Chráňte si svoje zdravie

Leto je predovšetkým obdobie relaxu, energie, radosti a množstva športových aktivít. Nesmieme ale zabudnúť, že slnečné lúče okrem blahodárneho účinku na naše telo a dušu prinášajú našej pokožke aj mnohé nepríjemnosti až choroby rôzneho stupňa.    Od podráždenej, spálenej, alergicke reakcie na slnko až po ochorenie najzákernejšie, ktorým je nebezpečný malígny melanóm, čiže rakovina kože. Jeho zákernosť je práve v tom, že často… Prečítať celé
Vydané 13. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Leto je predovšetkým obdobie relaxu, energie, radosti a množstva športových aktivít. Nesmieme ale zabudnúť, že slnečné lúče okrem blahodárneho účinku na naše telo a dušu prinášajú našej pokožke aj mnohé nepríjemnosti až choroby rôzneho stupňa.

   Od podráždenej, spálenej, alergicke reakcie na slnko až po ochorenie najzákernejšie, ktorým je nebezpečný malígny melanóm, čiže rakovina kože. Jeho zákernosť je práve v tom, že často nebolí, nedá o sebe vôbec vedieť a pritom patrí medzi najrýchlejšie sa rozširujúce rakoviny ľudského organizmu.

   Ak máte čo i len najmenšie podozrenie, že niektoré vaše „materské znamienko“ mení veľkosť, farbu, svrbí, puchne, začervená sa, zakrváca alebo sa stane asymetrické, má nepravidelné neostré strapkaté okraje, ihneď vyhľadajte dermatológa. Ten vám vyšetrí a diagnostikuje nielen uvedené podozrivé znamienko, ale aj všetky ostatné na celom tele pomocou ručného dermatoskopu alebo digitálnym videodermatoskopom. Na dermatovenerologickej ambulanciiv PLK ProCare, Bratislava (Centrál) pravidelne vyšetrujem minimálne 1x do roka každého svojho pacienta dermatoskopiou.

    Ak má pacient mimo termínu pravidelnej preventívnej dermatologickej prehliadky akékoľvek podozrenie, že sa s jeho znamienkom niečo deje, je vyšetrený akútne – ihneď. Stačí sa len telefonicky objednať na vami určený presný časový termín.

   Malígny melanóm sa začína veľmi nenápadne už uvádzanými zmenami. Tieto zmeny môžu, ale nemusia byť vždy prejavom zhubného nádoru. Nebuďte v neistote a podozrivé znamienko si dajte ihneď vyšetriť u dermatológa, ktorý rozpozná štrukturálne, farebné, cievne a iné zmeny v znamienku. Ak je dermatológom zistené reálne riziko malígneho melanómu, bude kožný útvar ihneď aj s ochranným lemom ambulantne pod lokálnou anestéziou odstránený. Potom bude odoslaný na konečné histologické vyšetrenie, pri ktorom špecializovaný histopatológ definitívne vylúči alebo potvrdí čo najrýchlejšie diagnózu malígneho melanómu. Ako pri každej chorobe, tak aj v tomto prípade je najdôležitejšia pravidelná a rýchla prevencia a o to viac, že melanóm sa veľmi ľahko a rýchlo šíri do lymfatických uzlín, čo následne zhoršuje jeho prognózu. Na liečbu v neskorých štádiách reaguje už len minimálne. Práve preto odporúčam, aby ste si dali aspoň raz do roka vyšetriť všetky znamienka u dermatológa a to nielen dospelí, ale aj deti od 3. roka života.

   Na záver mi dovoľte vám pripomenúť niekoľko užitočných rád ako sa správne opaľovať:

1. Počas leta sa medzi 11.00 – 15.00 hod. vyhnite slneniu, UV žiarenie v tomto čase dosahuje svoje maximum.

INZERCIA

2. Pred slnkom sa chráňte aj vtedy, keď ste v tieni a aj vtedy, keď je obloha pod mrakom, pretože mraky prepúšťajú viac ako 80 % UV žiarenia. V tieni vás nájde približne 50% ultrafialového žiarenia.

3. Deti do 3. roku života na priame slnko nepatria. Na dovolenke voľte ranné a podvečerné hodiny, nezabúdajte na UVA a UVB ochranu pokožky vašich detí. Vždy si vyberajte výrobky určené špeciálne na detskú pokožku.

Inzercia

4. Opaľujte sa len po nanesení krému s ochranným faktorom minimálne SPF 15 a vyššie, podľa vášho fototypu a podľa typu vašej pokožky. Vyberajte zásadne krém, na ktorom je uvedená ochrana SPF (UVB), ale aj ochrana UVA (PPD). Uvedené výrobky kupujte v lekárni. Nie je reálne vyrobiť kvalitný ochranný výrobok za pár centov.

5. Nezabúdajte sa natrieť 30 minút predtým ako vyjdete na slnko.

6. Po kúpaní sa utrite do sucha a znovu sa nakrémujte. Počas kontinuálneho opaľovania sa natierajte každé 3 hodiny.

7. Hory sú rovnako nebezpečné ako more a aj počas výletov na horách treba dodržiavať uvedené pravidlá.

MUDr. Kurišová Renáta
Dermatovenerologická ambulancia
pre deti a dospelých
Estetická a korektívna dermatológia
PLK ProCare, Jelačičova 7,
Bratislava(Centrál)

ProCare

Pokračujte na ďalší príspevok »