Miss Universe 2021

Aktuálne: Korunku Miss Universe 2021 si odniesla finalistka z Indie

V izraelskom dovolenkovom letovisku Eilat, ktoré sa nachádza pri brehu Červeného mora, sa o piatej hodine ráno miestneho času skončila prehliadka osemdesiatich finalistiek z celého sveta. Doterajšia Miss Universe, Andrea Meza z Mexika, odovzdala korunku svojej nástupkyni, bollywoodskej herečke Harnaaz Sandhuovej. Informuje The Associated Press. Prestaňte sa porovnávať s ostatnými Dvadsaťjeden ročná Sandhuová na pódiu odkázala mladým ľudom,… Prečítať celé

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými

Dvadsaťjeden ročná Sandhuová na pódiu odkázala mladým ľudom, aby sa prestali porovnávať s ostatnými, uvedomili si, že sú jedineční a práve to ich robí krásnymi. „Verila som si, a preto tu dnes stojím,“ povedala za hlasného potlesku publika.

Po tom ako sa dozvedala, že vyhrala, oslavovala s ostatnými súťažiacimi na pódiu a kričala do kamery: „Chak de Phatte India.“ V preklade „Poďme na to, India!“ Zároveň dodala, že sa cíti ohromená, pretože je to presne dvadsať jeden rokov odvtedy ako finalistka z Indie získala celosvetový titul Miss Universe.

Súčasťou súťaže boli ako tradične ukážky národných krojov, prehliadka v plavkách a rozhovor so súťažiacimi, ktorý mal otestovať ich schopnosť vystupovať pred publikom. Top desiatka finalistiek predvádzala oslnivé róby v zlatej, striebornej alebo bronzovej farbe.

Súťaž skomplikovala pandémia koronavírusu

Práve Izrael vybrali za hostiteľskú krajinu tejto súťaže pre jeho úspešnú očkovaciu kampaň proti koronavírusu. Uviedla to predstaviteľka izraelského ministerstva cestovného ruchu Sara Salansky. Minuloročnú súťaž museli práve kvôli pandémii presunúť na máj. Hoci sa tento rok organizátorom podarilo súťaž úspešne zorganizovať, komplikáciám sa nevyhli.

Koncom minulého mesiaca Izrael uzavrel hranice pre zahraničných turistov práve kvôli novému variantu Omicron, ktorý sa začal šíriť v Afrike. Nový variant spôsobil vrásky na čele aj organizátorom. Väčšina súťažiacich Miss Universe bola síce v krajine predtým ako začali platiť nové nariadenia, ale tí, ktorí prišli potom, museli dostať špeciálne povolenie na vstup. Tiež museli počas sedemdesiatich dvoch hodín zostať v karanténe.

Počas a pred nedeľňajšou súťažou boli všetky finalistky každé dva dni testované na koronavírus a museli dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia, vrátane nosenia rúšok. Aj napriek týmto opatreniam mala francúzska súťažiaca Clemence Botino krátko po prílete do Izraela pozitívny test na COVID-19. Po desiatich dňoch v karanténe bola minulý týždeň vyhlásená za bezvírusovú a mohla sa vrátiť do súťaže.

Nielen pandémia, ale aj politické spory

Súťaž však v posledných týždňoch vzbudila pozornosť aj z iných dôvodov. Palestínčania sa snažili o bojkot súťaže a vyzývali účastnícky, aby sa na Miss Universe nezúčastnili a ukázali tak nesúhlas s tým, ako sa Izrael správa k Palestínčanom.

Nakoniec sa súťaže z toho dôvodu nezúčastnila iba finalistka z Mjanmarska. Prevažne moslimská krajina, ktorá má s Palestínčanmi úzke vzťahy, sa odvolala na globálnu situáciu a covid-19. Vláda Juhoafrickej republiky, ktorá taktiež podporuje Palestínčanov, nepodporila účasť svojej občianky v súťaži krásy. Tá sa však napriek tomu Miss Universe zúčastnila.

V rozhovore pre The Associated Press predchádzajúca víťazka Miss Universe, Andrea Meza, vyzvala súťažiacich, aby vynechali politiku zo súťaže. Dodala, že zhromaždenie malo spojiť ženy z rôznych prostredí. „Keď ste tam, zabudnete na politiku, na svoje náboženstvo,“ vyjadrila sa pre The Associated Press.

Najvyššia finalistka bola Slovenka

Slovensko v Izraeli reprezentovala Veronika Ščepánková, ktorá sa vďaka svojej výške 191 centimetrov zapísala do histórie Miss Universe ako najvyššia finalistka. Dvadsať šesť ročná Veronika sa profesionálne venuje modelingu a má bakalársky titul z podnikania, informuje slovenský portál diva.sk.

Po viac než štyridsiatich rokoch sa súťaže zúčastnilo aj Maroko. Krajinu reprezentovala Kawtar Benhalima. Prvý krát v histórií mohli diváci v Miss Universe  vidieť aj finalistku zo Spojených arabských emirátov. Nedeľnú súťaž moderovala osobnosť americkej televízie Steve Harvey. Organizátori očakávali, že súťaž osloví približne 600 miliónov divákov prostredníctvom siete FOX v 172 krajinách.