Čo je eklektický štýl a ako s ním pracovať

„Eklektický interiérový dizajn je momentálne veľmi trendy a  uvidíte ho v každom časopise o zariaďovaní domácnosti. Netrénovanému oku sa zdá, že ide len o náhodne nahádzané predmety, ktoré zázračne fungujú. Ak ste sa však niekedy pokúšali vytvoriť eklektický interiér, možno ste si všimli, že to nie je také jednoduché, ako to vyzerá“ Dolores Williams  … Prečítať celé
Vydané 29. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Čo je eklektický štýl?

Eklektický štýl zahŕňa kombináciu mnohých rôznych individuálnych prvkov štýlov, tém, médií alebo inšpirácií získaných z mnohých zdrojov. Na rozdiel od niektorých štýlov, ktoré sa riadia prísnymi pravidlami a trendmi, eklektický vzhľad nemá toľko požiadaviek. Vyznačuje sa rozmanitosťou a nepredvídateľnosťou.

Inšpirácia z Paríža

Novodobý eklektický štýl vznikol v Paríži koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia. École des Beaux-Arts, jedna z hlavných škôl architektúry a dizajnu, bola známa svojím programom dekoratívneho umenia, kde sa študenti z celého sveta stretávali a vymýšľali úplne nové štýly. Niektorí z týchto študentov boli americkí architekti, ktorí so sebou priniesli štýl Beaux-Art a dali budovám klasický a historický štýl s aktualizovanými, modernými prvkami.

3 stavebné piliere

Miešanie rôznych vizuálnych prvkov.

Základom eklektického dizajnu je miešanie potlačí, vzorov a textúr. Eklektický dekor spája rôzne tvary, kompozície a dizajnové prvky, ktoré by ste za normálnych okolností nekombinovali dokopy.

Spojenie moderného a tradičného.

Eklektický dizajn spája dekor z rôznych časových období. Môžete vidieť napríklad vintage nábytok kombinovaný s minimalistickým umením, kúpeľňu v modernom štýle z polovice storočia doplnenú o dekorácie z francúzskej renesancie.

Premyslené detaily.

Eklektický interiérový dizajn môže vyzerať  bez rozmyslu, avšak dekoratéri starostlivo vyberajú jednotlivé kúsky, aby sa uistili, že všetko spolu funguje.

Ako priniesť eklektický štýl domov?

Farebná paleta

Výber farebnej série vám poslúži ako pomôcka pri vytváraní súdržného vzhľadu a spájaní prvkov eklektického dizajnu. Na začiatok je vhodné si vybrať jeden neutrálny odtieň a jednu akcentovú farbu. Ako budete postupovať ďalej, doplňte a rozšírte svoju základnú paletu o rôzne odtiene zvolených farieb.

Jednoducho namaľované steny

Najlepšie je zachovať jednoduché steny, žiadne zložité ťažkopádne tapety. Jednoducho vymaľované steny vytvoria pevný základ na vnesenie eklektického dekoru. Taktiež pridávať živé doplnky na jednoliate pozadie je oveľa jednoduchšie ako na rušivé pozadie.

eklektický

Foto: Unsplash (Louis Hansel)

Vzory a textúry

Pri vyberaní vhodných kombinácii vzorov pomôže výber ústrednej témy a použitie podobných tónov a farieb v celej schéme eklektického interiéru. Avšak okrem prvoplánových vzorov, narúšajte priestor nečakanými kombináciami, ktoré sa k sebe nemusia nevyhnutne hodiť. Skúste spájať spolu predmety, ktoré si zvyčajne odporujú, a buďte odvážny. Hladké textúry postavte vedľa drsných a hrubých (mramorové povrchy vedľa dreva) a mäkké vedľa tvrdých (luxusné pohovky a vankúše vedľa industriálneho nábytku).

Galéria

Najlepší priestor na dekorovanie v eklektickom štýle je jednoznačne obývacia izba. A práve sem sa skvele hodí vaša domáca galéria. Galéria vyzerá skvele na jednoduchých stenách a vnáša osobitosť a zaujímavosť. Pre vašu osobnú galériu si vyberte rôzne štýly rámov aj rozličné umelecké diela, ktoré do nich vložíte.

Jedinečné objekty

Jedinečný objekt musí byť výrazný a odvážny. V závislosti od veľkosti miestnosti bude jeden výrazný predmet alebo možno dva viac než dosť na to, aby ste rozprúdili vášnivú debatu. Dávajte si pozor na príliš veľa odvážnych predmetov, ktoré by si mohli navzájom konkurovať.

@kaarinjoy

All of these are a vibe #greenscreen #fyp #foryou #houseinspo #homedecor #design #diy

♬ original sound – Kaarin Joy

Ilustračná foto: Unsplash, Jennifer Griffin