Čo bráni masívnemu použitiu elektromobilov?

V roku 2015 prekročila celosvetová produkcia automobilov 74 miliónov. Celkovo v tom istom roku jazdilo na cestách na celom svete viac ako 1,236 miliárd automobilov a odhad na rok 2050 je až 2,5 miliárd. Rekord v podobe jednej miliardy jazdiacich automobilov padol v roku 2010. Sú to vysoké čísla, skoro nepredstaviteľné. Pozrime sa však na […]

Autor
Dátum zverejnenia 14. septembra 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko

V roku 2015 prekročila celosvetová produkcia automobilov 74 miliónov. Celkovo v tom istom roku jazdilo na cestách na celom svete viac ako 1,236 miliárd automobilov a odhad na rok 2050 je až 2,5 miliárd. Rekord v podobe jednej miliardy jazdiacich automobilov padol v roku 2010.

Sú to vysoké čísla, skoro nepredstaviteľné. Pozrime sa však na začiatok výroby automobilov. Prvý automobil so spaľovacím motorom uzrel svetlo sveta v roku 1885 a bol vynájdený konštruktérom Karlom Benzom. V roku 1900 celosvetovo jazdilo po cestách 25-tisíc automobilov a z toho v USA osemtisíc. V tomto istom roku bolo najväčším producentom automobilov  Francúzsko a o štyri roky neskôr prevzalo prvenstvo USA.

 

Jeden z najzásadnejších pokrokov vo výrobe uskutočnil Henry Ford – začal ako prvý vyrábať autá novým spôsobom, pásovou výrobou, zaviedol masovú produkciu. Zvýšenie počtu vyrobených áut a zníženie ceny automobilu spôsobili jeho masové využitie. Iba v Spojených štátoch jazdilo v tomto čase niekoľko desiatok tisíc automobilov a čísla rástli extrémne rýchlo:

r.1905 – 78 000 automobilov

r.1910 – 459 000  automobilov

r.1914 – 1,7 miliónov  automobilov

 

V období rokov 1896 až 1930 pôsobilo v USA 1 800 výrobcov automobilov, pričom na celom svete ich bolo dovedna až 4-tisíc. Prvé automobily si kupovali veľmi bohatí ľudia a boli prejavom majetnosti, ostatní v tom čase jazdili na koňoch a vozoch.

Ak predchádzajúce poznatky analyzujeme, zistíme, že za masívnym využitím automobilov stálo viacero faktorov. Od ich uvedenia až po masívne využitie prešlo 25 rokov. V tom čase vývoj technológií, využitie automobilu a hlavne jeho cena prešli veľký kus cesty. Práve Henry Ford dokázal, že automobil je prepravný prostriedok pre všetkých. Bol inovátorom a motorom budúceho vývoja.

 

Čo z toho vyplýva? V prvom rade, že elektromobily sú v tej istej situácii, ako boli automobily na začiatku 20. storočia. Ďalej, cena automobilu a jeho využitie sú kľúčové na masové použitie.

 

Nissan Leaf

Nissan Leaf

Hlavné aspekty, ktoré umožnia masové využitie elektromobilov, sú:

  • nadobúdacie náklady rovnaké alebo nižšie ako súčasné automobily;
  • dojazd, ktorý umožní voľne sa rozhodnúť kedy a na ako dlho elektromobil môžeme využívať;
  • dostupnosť nabíjacích staníc, ktorá pokryje naše eventuálne potreby na nabitie kdekoľvek a kedykoľvek;
  • rapídne sa zvyšujúce emisie skleníkových plynov a regulácie z toho vyplývajúce (obmedzovanie použitia automobilov so spaľovacími motormi).

Od okamihu predstavenia prvého masovo vyrábaného elektromobilu ubehlo desať rokov a odvtedy prešiel priemysel výraznými inováciami. Tesla Roadster sa vyrobil v celkovom počte 2400 kusov, predstavený bol v roku 2006. Nissan Leaf sa vyrobil v počte okolo 228 000 kusov, modely od GM Chevrolet Volt a Ampera (cca 117 000ks ) boli predstavené v roku 2010. Ubehol teda dostatočný čas na to, aby si automobilky otestovali výrobu elektromobilov a batérií a mohli sa pripraviť na ich masívny predaj. Do štatistiky nezapočítavame predchádzajúce malosériovo vyrábané elektromobily ako GM EV1, prípadne čiastočné hybridy ako Toyota Prius atď.

