Ďalšia pandemická vlna

COVID: Omikron vytláča Deltu. Svitá nám na lepšie časy?

Cez prvú vlnu sme o ľuďoch infikovaných novým respiračným vírusom počúvali iba v televízii. Len výnimočne sa stalo, že sa niekto v našom okolí nakazil. Takto to vyzeralo až do príchodu Delty. Táto mutácia sa začala šíriť o niečo rýchlejšie, čoho výsledkom boli preplnené nemocnice a zúfalí zdravotníci. Omikron sa objavil na Slovensku až začiatkom januára, pričom ostatné európske krajiny… Prečítať celé

Cez prvú vlnu sme o ľuďoch infikovaných novým respiračným vírusom počúvali iba v televízii. Len výnimočne sa stalo, že sa niekto v našom okolí nakazil. Takto to vyzeralo až do príchodu Delty. Táto mutácia sa začala šíriť o niečo rýchlejšie, čoho výsledkom boli preplnené nemocnice a zúfalí zdravotníci.

Všetky koronavírusy sa vo všeobecnosti šíria rovnakým spôsobom – kvapôčkami z kašľa, kýchania či dýchania. Vírus sa drží aj na povrchoch, preto sa môžeme infikovať len tým, že si rukou pretrieme oči, ústa alebo nos. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Omikron sa objavil na Slovensku až začiatkom januára, pričom ostatné európske krajiny rast vírusu zaznamenali omnoho skôr. Analytici neskorý príchod pripisujú prísnym protipandemickým opatreniam a tiež pozastavenému turizmu. Prevenciou sme si zabezpečili dostatok času na zber dát z celého sveta. Teda mali sme možnosť sa vopred pripraviť na ďalšiu pandemickú vlnu. Avšak, skôr či neskôr by nás nástup Omikronu neminul. V momente, keď sme dali zelenú školám, reštauráciám, fitnescentrám sa štatistiky denných prírastkov pozitívne otestovaných ľudí zmenili.

Rozdiely medzi Omikronom a Deltou

Variant Omikron je v porovnaní s Deltou omnoho infekčnejší. Dokazujú to aj dáta z januára tohto roka. Kým na začiatku sme mali približne tritisíc až štyritisíc ľudí s pozitívnym PCR výsledkom, dnes sa čísla diametrálne líšia. Každý deň sa krivka pohybuje nad desiatimi tisícmi a odborníci odhadujú, že táto vlna bude vrcholiť až v druhej polovici februára. Má to byť kvôli neskorému nástupu mutácie (odhadujú sa tri až päť týždňov od prepuknutia).

Zväčša nevyvoláva ťažký priebeh ochorenia v porovnaní s Deltou. Vírus vykazuje veľmi vysoký stupeň nákazlivosti. Svedčia o tom aj tlačové správy jednotlivých nemocníc. Napríklad v prešovská nemocnica registruje k piatku minulého týždňa mierny pokles hospitalizácií v súvislosti s ochorením covid-19. Odhaduje sa, že najlepšie sú proti Omikronu chránení tí, ktorí sú zaočkovaní treťou (booster) dávkou vakcíny.

Medzi časté symptómy Omikronu patria bolesť hrdla, teplota, kašeľ, hnačka, bolesť svalov, vyrážky a nevoľnosť. Zriedkavými príznakmi sú slabosť, zmena vedomia, bolesť hlavy, strata chuti, dýchavičnosť, upchatý nos, kýchanie, zápal očí a strata čuchu.

Zdá sa, že Omikron má menší vplyv na stratu chuti alebo čuchu. Je potrebné spozornieť aj v prípade, ak sa v noci potíte. Delta sa považuje za najsmrteľnejší variant SARS-CoV-2, ktorý bol doteraz identifikovaný.

Je dosť možné, že v blízkej dobe nám skutočne svitá na lepšie časy. Hoci sa v ambulanciách objavujú aj zaočkovaní ľudia, ktorí sa nakazili ochorením covid-19, tak dobrou správou je, že práve títo pacienti majú miernejšie symptómy pripomínajúce prechladnutie. Informoval o tom americký lekár Jorge Moren, ktorý si všimol aj ďalšie rozdiely. Kedysi jeho pacienti bývalí chorí takmer dva týždne (rozpätie od 10 do 14 dní), teraz hlásia kratší priebeh choroby.

Zdá sa, že vakcíny pomáhajú

Je všeobecne známe, že vakcíny sťažujú vírusom meniť svoju pôvodnú formu. Čoho výsledkom môže byť zníženie závažnosti ochorenia. No, možno je to aj tým, že Omikron môže byť sám o sebe menej virulentný, ako ostatné koronavírusy. Dve nedávne laboratórne štúdie naznačili, že Omikron by mohol mať menšiu tendenciu napádať pľúca v porovnaní s predchádzajúcimi mutáciami. Druhá štúdia potvrdzuje, že Omikron podstatne znižuje riziko ťažkej hospitalizácie či úmrtia (v porovnaní s Deltou).

Podľa Európskej liekovej agentúry môže časte podávanie posilňujúcich dávok môže imunitu oslabiť. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Český molekulárny biológ Václav Pačes otvorene hovorí o tom, že sa nemáme predčasne tešiť z odchodu Delty: ,,ešte nie sme na konci.“  Verí, že vakcinácia je účinným nástrojom pre záchranu života, no z hľadiska pandémie je potrebné vírus eliminovať. Teda naďalej by sme mali rešpektovať opatrenia a nariadenia bez ohľadu na počet vakcinačných dávok. Aby sme predišli sile štvrtej vlny mali by sme sa preventívne tretíkrát zaočkovať.

Pokračujte na ďalší príspevok »