Spoznávajme Slovensko!

Cestujeme po Slovensku: 15 tipov na Veľkonočné sviatky bez oblievačky, no pri vode

Neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kultúry sú tradície, ktoré sa dodržiavajú každý rok. K Veľkej noci patrí už klasicky pondelková oblievačka, vďaka ktorej nás poznajú aj vo svete. Avšak, teraz by to nebolo veľmi rozumné chodiť oblievať, a preto sa môžeme vybrať aspoň tam, kde je voda a vychutnať si slnečné lúče a nasať pozitívnu energiu.
Vydané 13. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Záhorie

1. Moravský luh

Lužné lesy obklopené riekou Morava pri Bratislave sú ideálnym miesto na oddych, kde sa dostanete po náučnom chodníku z Devína, ktorý vedie do Vysokej pri Morave. Chodník je vhodný na pešiu turistiku, ale aj na bicykli.

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

Podunajsko

2. Číčovské mŕtve rameno

Ak sa nachádzate v okolí obcí Kľúčovec a Číčov, určite nevynechajte toto mŕtve rameno našej rieky Dunaj. Ide vlastne o jazero, ktoré je považované za najväčšie v mŕtvom ramene rieky. Teraz je najlepšie obdobie, pretože sa tam nenachádza veľa komárov.

Zdroj: www.filmcommission.sk

3. Vodný mlyn pri Tomášikove

Aj keď je mlyn súčasťou expozície Vlastivedného múzea v Galante a v súčasnosti kvôli korona vírusu verejnosti neprístupný, pohľad naňho si môžete vychutnať aj z jeho bezprostredného okolia. Mlyn sa nachádza vo veľmi príjemnom prostredí na brehu Malého Dunaja pri obci Tomášikovo.

Zdroj: www.slovenskycestovatel.sk

Malokarpatský región

4. Vodná nádrž Buková

Potok Hrudky, Bukovská kotlina, obec Buková a stredná časť Malých Karpát – presne tam sa nachádza táto vodná nádrž. Zaujímavosťou je, že cez ňu vedie aj STEFANIK TRAIL, čo je ultra dlhý beh s dĺžkou 140 km začínajúci na Bradle a končiaci v Bratislave.

Zdroj: www.kamnavylet.sk

Inzercia

Horná Nitra

5. Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Síce je táto nádrž vyhľadávaným objektom hlavne v lete, keď sa ortuť teplomera šplhá nahor, no ani teraz to nie je zlý nápad. Je obklopená krásnou prírodou Strážovských vrchov a je aj ideálnym východiskovým bodom na pešiu turistiku po blízkom okolí.

Zdroj: www.flog.pravda.sk Autor foto: miloss

Levický región

6. Vodná nádrž v Bátovciach

Toto prírodné turistami vyhľadávané dielo je veľmi populárne najmä v lete, keďže slúži ako kúpalisko, avšak, iba na vlastné riziko. Vzniklo zahradením potoka Jabloňovka. Meno nádrže je Lipovina.

Zdroj: www.kamnavylet.sk

Stredné Považie

7. Vodná nádrž Nosice

Zdá sa, že Slovensko je plné vodných nádrží. Nosice alebo pre staršiu generáciu aj Priehrada mládeže je dielo mnohých brigádnikov, ktorí sa na jej výstavbe podieľali ešte za éry socializmu. V súčasnosti ide o súčasť hydroenergetickej sústavy Vážska kaskáda. Má viacero významov a jedným z nich je aj rybárstvo, ktoré zaručuje pokoj a krásy prírody v okolí mesta Púchov.

Zdroj: www.trencinregion.sk

8. Vodná nádrž Liptovská Mara

Klasika ako Liptovská Mara je miesto, s ktorým sa stretne každý kto cestuje z východu na západ alebo naopak, či už autom alebo vlakom. Veľká nádrž sa nachádza na území ôsmich obcí a po jednej z nich je samotná priehrada pomenovaná. Výstavbou vodnej plochy sa život Liptova výrazne zmenil.

Zdroj: www.visitliptov.sk

Liptov

9. Vrbické pleso

Nadmorská výška plesa je 1113 m.n.m. Nejde len o také obyčajné horské jazero, ale ide o pleso ľadovcového pôvodu, a keďže ich v Nízkych Tatrách nie je až tak veľa ako vo Vysokých, jazero sa tak zaradilo k chráneným národným prírodným pamiatkam. Celé pleso lemuje turistický chodník s informačnými tabuľami.

Zdroj: www.visitliptov.sk

Štiavnický región

10. Počúvadlianske jazero

Domáci ho volajú aj Počúvadlo a patrí medzi obľúbené miestečka v letnej sezóne v tomto Štiavnickom regióne. Je umelo vytvorené a slúži aj ako prírodný bazén a útočisko pre vodné športy. Zároveň je východiskovým bodom na pešiu turistiku na vrch Sitno.

Zdroj: www.kamnavylet.sk

Západný Gemer a Malohont

11. Vodná nádrž Kurinec

Rimavskosoboťania volajú túto nádrž aj Zelená voda a má pre nich veľký význam hlavne v letnej sezóne. Na svoje si tam prídu nadšenci vodných športov ale aj rekreanti, ktorí vyhľadávajú oddych. V období jari je toto miesto vhodné na turistiku okolo vodnej plochy lemovanej dubovými lesmi.

Zdroj: www.slovenskycestovatel.sk

Severný Spiš

12. Jezerské jazero

Duch je hlavnou postavou povestí, ktoré kolujú o jazere medzi Goralmi. Aj keď je oblasť Jezerska známa hlavne kvôli lyžovaniu, turisti si tu nájdu to svoje aj počas iných ročných období. Dostanete sa tam po zelenej značke z obce Jezersko a vychutnáte si krásne pohľady na vrcholy Spišskej Magury a krásnu tyrkysovú vodu jazera.

Zdroj: www.wikipedia.org Autor foto: shulooo

Východný Gemer

13. Vodná nádrž Palcmanská Maša

Vodná plocha sa nachádza v Slovenskom raji pri obci Dedinky. V minulosti išlo o Hnileckú vodnú nádrž, ktorá vznikla na rieke Hnilec, po ktorej bola aj pomenovaná. V lete sa tu môžete okúpať, no voda je chladnejšia ako v iných nádržiach. Prechádzka okolo vodnej plochy je určite skvelým rozhodnutí v tomto období.

Zdroj: www.instagram.com

Košický región

14. Jazero Izra

Najmä obyvatelia maďarského pohraničia sa môžu tešiť z tohto jazera, ktoré je vhodné na pešiu turistiku. Skrýva sa za ním aj stará povesť ešte z čias Slovanov a kňažnej Izry, podľa ktorej by mala byť voda v jazere slaná, no v skutočnosti nie je. Okolo Izry sa nachádza aj pohorie Veľký Milič.

Zdroj: www.hiking.sk

Zemplín

15. Vodná nádrž Starina

Zásobáreň vody – aj takto sa dá nazvať táto priehrada plná pitnej vody. Okolo nej vedie cesta do obce Nová Sedlica, ktorá je najvýchodnejším bodom Slovenska. Jazero sa nachádza v oblasti národného parku Poloniny, kde je okrem iného aj najčistejšia obloha na Slovensku na pozorovanie hviezd. Z obce Nová Sedlica môžete vystúpiť na vrchol Kremenec – stret troch hraníc Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

Zdroj: www.slovakiatraveling.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »