Vianoce v Alsasku

V meste Colmar zažijete rozprávkové vianočné trhy

Francúzske mestečko s nemeckým vplyvom Colmar sa nachádza 68 kilometrov juhozápadne od Štrasburgu. Plusom je aj dostupnosť, keďže vlakom sa zo Štrasburgu do Colmaru dostanete za 30 minút. Je však značne menší, s približne 66 000 obyvateľmi. Mesto má blízko k nemeckým hraniciam a pohorie Vogézy je od neho vzdialené len niekoľko kilometrov. Vďaka mnohým fontánam, starobylým kostolom a… Prečítať celé
Vydané 26. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Francúzske mestečko s nemeckým vplyvom

Vďaka mnohým fontánam, starobylým kostolom a alsaským renesančným domom sa z Colmaru stala zaujímavá turistická zastávka. V bývalom kláštore a v súčasnosti múzeu d’Unterlinden, sa nachádza Isenheimský oltár zo 16. storočia. Ide o majstrovské dielo nemeckého náboženského maliara Matthiasa Grünewalda. Mesto je rodiskom Frédérica-Auguste Bartholdiho, sochára Sochy slobody, ktorý sa tu narodil v roku 1834. Dnes je jeho dom zrekonštruovaný a využívaný ako múzeum.

Colmar

Jednotlivé štvrte v Colmare ponúkajú množstvo fotogenických miest. zdroj: pixabay.com

Architektúra Colmaru v sebe spája francúzsky a nemecký stredoveký štýl. Ku klasickému vzhľadu prispievajú drevené okenice na domoch, ktoré pokrýva klasická biela, ale aj žltá alebo modrá omietka. Napriek tomu, že je mestečko nádherné za každého počasia, vianočná atmosféra ho pozdvihne na ešte vyššiu úroveň. Šesť vianočných trhov osloví tých, ktorí si chcú z mesta odniesť niečo na pamiatku, ale potešia aj gurmánov.

Čarovné trhy Colmaru

Pri Dominikánskom kostole nájdete vianočný trh, ktorý zastrešuje remeselnícke umenie z miestneho regiónu Alsasko. Ručne robené šperky či keramické misky si môžete zakúpiť aj v prostredí tržnice goticko-renesančnej budovy Koïfhus. Odtiaľ prejdete na námestie l’Ancienne Douane posiate ďalšími stánkami. Aj keď je to jeden z rušnejších trhov, na výber sú rôzne suveníry  – snehové gule alebo ozdoby na stromček. Za ochutnávku stoja aj miestne vína a bredele (maslové sušienky).

Colmar

Ulice sú plné stánkov s občerstvením alebo suvenírmi. zdroj: pinterest.com

Časť s názvom Malé Benátky za teplejšieho počasia umožňuje výlet loďkou po rieke a po vystúpení na breh môžete navštíviť stánky, ktoré predávajú vianočne ladené darčeky. Potešia sa aj tí najmenší, či už ručne vyrobenou hračkou, alebo keď do žltej poštovej schránky hodia list Ježiškovi. Zabaviť sa môžu aj jazdou na rôznych kolotočoch a zahreje ich vianočný čaj.

Námestie Johanky z Arku je miestom pre nákup francúzskych a alsaských špecialít. Práve prelínanie nemeckých a francúzskych chutí sa odzrkadlilo na tradičných jedlách. Víno, med, údeniny či foie gras potešia nejedného priaznivca miestnej kuchyne.  Ak túžite po niečom špeciálnejšom, vydajte sa ku Katedrále sv. Martina. Pod deviatimi prístreškami sa dokážete skryť pred horším počasím a nerušene si vychutnať jedlá z gurmánskych trhov. Nájdete tu napríklad rizoto dozdobené čiernou hľuzovkou alebo Bouchée à la Reine. Pod týmto názvom si predstavte pečivo, ktorému odkryjete vrchnú časť a nájdete tam náplň z krémovej omáčky, húb a teľacieho alebo kuracieho mäsa.

Mesto s pôsobivou architektúrou

Colmar vie však okrem trhov ponúknuť aj miesta, na ktoré sa môžete pozrieť aj mimo vianočného obdobia. Rybárska štvrť je miestom, kde žila väčšina profesionálnych rybárov a lodníkov z Colmaru. Ulovené ryby sa skladovali v rybníkoch alebo predávali v rybárskom revíri. Nešťastie z roku 1706 pre mnohých znamenalo stratu strechy nad hlavou, pretože obrovský požiar zničil viac ako štyridsať domov. Renovačné práce od roku 1978 do roku 1981 umožnili obnoviť niekoľko príbytkov naraz. Miesto sa nachádza medzi štvrťou Tanneurs a Malými Benátkami.

Dom Pfisterovcov postavili v roku 1537 pre klobučníka Ludwiga Scherera, ktorý zbohatol obchodovaním s peniazmi v údolí Lièpvre. Napriek svojmu stredovekému vzhľadu je dom prvým príkladom architektonickej renesancie v Colmare. Dvojposchodový dom s osemhrannou vežičkou, dreveným rámovaním a nástennými maľbami s biblickými a svetskými výjavmi, sa stal jedným zo symbolov mesta Colmar. Meno nesie po rodine, ktorá ho zreštaurovala a žila v ňom v rokoch 1841 až 1892.

Colmar

Gotický kostol je symbolom mesta. zdroj: unsplash.com

Katedrála sv. Martina, postavená v rokoch 1235 až 1365, je významným príkladom gotickej architektúry v Alsasku. Stavbu v roku 1572 zasiahol požiar, ktorý zničil konštrukciu a všetky strechy. Pri poslednej renovácii v roku 1982 sa našli základy kostola z roku 1000 a stopy prístavieb z 11. a 12. storočia.

Zdroje: www.britannica.com, www.christmasmarketsineurope.com, www.tourisme-colmar.com