Aktuálne: Počas protidrogovej razie v Iraku sa údajne našiel Picasso v miliónovej hodnote

Po potlačení „Islamského štátu v Iraku a Sýrii“ (ISIS) sústredil Irak svoju pozornosť na nový boj, pašovanie drog a pašerácke siete.   Zatknutý gang a údajný Picasso Podľa irackých úradov bol túto sobotu zatknutý drogový gang, ktorý obchodoval hlavne s omamným a psychotropným látkam. Údajné dielo od Picassa mali v držbe traja podozriví z drogového… Prečítať celé
Vydané 16. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zatknutý gang a údajný Picasso

Podľa irackých úradov bol túto sobotu zatknutý drogový gang, ktorý obchodoval hlavne s omamným a psychotropným látkam. Údajné dielo od Picassa mali v držbe traja podozriví z drogového gangu, ktorí boli zatknutí za údajnú účasť na obchode a preprave drog. Dolapiť gang sa podarilo hlavne vďaka zásluhe občanov. Tí sa vo veľkej miere podieľajú na nahlasovaní drogovej činnosti v krajine. Občania majú k dispozícii dokonca bezplatnú horúcu linku na čísle 178 alebo stránku Generálneho riaditeľstva pre kontrolu drog na Facebooku.

„Bol u nich zadržaný obraz patriaci medzinárodnému maliarovi Picassovi,“ uviedol vo vyhlásení pre irackú tlačovú agentúru riaditeľ mediálneho úradu pre boj proti drogám plukovník Bilal Sobhi.

Fotografie umeleckého diela a podrobnosti o jeho stave zatiaľ neboli nikde zverejnené. Predpokladá sa, že iracké úrady uverejnia bližšie informácie k dielu po overení jeho pravosti. Iracké ministerstvo vnútra zatiaľ neuviedlo, či boli počas razií objavené aj umelecké diela alebo kultúrne artefakty.

Mexická vláda sa snaží zastaviť aukcie artefaktov

INZERCIA

Krátka história Iraku

Irak je krajina v juhozápadnej Ázii. V staroveku bolo toto územie známe ako Mezopotámia (Krajina medzi dvoma riekami). Vďaka úrodným podmienkam tu vznikli niektoré z prvých svetových civilizácií vrátane Sumeru, Akkadu, Babylonu a Asýrie. Neskôr sa krajina ocitla ako súčasť väčších cisárskych štátov. Či už išlo o perzské, grécke a rímske dynastie. Po 7. storočí sa krajina stala neoddeliteľnou súčasťou islamského sveta.

Moderný národný štát Irak vznikol po prvej svetovej vojne z osmanských provincií Bagdad, Basra a Mosul. Irak získal formálnu nezávislosť v roku 1932, ale počas nasledujúceho štvrťstoročia zostal pod vplyvom britského impéria.

Irak je jednou z najbohatších krajín na ropu na svete. Vďaka preukázaným zásobám ropy si Irak vybudoval jednu z najväčších a najlepšie vybavených ozbrojených síl v arabskom svete.

Potom prezident Saddám Husajn priviedol krajinu do katastrofálneho stavu. Inicioval iránsko-irackej vojny (1980 – 1988) a vojny v Perzskom zálive (1990 – 1991). Tieto konflikty spôsobili, že krajina bola izolovaná od medzinárodného spoločenstva a finančne a sociálne vyčerpaná. Saddámovi sa podarilo udržať si pevnú pozíciu pri moci až do 21. storočia. Jeho režim bol zvrhnutý v roku 2003 počas vojny v Iraku.

V roku 2003 sa začala britsko-americká invázia do Iraku. Táto takmer deväťročná okupácia a krajina sa ukončila v roku 2011. Irak sa ocitol v politickej kríze a zmenil sa na jednu z najnebezpečnejších a najzkorumpovanejších krajín na svete.

Irak

Ilustračný obrázok: Mhrezas

ISIS

9. júna 2014 vodca ISIS Abú Bakr al-Bagdádí oznámil vytvorenie kalifátu, ktorý sa rozprestieral od Aleppa v Sýrii po Dijálu v Iraku. Pomenoval svoju skupinu ako Islamský štát. Do Iraku sa naspäť vrátila koalícia pod vedením USA a začala 7. augusta 2014 letecké útoky proti ISIS v Iraku a nasledujúci mesiac rozšírila svoju kampaň aj na Sýriu. Hlavná fáza konfliktu sa skončila po porážke Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL) v roku 2017. Povstania však pokračujú na nízkej úrovni vo vidieckych severných častiach krajiny.

Najrozšírenejšie drogy v Iraku

Najrozšírenejšou nelegálnou drogou v Iraku je metamfetamín (pervitín), ktorý sa pašuje z Iránu. Najčastejšie sa používa v strednom a južnom Iraku. Tabletky captagonu, známe aj ako Zero One“, sa užívajú hlavne v západných a severných častiach krajiny. Tie sa do Iraku dostávajú zo Sýrie, ktorá je hlavným centrom výroby Captagonu a centrom pre vývoz do Saudskej Arábie a ďalších štátov Perzského zálivu cez Libanon.

Obchod s drogami je spojený s mnohými trestnými činmi vrátane vrážd, krádeží, únosov, znásilnení, vytvárania gangov, korupcie a rozpadu rodín. Neskôr sa dostane až k obchodu so starožitnosťami.

Zdroje: ina.iq, almashareq.com, artnews.com, france24.com,