Ako uspieť počas pohovoru? Zabudnite na rozsiahle životopisy

Zamestnávatelia sa často stretávajú s tým, že sa niektorí uchádzači rozhodnú prikrášliť svoje skúsenosti a úspechy. V skutočnosti je rozhodujúci osobný dojem počas pohovoru. Sympatie totižto môžu mať veľký vplyv na výsledok. Sho Dewan, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Workhap, radí ako zvýšiť svoje šance na úspech. Dewan pomohol tisícom ľudí získať prácu snov. Bol dokonca ocenený ako… Prečítať celé
Vydané 13. mája 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zamestnávatelia sa často stretávajú s tým, že sa niektorí uchádzači rozhodnú prikrášliť svoje skúsenosti a úspechy. V skutočnosti je rozhodujúci osobný dojem počas pohovoru. Sympatie totižto môžu mať veľký vplyv na výsledok.

Sho Dewan, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Workhap, radí ako zvýšiť svoje šance na úspech. Dewan pomohol tisícom ľudí získať prácu snov. Bol dokonca ocenený ako najlepší hlas LinkedIn v oblasti hľadania práce a kariéry. Denne zverejňuje kariérne rady na LinkedIn, Instagrame, YouTube a TikToku.

Tri kľúčové stratégie

Zachovajte pokoj, vynechajte frázy, nepodceňujte ďakovný e-mail. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Zachovajte pokoj

Pracovný pohovor je nevyhnutnou súčasťou zamestnania. Musíme ho brať vážne a pristupovať  k nemu profesionálne. Dôležité je mať na pamäti, že pohovor môže byť pre zamestnávateľa rovnako stresujúci ako pre nás. Mali by sme teda venovať pozornosť spôsobu vyjadrovania, ktorý môže tento proces značne uľahčiť obom stranám.

Pre zamestnávateľov je pri výbere kandidátov dôležité, aby sa tí, ktorých si vyberú, cítili dobre v ich spoločnosti, pretože budú spolu tráviť väčšinu času. Preto je prvý dojem často rozhodujúcim faktorom. Aj keď niektorí uchádzači môžu mať menej skúseností, ich príjemný prejav a osobnosť im môžu zaručiť výhodu.

Kľúčové je vyjadrovať sa sebavedomo, no mali by sme si zároveň zachovať určitú mieru skromnosti, aby sme predišli arogancii. Samozrejme, musíme zdôrazňovať svoje schopnosti a kvality. Počas pohovoru, pochopiteľne, prejavíme záujem o spoločnosť tým, že si o nej vyhľadáme všetky dostupné informácie.

Vynecháme frázy

Výber správnych slov a vhodných informácií môže značne ovplyvniť, ako nás zamestnávateľ vníma. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Na začiatku pohovoru môžeme očakávať, že zamestnávateľ opýta, ako sa máme alebo aký sme mali deň. Táto otázka je často považovaná za formálnu súčasť rozhovoru, na ktorú sa odpovedá frázou: „Mám sa dobre, ďakujem.“ Avšak, existuje spôsob, ako využiť túto otázku vo svoj prospech a vytvoriť priaznivý prvý dojem.

Nemusíme sa báť zdieľať viac informácií o našom dni. Môžeme sa podeliť o aktivity, ktoré sme už vykonali. Napríklad, ak sme ráno cvičili alebo sa pripravujeme na maratón, môžeme o to spomenúť. Ďalšou možnosťou je podeliť sa o zaujímavý zážitok, napríklad sme počúvali veľmi inšpirujúci podcast. Môžeme ho odporučiť nášmu budúcemu šéfovi. Sľúbime mu, že mu po pohovore pošleme e-mail.

 

Ďakovný e-mail

A čo ďakovný e-mail? Dewan odporúča, že po skončení pohovoru je vždy dobré poslať zamestnávateľovi ďakovný email. Je najlepšie to urobiť hneď v ten deň alebo najneskôr nasledujúci deň. Obsah emailu by mal byť pozitívny a stručný, a zároveň by mal pripomenúť zamestnávateľovi témy, o ktorých ste sa počas pohovoru rozprávali.

Dewan vysvetľuje, že prostredníctvom tohto gesta pohovor pôsobí o niečo viac osobnejšie. Týmto spôsobom totiž ukážeme, že si veľmi vážime šancu, ktorú sme dostali.

Ďakovný e-mail môže pozitívne ovplyvniť rozhodnutie zamestnávateľa. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

ZÁVER POHOVORU

Mimoriadne dôležitým prvkom je aj záver pohovoru. Spôsob, akým ukončíme stretnutie, môže byť takmer alebo rovnako dôležitý ako celý výkon. Posledných pár minút môže formovať celkový dojem, takže je obzvlášť dôležité, aby sme si premysleli, ako ho uzavrieme.

V tomto bode by sme mali zdôrazniť svoje záujmy a motiváciu pre danú prácu.  Mohli by sme vyjadriť vďaku za čas, ktorý si zamestnávateľ pre nás vyhradil. Netreba sa zabudnúť opýtať na ďalšie kroky v procese výberu uchádzača a potvrdiť, že sme otvorení ďalšiemu stretnutiu. Napríklad: Kedy plánujete informovať kandidátov o svojom rozhodnutí? To tiež zdôrazní záujem a poskytne nám predstavu o konkrétnom čase.

Celkovo je dôležité zachovať si pokoj a prejaviť sebavedomie počas pohovoru. Dôkladná príprava, vyjadrovanie pozitívneho postoja a záujem o spoločnosť môžu výrazne zvýšiť naše šance na úspech.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.