Aktuálne: Počas protidrogovej razie v Iraku sa údajne našiel Picasso v miliónovej hodnote
Po potlačení „Islamského štátu v Iraku a Sýrii“ (ISIS) sústredil Irak svoju pozornosť na nový boj, pašovanie drog a pašerácke siete. Zatknutý gang a údajný Picasso Podľa irackých úradov bol túto sobotu zatknutý drogový gang, ktorý obchodoval hlavne s omamným a psychotropným látkam. Údajné dielo od Picassa mali v držbe traja podozriví z drogového… Prečítať celé
Po potlačení „Islamského štátu v Iraku a Sýrii“ (ISIS) sústredil Irak svoju pozornosť na nový boj, pašovanie drog a pašerácke siete.
Zatknutý gang a údajný Picasso
Podľa irackých úradov bol túto sobotu zatknutý drogový gang, ktorý obchodoval hlavne s omamným a psychotropným látkam. Údajné dielo od Picassa mali v držbe traja podozriví z drogového gangu, ktorí boli zatknutí za údajnú účasť na obchode a preprave drog. Dolapiť gang sa podarilo hlavne vďaka zásluhe občanov. Tí sa vo veľkej miere podieľajú na nahlasovaní drogovej činnosti v krajine. Občania majú k dispozícii dokonca bezplatnú horúcu linku na čísle 178 alebo stránku Generálneho riaditeľstva pre kontrolu drog na Facebooku.
„Bol u nich zadržaný obraz patriaci medzinárodnému maliarovi Picassovi,“ uviedol vo vyhlásení pre irackú tlačovú agentúru riaditeľ mediálneho úradu pre boj proti drogám plukovník Bilal Sobhi.
Fotografie umeleckého diela a podrobnosti o jeho stave zatiaľ neboli nikde zverejnené. Predpokladá sa, že iracké úrady uverejnia bližšie informácie k dielu po overení jeho pravosti. Iracké ministerstvo vnútra zatiaľ neuviedlo, či boli počas razií objavené aj umelecké diela alebo kultúrne artefakty.
Krátka história Iraku
Irak je krajina v juhozápadnej Ázii. V staroveku bolo toto územie známe ako Mezopotámia (Krajina medzi dvoma riekami). Vďaka úrodným podmienkam tu vznikli niektoré z prvých svetových civilizácií vrátane Sumeru, Akkadu, Babylonu a Asýrie. Neskôr sa krajina ocitla ako súčasť väčších cisárskych štátov. Či už išlo o perzské, grécke a rímske dynastie. Po 7. storočí sa krajina stala neoddeliteľnou súčasťou islamského sveta.
Moderný národný štát Irak vznikol po prvej svetovej vojne z osmanských provincií Bagdad, Basra a Mosul. Irak získal formálnu nezávislosť v roku 1932, ale počas nasledujúceho štvrťstoročia zostal pod vplyvom britského impéria.
Irak je jednou z najbohatších krajín na ropu na svete. Vďaka preukázaným zásobám ropy si Irak vybudoval jednu z najväčších a najlepšie vybavených ozbrojených síl v arabskom svete.
Potom prezident Saddám Husajn priviedol krajinu do katastrofálneho stavu. Inicioval iránsko-irackej vojny (1980 – 1988) a vojny v Perzskom zálive (1990 – 1991). Tieto konflikty spôsobili, že krajina bola izolovaná od medzinárodného spoločenstva a finančne a sociálne vyčerpaná. Saddámovi sa podarilo udržať si pevnú pozíciu pri moci až do 21. storočia. Jeho režim bol zvrhnutý v roku 2003 počas vojny v Iraku.
V roku 2003 sa začala britsko-americká invázia do Iraku. Táto takmer deväťročná okupácia a krajina sa ukončila v roku 2011. Irak sa ocitol v politickej kríze a zmenil sa na jednu z najnebezpečnejších a najzkorumpovanejších krajín na svete.
ISIS
9. júna 2014 vodca ISIS Abú Bakr al-Bagdádí oznámil vytvorenie kalifátu, ktorý sa rozprestieral od Aleppa v Sýrii po Dijálu v Iraku. Pomenoval svoju skupinu ako Islamský štát. Do Iraku sa naspäť vrátila koalícia pod vedením USA a začala 7. augusta 2014 letecké útoky proti ISIS v Iraku a nasledujúci mesiac rozšírila svoju kampaň aj na Sýriu. Hlavná fáza konfliktu sa skončila po porážke Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL) v roku 2017. Povstania však pokračujú na nízkej úrovni vo vidieckych severných častiach krajiny.
Najrozšírenejšie drogy v Iraku
Najrozšírenejšou nelegálnou drogou v Iraku je metamfetamín (pervitín), ktorý sa pašuje z Iránu. Najčastejšie sa používa v strednom a južnom Iraku. Tabletky captagonu, známe aj ako „Zero One“, sa užívajú hlavne v západných a severných častiach krajiny. Tie sa do Iraku dostávajú zo Sýrie, ktorá je hlavným centrom výroby Captagonu a centrom pre vývoz do Saudskej Arábie a ďalších štátov Perzského zálivu cez Libanon.
Obchod s drogami je spojený s mnohými trestnými činmi vrátane vrážd, krádeží, únosov, znásilnení, vytvárania gangov, korupcie a rozpadu rodín. Neskôr sa dostane až k obchodu so starožitnosťami.
Zdroje: ina.iq, almashareq.com, artnews.com, france24.com,