, no náročný.

O tom, či deti prinášajú do života viac radostí alebo starostí, a či sú šťastnejšie bezdetné páry alebo rodičia vedú polemiky aj vedci. Hoci rozličné štúdie prišli s rôznymi závermi, na jednom sa zhodnú, deti nie sú nevyhnutnou podmienkou šťastného života a staroby.

Spokojnejší, ale až keď deti odídu z domu

Podľa výskumu nemeckých vedcov z Heidelbergovej Univerzity, do ktorého sa zapojilo 55 000 Európanov nad 50 rokov, boli rodičia naozaj šťastnejší než bezdetní, ale len v prípade, že deti už opustili rodné hniezdo a osamostatnili sa.

Práve udržiavanie sociálneho kontaktu s dospelými deťmi a vzájomná podpora prispela k menšej osamelosti a celkovej spokojnosti medzi staršími rodičmi. Naopak deti, ktoré ešte neopustili rodičov a žili v spoločnej domácnosti negatívne ovplyvňovali ich pohodu. Na základe týchto pozorovaní môžeme povedať, že pozitívny efekt rodičovstva prichádzajú zarovno so starobou.

Avšak Christoph Becker, jeden z členov výskumného tímu, pre CNN dodáva, že bohaté spoločenské kontakty, ktoré nás robia spokojnejšími nemusia nevyhnutne pochádzať od detí. Práve úzke spoločenské kontakty, zdieľanie problémov a starostí s priateľmi zanecháva v živote starších bezdetných ľudí rovnako pozitívny efekt.

Kontakty s dospelými deťmi prinášajú do života spokojnosť. Zdroj: unsplash.com

Nórski rodičia sú šťastnejší ako americkí

Mnohé doterajšie americké štúdie potvrdili, že starostlivosť o deti oberá rodičov o šťastie. Manželia s deťmi boli viac úzkostliví, depresívni a nespokojní s manželstvom ako bezdetné dvojice. Starostlivosť o dieťa bola pre nich len o niečo príjemnejšia než domáce práce alebo dochádzanie do zamestnania.

Avšak v týchto výskumoch neboli zohľadňované mnohé iné faktory, napríklad rozdiely medzi národmi alebo celkový príjem domácností. Pred niekoľkými rokmi traja americkí vedci Glass, Simon a Andersson porovnali bezdetné páry a páry s deťmi v dvadsiatich dvoch krajinách sveta. Výsledok bol prekvapivý.

Rodičia v Nórsku a Maďarsku boli naozaj šťastnejší, naopak britskí, austrálski a americkí rodičia pociťovali menej šťastia ako bezdetné páry v ich krajine. Prečo je tomu tak?

Môže za to politika

Práve v Nórsku štát poskytuje rodičom viaceré benefity, ktoré Američanom chýbajú. Napríklad platenú materskú dovolenku a väčšiu flexibilitu pracovného času. Rodinne orientovaná politika nie je prínosom len pre rodičov, ale pre celú spoločnosť. Je spojená napríklad s nižšou kriminalitou a vyššou produktivitou obyvateľstva.

Viac radosti, ale aj viac stresu

Výskumníci Princetonskej univerzity a univerzity Stony Brook naopak nenašli výrazný rozdiel medzi skúmanými skupinami. Páry s deťmi boli v živote približne rovnako spokojné ako bezdetné, denne však zažívali viac radosti, ale aj viac stresu.

„Život bez detí je jednoducho stabilnejší,“ konštatuje pre CNBC Jennifer Glass, profesorka sociológie na univerzite v Texase. Zároveň dodáva, že rodičovstvo nie je iba o šťastí: „Je to o láske a oddanosti, ktorú k tomuto novému človeku cítite. O ochrane a náklonnosti, ktorú mu chcete poskytnúť.“

Sebeckí alebo naopak?

Nájsť si dobre platenú prácu, milujúceho partnera a založiť si rodinu. Práve takto si dospelosť predstavovala generácia našich rodičov, v súčasnosti je to inak. Čoraz viac mladých ľudí nechce deti vôbec alebo založenie rodiny odkladá. Tí, čo deti dobrovoľne odmietnu často získajú nálepku sebeckých ľudí. Najmä, ak sú to ženy.

Zameranie na štúdium, kariéru, dobrovoľníctvo, ale aj boj proti klimatickej kríze. Dôvody bezdetného života sú rôzne. Aj dospelí, ktorí majú k deťom pozitívni vzťah vlastné deti nechcú. Deti si vyžadujú neustálu starostlivosť a čas, rovnako aj materiálne zabezpečenie. Práve rozhodnutie nemať deti, znížiť tak uhlíkovú stopu a rast populácie, spája mnohých ľudí po celom svete.

Konzumný život je pre deti lákadlom. Zdroj: unsplash.com

Pochované ambície

Aj v 21. storočí sa o deti v rodinách starajú predovšetkým ženy. Muži sa môžu naplno venovať kariére, budovať vlastnú firmu a cez víkendy si užiť čas s rodinou. Matky, ktoré si nemôžu dovoliť opatrovateľku a všetku energiu a čas venujú výchove a starostlivosti o deti, túto možnosť nemajú. Ženy majú takisto svoje ciele a ambície, či už sú to vedkyne, političky, umelkyne alebo podnikateľky. Práve túžba ponúknuť svetu viac ako len starostlivosť o deti je dôvodom prečo sa mnohé z nich materstva vzdajú.

Ak sa niekto rozhodne mať deti, je to v poriadku. Ak nie, je to tiež v poriadku. Každý si predstavuje šťastný a spokojný život inak, či s deťmi alebo bez nich, no nikto si nezaslúži byť odsudzovaný za svoje rozhodnutie.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »