Spoznávajme Slovensko!

Cestujeme po Slovensku: 11 tipov, kde vybehnúť do prírody na juhu stredného Slovenska

Ocitli sme sa v situácii, kedy ani obyčajná prechádzka nemusí byť samozrejmosťou. Našťastie, bezpečnostné opatrenia na Slovensku povoľujú voľný pohyb do prírody, avšak, teraz iba v rámci okresu. V tomto článku je zopár tipov, kde sa vybrať do prírody, ak sa nachádzate na juhu stredného Slovenska.
Vydané 12. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Slovensko je ako jedna veľká mozaika vyskladaná z malých kúskov pripomínajúcich prírodné krásy, históriu či kultúrne pamiatky. Jednotlivé časti tejto mozaiky tvoria niekoľko regiónov a v tomto článku sa nachádza 11 miest z juhu stredného Slovenska, ktoré môžete navštíviť aj počas týchto Veľkonočných sviatkov.

Horehronie

1. Vrch Zvolen (okresy Ružomberok a Banská Bystrica)

Tento vrch nesie meno po meste Zvolen. Nadmorská výška je 1402 m.n.m. a ide o najvyšší vrch juhovýchodnej časti Veľkej Fatry. V zime láka lyžiarov a v lete sa tam dostanete po žltej turistickej značke z Nižných Revúc a po červenej z Donovál alebo sedla  Veľký Šturec cez Motyčskú hoľu.

2. Badínsky prales (okres Banská Bystrica)

Samotné slovo prales v nás vyvoláva exotiku, no v tomto prípade to tak nie je. Tento slovenský prales je známy aj ako Kulisovo a ide o národnú prírodnú rezerváciu s náučným prírodným chodníkom. Samozrejme, nejde o prechádzka ružovou záhradou, ale musíte zdolávať rôzne prekážky, ktoré tu príroda zanechala. Zaujímavosťou je, že v roku 2000 tento prales navštívil princ Charles kvôli vzácnym brestom, ktoré tu rastú.

INZERCIA

3. Dobročský prales (okres Brezno)

Inzercia

Pralesom v tomto regióne ešte nie je koniec a patrí k ním aj tento, ktorý sa dostal do Zoznamu pamiatok svetového prírodného dedičstva UNESCO.  Nájdete ho vo Veporských vrchoch.

Zdroj: www.lesy.sk Autor foto: Boris Pekarovič

Podpoľanie

4. Vodopád Bystré (okres Detva)

Domáci ho volajú aj ako vodopád Bystrô a svojou jedinečnosťou sa zapísal na zoznam národnej prírodnej pamiatky. Medzi domácimi si získal svoju priazeň aj vďaka tomu, že patrí k najväčším na Slovensku. Jeho výška presahuje až 20 metrov. Výstup k vodopádu zabezpečuje bezpečnostné lano a rebrík. Dostať sa tam môžete z obce Hriňová.

Zdroj: www.dobrarada.sk

5. Kalamárka (okres Detva)

Okres Detva v sebe ukrýva skalný útvar, ktorý je výsledkom dávneho stratovulkanického pohoria, ktorý vznikol striedaním výbuchov a výlevmi lávy. Táto turistická atrakcia nie je len taká obyčajná a ponúka aj istú dávku adrenalínu pre tých odvážnejších. Samotná Kalamárka je skalná stena, po ktorej sa dá loziť.

Zdroj: www.vypadni.sk  Autor foto: Lubobubik

Stredné Pohronie

6. Jastrabská skala (okres Žiar nad Hronom)

Neprehliadnuteľná skala, ktorá sa síce svojou nadmorskou výškou nezaraďuje k slovenským veľhorám, no jej impozantná stavba vašu pozornosť určite pritiahne. Hora bola vyhlásená dokonca aj za prírodnú pamiatku a vznikla zo stuhnutého lávového prúdu. Dostanete sa tam turistickým chodníkom z obce Bartošova Lehôtka alebo železničnej stanice Jastrabá.

7. Starohutský vodopád (okres Žarnovica)

Ak sa pýtate, kedy je najlepší čas na návštevu tohto vodopádu, tak odpoveď znie teraz. Prebúdzajúca sa príroda, krásne jarné kvety a príjemné počasie – toto všetko spríjemní prechádzku k vodopádu. Aby toho nebolo málo, tak počas jari je vo vodopáde najväčšie množstvo vody, takže ho uvidíte v plnej kráse. Vodopád je vysoký 5 metrov a vytvára ho Sklený potok.

Zdroj:www.kamnavylet.sk

Štiavnický región

8. Ottergrundský tajch (okres Banská Štiavnica)

Tajchy sú umelo vybudované vodné nádrže a najviac ich nájdete v Štiavnických vrchoch. Aj keď nejde o prírodné kúpalisko, ktoré slúži ako letné rekreačné stredisko, kúpanie tam nie je zakázané, a preto tí menej nároční môžu skúsiť aj tieto vody. Z nadmorskej výšky 801 m.n.m. ponúka krásny pohľad na mesto Banská Štiavnica a zaručený oddych.

Zdroj: www.mineraly.sk  Autor foto: Rastislav Sabucha

9. Krupinské bralce (okres Krupina)

Bralce v okrese Krupina poznajú domáci aj pod názvom Štangarígeľ. Ide o prírodnú pamiatku, pri pohľade na ktorú sa ocitnete akoby v inej dimenzii. Ak sa rozhodnete tento prírodný unikát navštíviť, k dispozícii máte hneď dve možností; a to značkovaný turistický chodník alebo cyklotrasu z obce Žibritov. Niektorí historici tvrdia, že tieto kamenné bralce sú spájané s kultúrou Keltov či Slovanov, pretože sa na nich nachádzajú akési znaky.

Zdroj: www.kamnavylet.sk  Autor foto: Peter Totka

Poiplie

10. Kamenný vodopád pod Šomoškou (okres Lučenec)

Pri pohľade na tento vodopád vás napadne nejaká čarodejnica, ktorá kúzelným prútikom zastavila čas a všetko prestalo fungovať. Ide o kamene tvarované do oblúka pripomínajúce akýsi kamenný vodopád. Toto miesto sa nachádza na území  národnej prírodnej rezervácie Šomoška. Trafíte tam po náučnom chodník vedúcom z obce Šiatorská Bukovinka.

Západný Gemer a Malohont

11. Pokoradzské jazierka (okres Rimavská Sobota)

Posledným tipom sú jazierka, ktoré nie sú vôbec obyčajné, ale sú výsledkom búrlivej prírody. Vznikli zosuvmi pôdy a niekto ich volá aj zosuvové jazierka. Nachádzajú sa v okolí obcí Nižná a Vyšná Pokoradz, a preto je ich názov jasný. Jazierka sú celoeurópskym unikátom, pretože v sebe ukrývajú mokrade so vzácnou vlhkomilnou vegetáciou.

Zdroj: www.hiking.sk

Na záver …

Slovensko ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. V tomto čase si musíme dávať pozor a byť zodpovední nielen voči prírode, ale aj voči nášmu okoliu, a preto, keď sa niekde vyberieme, nezabúdajme na rúška a bezpečnostné opatrenia.

Zdroj: 1000 zaujímavostí Slovenska – Ján Lacika

Pokračujte na ďalší príspevok »