Cenu elektromobilu totiž vo veľkej miere ovplyvňuje práve cena jeho batérií. Ich hodnota a cena klesla v priebehu rokov 2008 až 2014 o 35 percent.

Tesla Roadster (2006)

Tesla Roadster (2006)

Podľa našich odhadov dôjde k globálnemu nárastu produkcie elektromobilov v priebehu rokov 2020 až 2021. V uvedenom období podľa analýzy IEA (Medzinárodná energetická agentúra) dôjde k energetickej parite, čo znamená, že sa dostaneme z aktuálnej hodnoty 750$/kWh k cene 300 $ za 1kWh kapacity (aktuálna priemerná kapacita elektromobilu kategórie C je 24kw).V súvislosti s týmito informáciami očakávame pokles cien elektromobilov (nakoľko cena batérii klesne), ktoré sa dnes predávajú v cene 35 000 $, na cenu 20-25 000$.

Celkový podiel elektromobilov na globálnom predaji v roku 2015 bol 540 000, napriek tomu je to len  0,7 % z celkovej globálnej produkcie automobilov. Aktuálne prvenstvo vo výrobe elektromobilov držia za rok 2015 automobilky Nissan-Renault (250 000 kusov za rok 2015) a Tesla Motors (50 580 kusov za 2015). Počty ostatných automobiliek sú zanedbateľné, pretože si rozdeľujú menej než polovicu zvyšného pomysleného koláča.

 

Čo teda bráni masívnemu použitiu elektromobilov? Mohli by sme tvrdiť, že mu bráni celkom obyčajný a prirodzený vývoj. Vždy je nevyhnutný čas na to, aby sa technológie zaviedli do bežného života a stali jeho neoddeliteľnou súčasťou. Existujú však mnohé motivátory, ktoré by mohli priaznivo ovplyvniť trend výroby a nákupu elektrických automobilov, môžeme za ne považovať aj vládne stimuly. Aj na Slovensku máme stratégiu pre rozvoj elektrickej mobility a hoci ju mnohí kritizujú, že pozitívnym svetlom na konci tunela, že aj u nás sa hýbu veci vpred. Dobrým príkladom je Nórsko, ktoré je dnes považované za krajinu s najväčšou popularitou nákupu elektrických automobilov, a to práve pre štátnu podporu.

 

 

 

Zdroje: štatistika 2016; Cleantechnica, global electric cars sales 2016; Car history 100 years; Tesla motors : Tesla Fourth Quarter & Full Year 2015 Update; Nissan Renault: Results full year 2015; Hybrid cars: How Nissan and Renault dominatingthe electric game

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


NEPREHLIADNITE

Globálne ekonomické dopady nového koronavírusu z Číny môžu byť bezprecedentné!

Na šíriaci sa koronavírus doplácajú nielen ľudia, ale aj automobilky, značky s luxusným tovarom i samotná čínska vláda.

27. januára 2020

DC vs Marvel 2020

Komiksy, ktoré sa dostanú na plátna kín v roku 2020

Si fanúšik komiksov a nevieš čo ťa tento rok čaká v kinách? čítaj ďalej a dozvieš sa.

27. januára 2020

Film

Žánrovo pestrý Jojo Králiček vás rozosmeje a aj rozplače (Recenzia)

Jeden z kandidátov na Oskara sa konečne začal premietať aj v našich kinách. Oplatí sa ho vidieť?

25. januára 2020

10 vecí, ktoré by ste v Indonézii nemali vynechať, aby ste zažili jej pravú chuť

Aj napriek veľkej diaľke si Indonézia podmanila Slovákov, a to najmä vďaka svojej okúzľujúcej prírode, exotickým ostrovom, pestrej kultúre či veľmi chutnému jedlu. Tu je zopár tipov, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej cesty touto exotickou krajinou.

25. januára 2020

Autorský komentár

Je v poriadku, keď bohatí neprispievajú na charitu?

Všeobecná mienka je, že bohatí by mali venovať na charitu viac ako stredná vrstva. Nemusí to byť ale správny názor.

24. januára 2020

Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020