Odchod Angely Merkelovej

Aktuálne: Skončila éra Angely Merkelovej. Úrad oficiálne prevzal Olaf Scholz

Nemecká tlačová agentúra DPA informovala o konci éry Angely Merkelovej. Bývalá nemecká kancelárka včera poobede odovzdala svoj úrad novému kancelárovi. Ten je v štvrtý v poradí z radu sociálnych demokratov. Merkelová odovzdala úrad so slovami: „Viem, že začínate pracovať s veľkou motiváciou… Prevezmite si túto budovu a pracujte čo najlepšie v prospech tejto krajiny.“ Olaf… Prečítať celé
Vydané 9. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Nemecká tlačová agentúra DPA informovala o konci éry Angely Merkelovej. Bývalá nemecká kancelárka včera poobede odovzdala svoj úrad novému kancelárovi. Ten je v štvrtý v poradí z radu sociálnych demokratov.

Merkelová odovzdala úrad so slovami: „Viem, že začínate pracovať s veľkou motiváciou… Prevezmite si túto budovu a pracujte čo najlepšie v prospech tejto krajiny.“ Olaf Scholz sa jej poďakoval za to, že sa angažovala vo funkcii kancelárky.

Žena, ktorá sa nebála viesť

Bývalá vedkyňa s poľskými koreňmi, ktorá prevzala úrad kancelárky Nemecka v roku 2005, sa ocitla v top desiatke najmocnejších žien sveta podľa magazínu Forbes. Napriek tomu, aj po nástupe do funkcie, bývala v rovnakom byte a bežne nakupovala v supermarkete.

Počas šestnástich rokov jej úradovania sa na čele Spojených štátov amerických vystriedali štyria prezidenti. V Spojenom kráľovstve súbežne s ňou za sebou vládli piati premiéri a v Taliansku až ôsmi premiéri.

Geir Moulson, nemecký korešpondent americkej tlačovej kancelárie AP, vyzdvihol jej schopnosť zviditeľniť svoju krajinu a znásobiť vplyv Nemecka. Poukazuje aj na to, že napriek turbulentným časom, Merkelová dokázala udržať Európsku úniu pohromade. Bývalý prezident Barack Obama podotkol, že pre mnohé dievčatá a chlapcov je vzorom počas kríz.

„Angela Merkelová vniesla triedu a dôstojnosť do dôležitej pozície a urobila veľmi ťažké rozhodnutia,“ v júli sa o nej vyjadril bývalý americký prezident George W. Bush pre nemeckú televíziu Deutsche Welle. Opísal ju ako „súcitnú vodkyňu, ženu, ktorá sa nebála viesť“.

INZERCIA

Politička kompromisov

Od roku 2005, kedy prvý raz zasadla do úradu nemeckej kancelárky, si musela poradiť s hneď niekoľkými krízami. Správne východiská hľadala počas globálnej ekonomickej krízy, európskej dlhovej krízy, snažila sa vyriešiť  príliv migrantov a utečencov a napokon prestáť koronakrízu, ktorá stále trvá.

Najmä systém prerozdeľovania utečencov, vyvolal vo viacerých krajinách Európskej únie, vrátane Slovenska, obrovskú vlnu kritiky. V uliciach protestovali aj Nemci. Dňa 22. januára 2016 kvôli rozhodnutiu  Merkelovej prestať chrániť  hranice Nemecka a vpustiť do krajiny nekontrolovaný príliv emigrantov, podala skupina šiestich právnikov na Spolkový ústavný súd v Karlsruhe ústavnú sťažnosť. Informovala SITA.

Hoci sa do konfliktu dostala aj s Gréckom počas dlhovej krízy, jej schopnosť vytvárať kompromisy prijateľné pre všetky strany zabránili rozpadu Európskej únie aj napriek mnohým problémom.

Angela Merkelová bola vnímaná aj ako významný líder Európskej únie. Ilustračný obrázok, zdroj: unsplash.com

„Keď prvýkrát prišla na scénu v roku 2005, veľa ľudí ju podceňovalo, no spolu s úlohou Nemecka vo svete rástla,“ povedala Sudha David-Wilpová, zástupkyňa riaditeľa berlínskej kancelárie Marschallovho fondu Spojených štátov amerických.

Bývalý americký prezident Barack Obama jej vo videu z októbrového záverečného summitu EÚ poďakoval za to, že toľké roky stála na vysokej úrovni. „Vďaka vám prekonalo centrum mnoho búrok,“ povedal.

Jej schopnosť vytvárať kompromisy ocenil aj luxemburský premiér Xavier Bettel: „Pani Merkelová bola kompromisným strojom.“ Diskutovala v mene Západu aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas anexii Krymu.

Plánuje čítať a cestovať

Olafovi Scholzovi Merkelová prenechala Nemecko s nižšou nezamestnanosťou a zdravšími financiami, ale aj s dobre zdokumentovanými nedostatkami v digitalizácii. Dosiahla pokrok v presadzovaní obnoviteľnej energie. Kritizovali ju za príliš pomalý postup v otázke zmeny klímy. Podľa niektorých sa málo snažila presadzovať aj rovnosť pohlaví.

Už v roku 2018 Merkelová oznámila, že sa nebude uchádzať o piate funkčné volebné obdobie. Na konci októbra sa vyjadrila, že s načasovaním svojho odchodu je spokojná. Podotkla, že roky vo funkcii ju síce naplnili, no boli náročné. Najmä neustála potreba venovať sa krízam, predchádzať im alebo reagovať na ne. A čo plánuje robiť teraz? Dopriať si veci, na ktoré doteraz nemala čas. Informuje SITA.

„Možno budem trochu cestovať alebo si čítať, alebo si jednoducho užívať voľný čas s vedomím, že v najbližších dvadsiatich minútach nemôže dôjsť k žiadnemu možnému rozruchu,“ uviedla 67-ročná rodáčka v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »