KARNEVAL V EURÓPE

Ako vyzerá obdobie karnevalov v Španielsku, Taliansku a Grécku

Vianoce sa už dávno skončili, zima pokračovala a pomaly už vítame jar. Toto obdobie sa spája s fašiangami. Možno si ešte pamätáte zo základnej školy ako ste si doma vyrábali, čo najoriginálnejšiu masku a obsadili, tak najlepšie priečky umiestení v školskej telocvični. Karneval je dlhoročná tradícia a vo svete ňou žijú ľudia nielen v školskej telocvični, ale aj v uliciach. Ako to teda vyzerá na juhu Európy, tam, kde sa temperamentom nešetrilo?
Vydané 15. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Určite ste už niekedy zachytili nejakú informáciu o slávnom Benátskom karnevale, ktorý sa koná už tradične každoročne. Ide o veľmi populárny festival, ktorý je pravdepodobne jednotkou minimálne v Európe, čo sa karnevalov týka.

Z už známych dôvodov bol Benátsky karneval zrušený, no jeho veľkí fanúšikovia dúfajú, že rok 2022 sa ponesie v pozitívnom duche. Podujatie má svoju dlhoročnú tradíciu a určite nie je jediným miesto, kde ľudia predvádzajú svoje masky. Z tohto karnevalu na severe Talianska v zaplavenom meste Benátky sa stala turistická atrakcia, ktorá láka najmä zahraničných turistov.

Zdroj: https://pixabay.com/

Ak sa presunieme za veľkú mláku, tak aj priaznivci Brazílie už určite vedia, že slávny karneval sa tento rok nekoná. Veľa usporiadateľov určite dúfalo, že sa situácia môže vyvinúť lepšie, žiaľ, ako staré známe hovorí: „Človek mieni, Pán Boh mení“.

Keďže aktuálna situácia nám neumožní navštíviť žiadne fašiangy, zalovíme v minulosti a pozrieme sa na karneval do španielskej Valencie, malého mesta Ciudad Real (o meste Ciudad Real si môžete prečítať aj tu) a do mestečka na juhu talianskej Sardínie. Taktiež si priblížime ako vyzerá fašiangové obdobie pred Veľkou Nocou, ktorá je najdôležitejším sviatkom v roku v Grécku.

Španielsko

Valencia

Las Fallas – sviatok, ktorý pozná každý Španiel. Ide o slávnosť s pálením figurín na sviatok sv. Jozefa vo Valencii. V jednoduchosti povedané, ide o sviatok, kde sa kreativite medze nekladú! Koná sa v marci, no tento rok je vo všetkom iný. Pôvodne sa mal tento festival presunúť do druhej polovice roka 2021, avšak, človek nikdy nevie. Pre viac informácii ohľadom organizácie sa stačí prekliknúť sem.

Zdroj: Radka Malinčáková

Za festivalom sa ukrýva veľa histórie, ktorá je veľmi dobre spracovaná aj na tomto blogu. Keď festival začne, do Valencie prichádzajú domáci, ale aj turisti s účelom zábavy. Mestom sa nesie pozitívna atmosféra a obdiv pred všetkými umelcami, ktorí dali podobu sochám zdobiacim historickú časť Valencie zvanú Carmen. Vyvrcholením je pálenie sôch – La Crema.

Zdroj: Radka Malinčáková

Ak sa pýtate, kto takéto umelecké sochy vytvára, tak sú to umelci, resp. artistas falleros, ktorí sa venujú práve festivalu Las Fallas po celý rok a plánujú jednotlivé postavičky. Sú to rodení Las Fallas architekti.

Ciudad Real

Z Valencie sa presunieme do kráľovského mesta, teda podľa doslovného prekladu, a to Ciudad Real, ktorý leží južne od Madridu. Ja zvyknem volať Ciudad Real aj ako srdce Španielska, kvôli jeho polohe – je v strede.

Zdroj: Radka Malinčáková

Mesto je malé, no o zábavu je postarané. Vo všeobecnosti sa tento španielski národ veľmi rád baví, veď kto nepozná slávne fiesty. Obzvlášť je to vtedy, keď sa krajinou nesie atmosféra karnevalov. Ľudia idú do ulíc, jední fandia, druhí sa kochajú, tretí skladajú rešpekt, no všetci sa bavia. Reč je o karnevaloch, ktoré si tento temperamentom obdarení národ vie naplno užiť.

Na videu je centrum mesta Ciudad Real a karnevalový sprievod, ktorý sa nesie pozdĺž celým centrom. Každá komunita ľudí sa dohodne na nejakej téme, na ktorej pracujú po celý rok až do nasledujúceho karnevalu a vytvarajú masky, sochy a choreografie, ktoré fanúšikovia uvidia počas celého sprievodu. Do programu každej komunity sa zapájajú ľudia rôznych vekov a povolaní. Ide o skutočnú zábavu.

Taliansko

Sardínia – Sant’Antioco

Pri pohľade na mapu si človek ani nevšimne, že ide o miniatúrny ostrov ostrova Sardínia. Aj napriek tomu, že ide o ostrovnú miniatúru, radí sa k druhému najväčšiemu ostrovu Sardínie.

Jedlo, more, príroda a kultúra sú určitými lákadlami Sant’Antioca, no nás zaujíma niečo iné. Karneval.

Zdroj: Radka Malinčáková

Ak si myslíte, že na fotke je traktor pretestujúcich farmárom, ktorí vyšli do ulíc ostrova ukázať svoju nespokojnosť s vládou, tak sa mýlite. Títo ľudia síce vyšli do ulíc, no aby niečo ukázali, avšak nespokojnosť to nie je. Ide o karnevalový sprievod hlavnou ulicou. Ľudia sú v tomto období veľmi kreatívni a pretvárajú všetko, čo sa dá na masky, sochy a atrakcie.

Grécko

Šarkan alebo drak – aj takto sa zvykne volať atrakcia, na ktorú potrebujeme vietor a dlhé lanko. Ide o lietajúcu hračku, ktorá získa vašu pozornosť veľmi rýchlo. Pestré farby, lákavé tvary – aj takto si predstavujeme šarkana.

V Grécku sa táto tradícia spája s príchodom Veľkej Noci, teda lepšie povedané so začiatkom 40 dňového pôstu.  V angličtine je to Clean Monday, a je to deň, kedy sa začína pôsť. Práve v tento deň sa vypušťajú šarkany. Parky sú za normálynch okolnosti plné deti a rodičov a obloha je pokryá lietajúcimi šarkanmi. Taktiež do ulíc vychádzajú ľudia vo svojich karnevalových kostýmoch a užívajú si atmosféru.

Zdroj: Radka Malinčáková

Tento rok je iný, ulice sú tiché a karnevál je po prvýkrát len slovo. Niektoré komunity uvažujú, že by si spravili karnevalový sprievod online, no karneval online je, veď viete aký.

Karneval vo svete je veľmi obľúbenou atrakciou roka bez ohľadu na váš vek. Snáď rok 2022 bude plný zaujímavých masiek a atrakcii.