časť 1

ChatGPT: Povolania, ktoré umelá inteligencia pravdepodobne nahradí

2.časť
Vydané 23. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

ChatGPT, bot s umelou inteligenciou, dokáže odpovedať na otázky, písať eseje, sumarizovať dokumenty a písať softvér. Chatbot si zapamätáva schému každého dialógu a pri ďalšej komunikácii použije predchádzajúce otázky a odpovede. Svoje odpovede získava z obrovského množstva informácií na internete.

ChatGPT je veľká vec. Tento nástroj má dosť znalostí v oblastiach, v ktorých sú k dispozícii dobré tréningové údaje, z ktorých sa môže učiť. Rýchlo sa dostal  medzi špičku najpoužívanejších nástrojov na internete. Analytik UBS Lloyd Walmsley vo februári tohoto roka odhadol, že ChatGPT dosiahol v predchádzajúcom mesiaci 100 miliónov mesačných používateľov, čím za dva mesiace dosiahol to, čo TikToku trvalo približne deväť mesiacov a Instagramu dva a pol roka. Denník New York Times s odvolaním sa na interné zdroje uviedol, že ChatGPT denne používa 30 miliónov ľudí.

Umelá inteligencia od spoločnosti OpenAI strčí do vrecka Siri, Alexu aj Google

Pracovné pozície na zozname

Či už tieto oblasti umelá inteligencia nahradí úplne alebo sa stane len ich najdôležitejším pomocníkom, určite do nich prinesie mnohé zmeny.

 

  • Pracovníci zákazníckeho servisu

Technológia ChatGPT prináša revolúciu v oblasti zákazníckej podpory tým, že poskytuje efektívnu a personalizovanú pomoc zákazníkom prostredníctvom e-mailov a správ. Vďaka nej môžu mať zákazníci pocit, že komunikujú so skutočným človekom, ktorý rieši ich špecifické potreby a obavy. Pravdepodobne ste sa už aj vy stretli s tým, že ste volali alebo chatovali so zákazníckym servisom nejakej spoločnosti a odpovedal vám robot.

 

  • Pracovné miesta v oblasti financií (finanční analytici, osobní finanční poradcovia)

Umelá inteligencia pravdepodobne ovplyvní analytikov prieskumu trhu, finančných analytikov, osobných finančných poradcov a ďalšie pracovné miesta v oblasti osobných financií, ktoré si vyžadujú manipuláciu so značným množstvom číselných údajov.

„AI môže identifikovať trendy na trhu, upozorniť na to, ktoré investície v portfóliu sú na tom lepšie a ktoré horšie, komunikovať o tom všetkom a potom využiť rôzne iné formy údajov napríklad finančnej spoločnosti na predpovedanie lepšieho investičného mixu,“ povedal Mark Muro, výskumníka z The Brookings Institute.

 

  • Účtovníci

Účtovníctvo sa vo všeobecnosti považuje za stabilné povolanie, ale aj zamestnanci v tomto odvetví budú ohrození. Spracovávanie dát je vo všeobecnosti veľmi vhodné na automatizáciu.

 

  • Grafickí dizajnéri

Ako ste už isto mohli zaznamenať, umelá inteligencia vie v dnešnej dobe tvoriť veľmi presvedčivé grafické návrhy.

 

 

ai art

Výtvor zverejnený prostredníctvom OpenArtAi od používateľa Elliota

  • Práca v médiách (reklama, tvorba obsahu, technické písanie, žurnalistika, marketingový analytici)

Umelá inteligencia je dobrá v tvorbe písaného obsahu a dokáže to robiť efektívnejšie ako ľudia. Pracovné miesta v médiách vo všetkých oblastiach budú ovplyvnené ChatGPT a podobnými formami AI. Mediálny priemysel už začína experimentovať s obsahom generovaným umelou inteligenciou. Technický spravodajský portál CNET použil nástroj AI podobný ChatGPT na napísanie desiatok článkov. Rovnako BuzzFeed oznámil, že bude využívať technológiu od výrobcu ChatGPT na generovanie nových foriem obsahu.

 

  • Pracovné miesta v právnom odvetví (asistenti, právni asistenti)

Podľa doterajších skúseností môže umelá inteligencia nahradiť niektoré činnosti, ktoré vykonávajú právni asistenti a asistentky, hoci ich nemôže zatiaľ úplne nahradiť. Podobne ako mediálne úlohy, aj pracovné pozície v právnom odvetví sú zodpovedné za spracovávanie veľkého množstva informácií, syntézu toho, čo sa dozvedeli, a potom ich spracúvanie prostredníctvom právneho spisu alebo stanoviska. A práve takéto činnosti sú náchylné na automatizáciu..

 

 

 

Zdroje: NewYorkTimes, CNET, BusinessInsider, Medium

Ilustračný obrázok: Rob Hampson, Unsplash

Pokračujte na ďalší príspevok »