Mentálne zdravie

Aktuálne: Selena Gomez plánuje budúci rok spustiť novú mediálnu platformu

Vydané 25. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Detská televízna hviezda, neskôr oceňovaná speváčka, Selena Gomez, si zahrala v známych celovečerných filmoch Monte Carlo či Hotel Transylvania. V roku 2013 vydala svoj prvý hudobný album a mnohé z jej pesničiek sa stali popovými hitmi. Okrem toho spolupracuje s charitou, založila vlastnú produkčnú spoločnosť, ako aj ekologicky orientovanú značku oblečenia. Od začiatku svojej kariéry predala 7 miliónov albumov a 22 miliónov singlov.

Platforma inšpirovaná životom

Mohlo by sa zdať, že v živote Seleny Gomez je všetko dokonalé. Avšak aj ona má za sebou niekoľko ťažkých zdravotných kríz, ktoré pútali pozornosť médií. Medzi rokmi 2012 až 2014 jej lekári diagnostikovali autoimúnne ochorenie lupus. Práve zdravotné komplikácie jej spôsobovali úzkosti a depresiu, následkom čoho musela zrušiť svoje turné v roku 2016.

„Vyrastať na očiach verejnosti je veľký tlak. V tých prvých rokoch je to dosť ťažké pre každého, ale predstavte si to so svetom, ktorý vás posudzuje a komentuje každý aspekt vášho života a voľby,“ vyjadrila sa pre CNN.

Gomez otvorene hovorila aj o svojich zápasoch s úzkosťou a depresiou. Keď mala dvadsať rokov, istý čas pobudla v psychiatrickej liečebni. Na svojej sociálnej sieti vyše sto miliónom sledovateľnom povedala, že sa „akosi zbláznila“ a odvtedy si dala niekoľko dlhých prestávok od sociálnych médií, čiastočne kvôli negatívnym komentárom. V apríli 2020 odhalila, že má bipolárnu poruchu.

Podľa nej sociálne médiá ovplyvňujú našu predstavu dokonalosti a cítime sa kvôli ním osamelejší. „V skutočnosti som veľkým zástancom detoxov od sociálnych sietí. Rada zostávam v spojení a rada vidím, čo sa deje, ale je dôležité, aby som ubrala čas zo scrollovania. Snažím sa pamätať na to, že každý zvyčajne zdieľa len svoje najlepšie fotografie a že sa nemusím cítiť zle za to, že nevyzerám rovnako,“ vyjadrila sa pre CNN.

O svojom mentálnom zdraví hovorí nahlas

Na rozdiel od niektorých iných celebrít, Selena Gomez svoje psychické problémy netají, ba čo viac, rozpráva o nich nahlas. Myslí si, že rozprávať o duševnom zdraví je dôležité a sama chce byť katalyzátorom pozitívnych zmien. Práve jej osobný boj s mentálnymi poruchami ju inšpiroval k vyvinutiu novej mediálnej platformy, ktorú plánuje spustiť vo februári 2022. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Platforma má spájať ľudí s duševnými poruchami. Má byť miestom, kde sa budú ľudia stretávať a pochopia, že nie sú sami, ktorí čelia depresiám či úzkostiam. Množstvo zástancov duševného zdravia sa na webovej stránke podelí o svoje odborné znalosti, počnúc Minaa B., licencovanou terapeutkou v New Yorku, a Johnom Kimom, licencovaným terapeutom a hostiteľom podcastu „The Angry Therapist“.

Ilustračný obrázok. Zdroj: unsplash.com

Nielen slová, ale činy

Okrem pripravovanej platformy, založila Selena Gomez fond s cieľom vyzbierať 100 miliónov dolárov počas desiatich rokov na financovanie vzdelávania v oblasti duševného zdravia. Fond spustila v júli 2020 jej kozmetická značka. Gomez sa vyjadrila, že takýmto spôsobom chce riešiť epidémiu chronickej osamelosti a uľahčiť ľuďom prístup k zdrojom a službám, ktoré potrebujú na podporu duševnej pohody.

Okrem problematiky mentálneho zdravia sa herečka i speváčka venuje množstvu iných dobročinných akcií, fondov, plesov a charite. Je známa tým, že sa stala najmladšou ambasádorkou UNICEF a v rámci neho absolvovala množstvo misií. Jednou z nich bola návšteva Ghany v roku 2009 a neskôr aj cesta do Čile.

V interview s Associated Press povedala, že chcela využiť svoj vplyv celebrity a dostať problémy v Ghane viac do povedomia ľudí: „Som veľmi poctená, že mňa deti počúvajú a berú do úvahy. Predtým, ako som tam šla, som ani nevedela, že nejaká Ghana existuje, dokonca som to ani nevedela vygoogliť a teraz som tam bola a viem, kde to je a ako tam je. Je to celkom neuveriteľné.“