Adam Driver je v životopisnom filme o Enzovi Ferrarim na nepoznanie. Zverejnili prvé podrobnosti o snímke

Nie, nejde o novinky z tímu formuly 1, ale o obsadenie pripravovanej životopisnej snímky o zakladateľovi značky so vzpínajúcim sa koňom v znaku. Adam Driver, dvakrát nominovaný na Oscara, stvárni Enza Ferrariho v dvanástom celovečernom filme oceňovaného amerického režiséra Michaela Manna, ktorý je od konca októbra v postprodukcii a do distribúcie by mal doraziť na jeseň budúceho roka.
Vydané 21. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Nie, nejde o novinky z tímu formuly 1, ale o obsadenie pripravovanej životopisnej snímky o zakladateľovi značky so vzpínajúcim sa koňom v znaku. Adam Driver (na titulnej fotografii), dvakrát nominovaný na Oscara, stvárni Enza Ferrariho v dvanástom celovečernom filme oceňovaného amerického režiséra Michaela Manna, ktorý je od konca októbra v postprodukcii a do distribúcie by mal doraziť na jeseň budúceho roka.

Michael Mann detailne študoval aj históriu spoločnosti. Zdroj: screenshot, YouTube

Ferrari (2023)

Dlho odkladaný projekt

Mann (Posledný Mohykán, Heat, The Insider, Ali, Collateral, Miami Vice) má k tejto téme dlhodobo veľmi blízko, prvýkrát uvažoval o jej spracovaní už okolo roku 2000. Odvtedy sa uchádzali o hlavnú rolu Christian Bale aj Hugh Jackman, napokon pripadla hercovi s príznačným priezviskom.

Ferrariho manželku Lauru si zahrá Penélope Cruzová, v úlohe jeho životnej partnerky Liny Lardiovej sa predstaví Shailene Woodleyová. Postavu jedného z pretekárov Piera Taruffiho dostal Patrick Dempsey, ktorý popri hereckej kariére viackrát súťažil na slávnom motoristickom podujatí 24 hodín Le Mans.

„Najväčším zážitkom bola spolupráca so zanietenými a oduševnenými umelcami Adamom Driverom, Penélope Cruzovou a Shailene Woodleyovou, ako aj s úžasnými hercami v ďalších úlohách,“ povedal Mann, ktorý už režíroval Al Pacina, Roberta De Nira, Russella Crowa či Toma Cruisa…

INZERCIA

Dej filmu sa odohráva v lete 1957, keď bývalý automobilový pretekár prežíval náročné obdobie. Firma, ktorú s manželkou Laurou vybudovali desať rokov dozadu na zelenej lúke, bola na pokraji bankrotu. Búrlivé manželstvo sa rozpadávalo pod ťarchou smútku z úmrtia jediného spoločného syna a takisto kvôli jeho nemanželskému potomkovi zo vzťahu s Linou Lardiovou.

Enzo Ferrari sa v tom čase rozhodol všetko staviť na jednu kartu, presnejšie na jedny preteky – 1000 míľ naprieč Talianskom, Mille Miglia.

Cappuccino grande

Natáčalo sa približne tri a pol mesiaca priamo v Modene, rodisku Enza Ferrariho i jeho spoločnosti. Bolo to dostatočne dlho na to, aby si Michael Mann našiel obľúbenú kaviareň a aby si osvojil ranný rituál – cappuccino grande.

Zblízka spoznával talianske mesto aj rýchle autá, ktoré ho preslávili ešte viac ako dobrá gastronómia: „Toto je mesto je fascinujúce, má svoj osobitý štýl. Bolo pre mňa naozajstnou výzvou pochopiť, ako sa tu žije. Mojou úlohou bolo ponoriť sa čo najhlbšie do tejto špecifickej regionálnej kultúry, lebo čím hlbšie sa dostanem, tým všeobecnejšie sa dajú aplikovať detaily. Ako režisér sa snažím zachytiť a podať realitu tak, aby bola vo výsledku čo najkomplexnejšia a najuveriteľnejšia.“

Americký režisér už pred desiatimi rokmi navštívil Maranello a na okruhu vo Fiorane si vyskúšal model F12berlinetta: „Je to nádherné, keď cítite spojenie s autom, odjazdiť tridsať alebo štyridsať kôl na pretekárskom okruhu za volantom tohto auta ma mentálne uviedlo do takého stavu, ako keby som bol za kamerou. Je to rovnaký druh koncentrácie, vodič so strojom musia súznieť rovnako ako režisér s hercom. Samozrejme, forma, akou rozprávame príbehy a ako môžu príbehy zaujať, sa vyvíja zarovno s technológiami. Napreduje to takmer tak rýchlo ako tieto autá.“

Ferrari F12berlinetta. Zdroj: pixabay.com

Michael Mann netrpí nedostatkom činorodosti ani vo veku 79 rokov. Zatiaľ posledný celovečerný film Blackhat mu síce vyšiel v roku 2015, no tento rok vydal knihu Heat 2 (pokračovanie aj úvod k filmu Heat) a seriál Tokyo Vice z jeho produkcie bude mať na HBO Max druhú sériu: „Cítim sa zdravý a plný síl a stále mám šestnásťhodinové pracovné dni. Vek ma núti, aby som si viac dával pozor, čomu venujem čas. Nedarí sa mi to stopercentne, ale čiastočne áno.“

Filmy s automobilovou tematikou

Najväčším konkurentom Enza Ferrariho bol Feruccio Lamborghini a film Lamborghini (režisér Bobby Moresco) symbolicky predstihol film Ferrari minimálne v dátume premiéry, keďže vybrané kiná v USA ho premietajú už v týchto dňoch.

Automobilová tematika mala svoje miesto v kinematografii už predtým, pretekársky fanatik Steve McQueen si v roku 1971 splnil sen snímkou Le Mans. Rivali (r. Ron Howard, 2013) zobrazili napínavé súperenie Jamesa Hunta a Nikiho Laudu o titul majstra sveta F1 v sezóne 1976. Enzo Ferrari bol dôležitou postavou vo filme Ford v Ferrari (r. James Mangold, 2019) o spore medzi ním a Henrym Fordom II., ktorý vyvrcholil triumfom americkej značky na Le Mans v roku 1966.

Vyzerá to tak, že fanúšikovia motorizmu na plátne sa môžu tešiť aj ďalej, sedemnásobný svetový šampión Lewis Hamilton, herec Brad Pitt, režisér Joseph Kosinski a producent Jerry Bruckheimer spojili sily a na budúci rok začnú nakrúcať film o F1.

 

Zdroje: worldofreel.com, thewrap.com, filmmusicreporter.com, motorsport.com, youtube.com

Pokračujte na ďalší príspevok »