Píše Radka Malinčáková

Alicante – cez deň mačiatko, v noci šelma

Alicante je mesto mnohých tvárí. Ponúka históriu, pláže, oddych a zábavu, všetko pod jednou „strechou“.
Vydané 24. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Costa Blanca alebo Biele pobrežie je miesto, kde to žije. Pláže, história, dobré jedlo a jedinečná atmosféra, ktorú nenájdete len tak hocikde. Alicante je mesto mnohých tvári, pretože ponúka z každého rožka troška. Samotný názov mesta pochádza z arabského spojenia al-laqant, čo v preklade znamená biely, žiarivý. Mesto sa nachádza v regióne Valencia a je obmývané Stredozemným morom a lemované svetlými piesočnatými plážami. Svoju priazeň si získalo aj vďaka povestnému nočnému životu.

Ponorte sa do svojich myšlienok a predstavte si graciózne zvuky španielskej gitary, ladné melódie elegantných vĺn Stredozemného mora, vôňu lahodného tapas chodiacu úzkymi farebnými uličkami lemovanými veľkým kusom histórie – jedným slovom Alicante. V súčasnosti sa toto mesto radí medzi veľmi vyhľadávané turistické destinácie a to z viacerých dôvodov – história, pláže, oddych a zábava. To všetko pod jednou „strechou“.

Ak si myslíte, že iba leto je vhodné na návštevu Alicante, tak sa mýlite. Ja som tam prišla začiatkom jari rovno na Veľkú Noc a bolo to najlepšie rozhodnutie. Veď všetci poznáme tú klasickú letnú atmosféru pláži, reštaurácii či obchodov so suvenírmi, ktorá je takmer identická v každej atraktívnej dovolenkovej destinácii.

Privítala ma veľkonočná atmosféra, ktorá bola sprevádzaná studeným veterným počasím a dážďom, no bola svojim spôsobom jedinečná. Keďže v tom čase som v Španielsku žila, neponáhľala som sa nikam a mesto som si chcela vychutnať ako to robia miestni ľudia. Brázdila som ulice od rána do večera a od večera do rána. Spoločnosť mi robil dáždnik, ktorý to nakoniec nezvládol.

INZERCIA

Mapy som nevyužívala a chodila som len tam, kde ma nohy zaviedli a poviem vám, že je to najlepší spôsob ako spoznať mesto a jeho pravú nefalšovanú atmosféru. Historický výklenok, resp. pevnosť Castillo de Santa Barbara týčiaci sa na mestskej vyvýšenine Benacantil, ktorého nadmorská výška je 166 metrov, už z diaľky napovedá, že výhľady budú krásne.

Pevnosť sa nachádza v mestskej časti Barri Vell – Santa Creu, ktorú miestni volajú aj El Barrio. Ide o historickú časť mesta, ktorá je v noci známa nočným životom.

Na tomto mieste sa dá stráviť pokojne aj celý deň, pretože ak začnete stúpať z centra mesta peši, zlákajú vás pohľady na úzke uličky, kde aj napriek haldám turistov panuje rodinná atmosféra, útulné posedenia na drevených bielych stoličkách privolavajúcich príjemnú náladu, chutné patatas bravas (španielska pochúťka vyrobená zo zemiakov a poliata omáčkou) či pohár tinta de verana (španielsky drink z červeného vína a citrónovej limonády). Z môjho pohľadu je jar, keď všetko dostáva nový dych, to najvhodnejšie obdobie, kedy sa tam vybrať, pokiaľ nechcete plážovú dovolenku, ale predlžený víkend.

Centrum mesta je pekne prepojené tzv. vlnitou promenádou, ktorá už prilákala nejedného fotografa. Po okrajoch je lemovaná palmami, čo mestu dodáva ten správny dych. Ako čerešnička na torte sú miestni temperamentní predavači ponúkajúci všakovaký tovar.

Po druhej strane promenády na vás pozerá nádherný prístav El Puerto de Alicante. Oplatí sa ho zažiť nielen za bieleho slnečného dňa, no najmä počas noci, kedy je prázdnejší a výhľad na pevnosť Santa Barbara vás prenesie do inej rozprávkovej ríše.

Z centra mesta sa dostanete do prístavu, kde sa začína aj Plaza Puerta del Mar, čo je akoby vstupná brána do prístavu. Ak pôjdete rovno, po ľavej strane sa nachádza pláž Playa del Postiguet lemovaná zmesou rôznych taverničiek a reštaurácii ponúkajúcich morské chuťovky či iné delikatesy. Nevynechajte tam pohár vína; tá atmosféra stojí za to!

Kedysi sa do povedomia zapísala veta francúzskeho maliara Marca Chagalla: „Farba je všetko. Keď je farba správna, je správna aj forma. Farba je všetkým, farba je vibrácia ako hudba; všetko je vibrácia.“ Áno, farba je všetko a dôkazom sú aj do výšin stúpajúce uličky, v ktorých sa prelínajú farby španielskej vlajky hrdých obyvateľov týčiace sa na budovách poznačených barokom, gotikou a renesanciou.

Na svoje si tu prídu mnohí výtvarníci, umelci a fanúšikovia architektúry, kde sa tieto skvosty dajú pozorovať na každom jednom rohu, na každej jednej uličke neuličke, všade.

Mesto ožíva v nočných hodinách a na promenáde nájdete všakovaké bary ponúkajúce chutné koktaily a tapas. Barmani prichádzajúci z rôznych kútov nielen Európy, ale celého sveta vám namiešajú rôzne exotické drinky. Ich priateľský prístup vás hneď osloví a ani sa nenazdáte a už vediete rozhovor.

Cez deň malebné taverny ponúkajú krásne výhľady na Stredozemné more. Nočný život naberá tie správne grády až okolo polnoci a trvá do neskorého rána. Aj toto je jedným z dôvodov, prečo je Alicante také obľúbené.

Budovy, ktoré sa oplatí vidieť

Plaza de Toros alebo býčia aréna sa nachádza na námestí Plaza de España a je domovom aj pre Múzeum býčích zápasov.

Ayuntamiento de Alicante ide o barokový výsledok architekta Lorenza Chapuliho z 18. storočia.

Santa Maria Basilica nesie titul najstaršieho kostola v meste, ktorého korene siahajú až do 14. storočia. Exteriér sa nesie v barokovom štýle, no oltár vnútri kostola je v rokokovom štýle.

História renesančnej katedrály San Nicolás Co-Cathedral sa začala písať až v 17. storočí rovno v srdci mesta.

Vstupy do všetkých katedrál sú ZDARMA.