Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.
Vydané 28. augusta 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zvládla to o 40 minút rýchlejšie ako traja zdraví plavci, ktorí trasu plávali v rovnaký víkend.

Preplávať Lamanšský prieliv, ktorý spája Európu s britskými ostrovmi, je mimoriadnou skúškou odvahy, vytrvalosti a odolnosti. Doteraz sa to podarilo už niekoľkým plavcom, ale ani jeden z nich nebol telesne hendikepovaný. Až doteraz, prvenstvo si zaslúžila Češka Markéta Pechová. Jej trénerom je Filip Pytel.

Lamanšský prieliv má v úseku, ktorý Markéta preplávala, dĺžku 38,5 kilometra. Aby ste mali predstavu o tejto vzdialenosti, jedná sa o 770 dĺžok na plaveckom bazéne (50 m). Markéta Pechová túto vzdialenosť preplávala za 12 hodín a 31 minút, pôvodné odhady boli okolo štrnásť hodín. Časy dosahované na La Manche sú iba ťažko porovnateľné a každý športovec, ktorý sa podujal preplávať ho, sa vystavil veľkému riziku a dokázal mimoriadnu odvahu. Voda je studená, miestami má iba 12 °C, prúdy sú iba ťažko predvídateľné, počasie veľmi premenlivé a problémy môžu robiť aj veľké lode plaviace sa prielivom.

TIP: Prečítajte si aj náš rozhovor s Jimom Shekhdarom, mužom, ktorý sám na lodi preplával Tichý oceán bez prestávky.

Pechová má 40 rokov a je diaľková plavkyňa napriek tomu, že v dvanástich rokoch prišla o nohu kvôli nádoru na stehennej kosti. Neskôr jej diagnostikovali nádor na pľúcach, preto jej časť z nich museli odstrániť.

INZERCIA

Najťažšia bola asi tá studená voda a potom ma najmä boleli ruky,“ uviedla Pechová vo svojich rozhovoroch pre médiá. V cieli sa napokon najviac tešila na kávu a povedala, že sa najviac teší na to, že bude v byte a že sa vyspí.

Info a fotografie: ČTK