Úplne nové GLE kupé prichádza s uhladenou strechou a rovno aj v ostrej 435-koňovej verzii AMG

Druhá generácia štýlovejšieho derivátu GLE je oficiálne odhalená.

Mercedes-Benz GLE kupé si okamžite po príchode na trh vyslúžil prezývku X6-ka zo Stuttgartu, čomu sa naozaj nemožno veľmi čudovať. Na druhú stranu treba uznať, že trend SUV-kupé vozidiel je čoraz väčší, takže príchod GLE v štýlovejšom balení bol pochopiteľný. Ostatne, išlo o verziu, ktorá bola automaticky odpísané na úspech. Aby sme boli presnejší, dokonca aj na našom trhu bola prvá generácia tohto derivátu dlhý čas najpredávanejším modelom nemeckej značky, je teda jasné, že do novej, v poradí druhej generácie sa vkladajú nemalé ambície.

Jej príchod na svet bol naplánovaný práve na záver augusta, preto vám predstavujeme novinku, z ktorej Mercedes-Benz stiahol plachtu len pred pár minútami. Ba čo viac, automobilka nám hneď v úvode odhaľuje aj ostrú verziu Mercedes-AMG GLE 53 kupé, poďme ale pekne poporiadku.

Evolučný exteriér s uhladenejšou strechou

GLE kupé s poradovým číslom dva má o 20 milimetrov väčší rázvor, v porovnaní s klasickým GLE je však o 60 milimetrov kratší. Automobilka tým umocňuje športovejšie jazdné vlastnosti, ktoré reprezentuje aj o čosi zaujímavejšia línia strecha. Iste, zadná časť nemusí ulahodiť každému, športová, alebo ak chcete elegantná silueta strechy minimálne z profilu vyznie naozaj lákavo. Medzigeneračne je tvar strechy o čosi priamočiarejší a najmä zadné okno už nepôsobí tak vypuklo, práve naopak, je natiahnuté plynulejšie k zadnému veku.

Koncové svetlá dostali decentne užší a povedzme agresívnejší tvar, ako celok si však naďalej zachováva viac elegantný šmrnc ako športovo strihnutá X6-ka. Prednej časti dominuje majestátna maska, nárazníky s veľkými otvormi (z veľkej časti zaslepené) a samozrejme špičková svetelná technológia Multibeam LED. Ako tomu bolo aj doteraz, i teraz platí, že spredu nie je možné GLE a GLE kupé rozoznať.

Mimochodom, novinka je s dĺžkou 4939 milimetrov o 39 milimetrov dlhšia a 7 milimetrov širšia než predchodca. Na výber sú 19 až 22″ disky, pochopiteľne nechýba optický balík AMG Line, zatiaľ čo verzia GLE 53 dostala Panamericana Grill s vertikálnymi lamelami a 4 okrúhle koncovky výfuku. Pravé!

Revolučný interiér s infotainmentom MBUX

Silnou stránkou kokpitu v porovnaní s predošlou generáciou je najmä multimediálny systém Mercedes-Benz User Experience, ktorý stavia na dvoch 12,3″ obrazovkách s perfektnou grafikou a veľkým rozlíšením. Ani v tomto prípade pritom nechýba ovládanie hlasom, prvky rozšírenej reality či umelá inteligencia, ktorá sa učí od posádky. Samotné obrazovky sú efektne zapustené do naznačených výduchov klimatizácie, zaujímavo tvarovaný je pritom aj stredový tunel s novou dotykovou plochou a akýmisi rukoväťami.

Novinkou je i rozpoznávanie pohybov – systém sníma pohyby rúk posádky, čím vie identifikovať, či dotykový displej obsluhuje vodič alebo spolujazdec a podľa toho vie napríklad to, na ktorom sedadle má aktivovať masážnu funkciu. Nový head-up displej ponúka rozlíšenie až 720 x 240 pixelov, zatiaľ čo rozsiahle náladové osvetlenie ponúka nekonečnú škálu farebných kombinácií.

V porovnaní s klasickým GLE neevidujeme prakticky žiadne odlišnosti, v zadnej časti je to však o inom. Automobilka uvádza, že zadní pasažieri získali viac priestoru najmä pozdĺžnom smere, zlepšenia malo nastať aj v oblasti hlavy. Príplatková panoramatická strecha ponúka po novom väčšie presklenie, zatiaľ čo batožinový priestor má 655 litrov

Nová generácia motorov

V úvode predaje budú k dispozícii 3 motorické verzie. Naftovú ponuku zastrešuje nový 2,9-litrový radový šesťvalec, vo verzii GLE 350d kupé má turbodiesel výkon 200 kW / 272 koní a 600 Nm, zatiaľ čo v silnejšom vyhotovení GLE 400d kupé má výkon 243 kW / 330 koní a 700 Nm. Zaujímavosťou je, že miesto toho, aby Mercedes-Benz otvoril benzínovú ponuku s verziou 450 (akú poznáme v GLE), sa výrobca rozhodol vypustiť najprv ostrejšiu verziu Mercedes-AMG GLE 53 kupé.

Jej podstatou je 3-litrový radový šesťvalec s výkonom až 320 kW / 435 koní a 520 Nm. Štandardom je technológia EQ Boost s výkonom 16 kW / 22 koní a až 250 Nm. Akceleráciu na stovku dokáže tento variant za 5,3 sekundy.

Každé GLE kupé je už v základe vybavené pohonom všetkých štyroch kolies 4Matic, 9-stupňovou automatickou prevodovkou a vzduchovým podvozkom AirMatic. Za príplatok je možné siahnuť po systéme E-Active Body Control, ktorý dokáže nastavovať zdvih na každom kolese osobitne, čo je unikát na trhu – aktívny podvozok vďaka nezávislému ovládaniu vie rozhojdať vozidlo a vyslobodiť ho tak napríklad z piesku. Cenové relácie zatiaľ nepoznáme, novinka by sa na našom trhu mala objaviť o pár mesiacov.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019