Čítanie na 4 min.

Čo všetko sa zmení po smrti kráľovnej Alžbety II. ?


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

O smrti kráľovnej Alžbety II. nás médiá spolu s Buckinghamským palácom informovali ôsmeho septembra. Správe predchádzalo stanovisko kráľovskej rodiny, v ktorom sa uvádzalo, že sa lekári obávajú o zdravotný stav Alžbety II.

 

„Londýnsky most spadol“

Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov, pričom slúžila až 70 rokov. Stala sa tak najdlhšie vládnucou hlavou štátu v Spojenom kráľovstve. Operácia „Londýnsky most“ sa spustila po tom, čo Buckinghamský palác oficiálne oznámil jej smrť. Kódovaná fráza „Londýnsky most spadol“, teda predstavuje okrem oznámenia kráľovninej smrti aj sériu plánovaných udalostí na najbližšie dni.

(Nová operácia „Spring Tide“ tykajúca sa nového nástupcu trónu Karola III. stále beží, až do jeho smrti)

V Británii si budú Alžbetu II. pamätať pre jej pokoj a dôstojnosť. Verejnosti priblížila monarchiu, keďže jej korunovácia bola ako prvá vysielaná v televízii. Každý rok na Štedrý deň si pripravila mediálny prejav adresovaný ľudu. Svet mal skrátka možnosť nazrieť do jej života.

 

Čo sa po smrti kráľovnej zmení?

 • Medzi prvú badateľnú zmenu patrí britská národná hymna, ktorá sa smrťou Alžbety II. nadobudla novú podobu. Mení sa z „God Save the Queen“ na „God Save the King“. Spojenému kráľovstvu slúži Karol III., preto občania Commonwealthu budú prisahať vernosť kráľovi namiesto kráľovnej.
 • Smrťou kráľovnej sa premiešali kráľovské tituly. Napríklad s nástupom Karola III. na trón je teraz prvý v poradí princ William. Princ je teraz druhý v poradí a za ním nasledujú jeho mladší súrodenci – princezná Charlotte a princ Louis. Princ Harry je piaty v poradí. Aj keď princ Harry a Meghan Markle opustili kráľovskú rodinu, existuje šanca, že ich deťom, Archiemu a Lilibet, by mohli byť udelené tituly princ a princezná.
 • Tvár kráľovnej Alžbety II. sa už nebude objavovať na britských bankovkách a menách v iných krajinách Commonwealthu. Portrét kráľovnej sa objavuje na britských peniazoch od roku 1960. Bankoviek s portrétom kráľovnej je v obehu približne 4,5 miliardy, trvalo by najmenej dva roky, kým by sa na nich začal objavovať kráľ.

Z obehu budú postupne stiahnuté aj poštové známky s podobizňou zosnulej panovníčky. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

 • Menia sa logá. Vlajky po celej krajine na policajných staniciach, vládnych budovách a ďalších miestach, ktoré sú označené kráľovninou šifrou EIIR (Alžbeta II. Regina) musia byť vymenené. Nové logo spolu s farbami neboli oznámené. Je tiež možné, že by sa mohla zmeniť štandardná kráľovská vlajka, ktorá visí na budove vždy, keď je v rezidencii hlava rodiny.
 • Svetoví lídri budú teraz spolupracovať s kráľom Karolom namiesto kráľovnej Alžbety.

 

 

Čo ste možno nevedeli

 • Kráľovná Alžbeta II. bola korunovaná vo svojich 27-rokoch.
 • Bola jedinou osobou v Spojenom kráľovstve, ktorá mohla šoférovať bez vodičského preukazu.
 • Vlastnila slona, ​​dve obrovské korytnačky, jaguára a pár leňochodov.
 • Nikdy nechodila do školy, učila sa doma.
 • V roku 1944, vo veku 18 rokov, vtedajšia princezná Alžbeta trvala na vstupe do armády.
 • Vlastnila viac ako 30 corgi (plemeno psa).

Okrem jej náklonnosti k šteniatkam, vášni, ktorá jej vyniesla úlohu patrónky organizácie na ochranu psov Dogs Trust v Spojenom kráľovstve, kráľovná Alžbeta vlastnila aj všetky druhy labutí, veľrýb a delfínov na svojom území. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Podľa všetkého by mal byť v Spojenom kráľovstve vyhlásený štátny smútok. To isté platí aj pre ostatné krajiny Commonwealthu, pričom konečné slovo majú jednotlivé vlády. Vlajka Union Jack je vo Veľkej Británii a v zámorí spustená na pol žrde až do konca pohrebu.

Čo sa týka nového kráľa, tak ten sa stal aj hlavou ozbrojených síl a anglikánskej cirkvi. Prevezme ústavné a reprezentačné povinnosti. Ako panovník nebude môcť šíriť svoje názory ani sa snažiť zasahovať do politiky.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0