Ako dopadla mafiánska špička v Alcatraze? 2.časť

Väzeň č. 325: Alvin ‚Creepy‘ Karpis Odsúdenie: Únos Čas strávený v Alcatraze: 26 rokov (1936–1962) Na sklonku života: autor, predávkovanie tabletkami Alvin Francis Karpowicz považoval únos za jednoduchší spôsob, ako zarobiť veľké sumy peňazí, než napríklad vykrádanie bánk. Rodený Kanaďan, známy ako „Creepy“ (pre svoj znepokojujúci úsmev), sa stal mozgom rodiny Barkerovcov, gangu vykrádajúceho banky, ktorý… Prečítať celé

Alvin ‚Creepy‘ Karpis. Zdroj: alcatrazhistory.com

Väzeň č. 325: Alvin ‚Creepy‘ Karpis

Odsúdenie: Únos

Čas strávený v Alcatraze: 26 rokov (1936–1962)

Na sklonku života: autor, predávkovanie tabletkami

Alvin Francis Karpowicz považoval únos za jednoduchší spôsob, ako zarobiť veľké sumy peňazí, než napríklad vykrádanie bánk. Rodený Kanaďan, známy ako „Creepy“ (pre svoj znepokojujúci úsmev), sa stal mozgom rodiny Barkerovcov, gangu vykrádajúceho banky, ktorý bol známy svojou krutosťou. V relatívne krátkom čase sa Karpis stal jedným z elitnej skupiny „verejných nepriateľov“, do ktorej patrili aj John Dillinger a „Pretty Boy“ Floyd.

Karpis a Barkerovci spolupracovali s rôznymi komplicmi, a v roku 1933 uniesli milionára Williama Hamma za 100 000 dolárov. Táto práca bola taká úspešná, že to urobili znova, a za 200 000 dolárov uniesli bankára menom Edward Bremer. Bremer mal však priateľov na vysokých miestach a J. Hoover z F.B.I. páchateľov vypátral. Barkerovci boli zabití, ale Karpis utiekol polícii – viac ako raz, a bol zatknutý až v roku 1936, keď Hoover osobne vzal Karpisa do väzby po tom, čo agenti zabarikádovali jeho Plymouth Coupe na ulici.

Karpis mal tú hanebnú česť byť najdlhšie držaným väzňom v Alcatraze, kde bol poslaný na doživotný trest, a prežil aj samotné väzenie, ktoré bolo zatvorené v roku 1963. Karpis bol deportovaný do Kanady a predtým, ako v roku 1979 vo veku 72 rokov zomrel na náhodné predávkovanie liekmi na spanie, napísal dve knihy o svojom zločinnom živote.

 

Inzercia

Robert ‚Birdman‘ Stroud. Zdroj: britannica.com

Väzeň č. 594: Robert ‚Birdman‘ Stroud

Odsúdenie: Vražda

Čas strávený v Alcatraze: 17 rokov (1942–1959)

Na sklonku života: smrť prirodzenou smrťou vo väzení

Pravdepodobne najslávnejším väzňom v histórii Alcatrazu je Robert Stroud, takzvaný „Birdman of Alcatraz“. Môže za to veľmi úspešný film z roku 1962, (voľne) založený podľa jeho života, s Burtom Lancasterom v hlavnej úlohe. Názov filmu vyvolal všeobecnú mylnú predstavu, že Stroud v Alcatraze choval vtáky. Alcatraz nevpustil do svojich múrov zvieratá žiadneho druhu, Stroud robil svoje experimenty s kanárikami v Leavenworthe, pred svojím pobytom v The Rock.

Stroud bol pôvodne poslaný na ostrov McNeil za bodnutie barmana vo veku 21 rokov, a bol neposlušným a nebezpečným väzňom. Útočil na spoluväzňov a robil všetko pre to, aby rozsieval rozbroje vo väznici. Prevelený do Leavenworthu dobodal na smrť strážcu a jeho trest bol povýšený na doživotie. Aby ho udržali ďalej od spoluväzňov, väzenskí úradníci Strouda izolovali a umožnili mu venovať sa svojmu záujmu o chov vtákov a starať sa o nich, aby ho nejako zamestnali. Stroud napísal na túto tému dve uznávané knihy a začal podnikať s predajom liečby chorôb vtákov.

Po svojom presune do Alcatrazu, kde bol zbavený svojich vtákov, si Stroud vyplnil čas písaním knihy Look Outward: A History of the U.S. Prison System. Z Alcatrazu odišiel do iného väzenia v roku 1959 po tom, čo sa mu začalo zhoršovať zdravie, a v roku 1963 zomrel. Hoci ho väzenskí úradníci považovali za vzor, ​​ako možno väzňa rehabilitovať, spoluväzni naňho pozerali ako na nechutného a nepríjemného človeka. Stvárnenie Strouda ako tichého, namysleného muža vo filme o jeho živote (film, ktorý Stroud nikdy nevidel) sa ľuďom, ktorí ho poznali, zdalo ako nevtipný vtip.

 

James ‚Whitey‘ Bulger. Zdroj: nbcnews.com

Väzeň č. 1428: James ‚Whitey‘ Bulger

Odsúdenie: Ozbrojená lúpež

Čas strávený v Alcatraze: 3 roky (1959–1962)

Na sklonku života: zabitý vo väzení

Väčšina ľudí rozmýšľa o Alcatraze ako o relikvii minulých čias, kapitole v dávno uzavretej histórii zločinu v Amerike, no existujú bývalí väzni Alcatrazu, ktorí sú dodnes nažive. Jedným z najznámejších je James „Whitey“ Bulger, muž, ktorý začal svoju kriminálnu kariéru ako člen gangu v Bostone začiatkom štyridsiatych rokov, a nakoniec si sedel vo väzení za ozbrojené lúpeže a útoky.

Bulger si odpykal svoj prvý vážny trest vo väzení v Atlante, kde sedeli aj Capone a Gardner. Počas troch rokov, ktoré tam strávil, sa dobrovoľne prihlásil do programu MK-Ultra spoločnosti C.I.A., experimentálnej operácie „ovládania mysle“, ktorá zahŕňala hypnózu, halucinogénne drogy a dokonca aj zneužívanie. Bulger oľutoval účasť na experimentoch a šťastne opustil program po svojom presune do Alcatrazu v roku 1959. Väzenie malo byť otvorené len niekoľko rokov po jeho príchode, hoci Bulger na svoj pobyt v ňom zvláštne spomínal ako na jeden zo svojich najlepších väzenských zážitkov.

Bol preložený v roku 1962 a oslobodený v roku 1965, a potom sa hlboko zamotal do bostonskej írskej mafie. Bulger, ktorý v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia dominoval regiónu so svojimi hazardnými hrami, stávkami a drogami, sa stal jedným z mestských zločineckých bossov. V roku 1994 počas vyšetrovania, sa dal Bulger na útek a zostal na slobode 16 rokov ako dlhoročný utečenec na zozname najhľadanejších osôb F.B.I. V roku 2011 bol konečne vypátraný a koncom roka 2013 bol usvedčený, a odsúdený na dva po sebe idúce doživotia za rôzne trestné činy vrátane vydierania a prania špinavých peňazí. Vo viacerých štátoch ho tiež obvinili z vraždy.

Bulgera ubili na smrť väzni v roku 2018, krátko po prevoze do federálnej väznice Hazelton v Bruceton Mills v Západnej Virgínii. Mal 89 rokov a bol na invalidnom vozíku.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.