2.časť

8 najdesivejších historických postáv

8 najdesivejších historických postáv, pokračovanie   5. Jack Rozparovač 6. Gilles de Rais 7. Tomás de Torquemada 8. Timur BONUS-ová postavička Belle Gunness   5. Jack Rozparovač V roku 1888 londýnsku štvrť Whitechapel zachvátili správy o zlomyseľnom sériovom vrahovi, ktorý vyčíňal v uliciach mesta. Neznámy blázon bol známy tým, že lákal prostitútky na zatemnené námestia… Prečítať celé

8 najdesivejších historických postáv, pokračovanie

 

5. Jack Rozparovač

6. Gilles de Rais

7. Tomás de Torquemada

8. Timur

BONUS-ová postavička Belle Gunness

 

Ilustračná fotografia (polícia našla obeť – prostitútku), Zdroj: nytimes.com

5. Jack Rozparovač

V roku 1888 londýnsku štvrť Whitechapel zachvátili správy o zlomyseľnom sériovom vrahovi, ktorý vyčíňal v uliciach mesta. Neznámy blázon bol známy tým, že lákal prostitútky na zatemnené námestia a bočné ulice, kde im podrezal hrdlo a sadisticky zohavil ich telá rezbárskym nožom. Medzi augustom a novembrom bolo nájdených päť ľudí zmasakrovaných v utláčanej štvrti na východnom konci, čo vyvolalo mediálne šialenstvo a tlak spojený s panikou na ľudí v celom meste. Zatiaľ čo bol pôvodne známy jednoducho ako vrah z Whitechapelu, vrah si čoskoro vyslúžil nové mrazivé označenie: Jack Rozparovač.

Bez moderných forenzných techník bola viktoriánska polícia pri vyšetrovaní ohavných zločinov Rippera bezradná. Svedectvá očitých svedkov boli často protichodné a po tom, čo si 9. novembra vzal svoju poslednú obeť, sa zdalo, že vrah zmizol ako duch. Prípad bol definitívne uzavretý v roku 1892, ale Jack Rozparovač zostal trvalým zdrojom fascinácie. Najpopulárnejšie teórie naznačujú, že vrahovo chápanie anatómie a vivisekcie znamená, že bol možno mäsiar alebo chirurg. Bolo navrhnutých viac ako 100 možných podozrivých a dokonca bol vytvorený termín „Ripperológia“ na opis rozsiahlej štúdie, ktorá prípad analyzuje a skúma.

 

Gilles de Rais, Zdroj: britannica.com

6. Gilles de Rais

Gilles de Rais bol francúzsky šľachtic z 15. storočia, vojak a spoločník v zbroji Johanky z Arku počas storočnej vojny. Raisova vojenská kariéra mu vyniesla veľa uznaní, ale jeho znamenitá povesť a bohatý životný štýl skrývali hrozivú temnú stránku, ktorá zahŕňala obvinenia zo satanizmu, znásilnenia a vraždy. Počnúc tridsiatymi rokmi 14. storočia Rais údajne začal mučiť a brutálne zabíjať malé deti, mnohé z nich patrili medzi roľníckých chlapcov, ktorí prišli na jeho hrad pracovať ako pážatá. Po sexuálnom obťažovaní týchto sluhov ich Rais zavraždil podrezaním hrdla alebo zlomením krku palicou. Iní boli sťatí a rozštvrtení a Rais bol dokonca známy tým, že bozkával odrezané hlavy niektorých svojich obetí a počas umierania nad nimi masturboval.

Rais sa nekontrolovane oddával týmto sadistickým zvykom až do roku 1440, keď napadol kňaza kvôli sporu o pôdu. To vyvolalo hnev cirkvi, ktorá začala vyšetrovanie a čoskoro odhalila barónovu históriu skazenosti. Nasledoval slávny proces, v ktorom bol Rais obvinený z vraždy a sodomie, praktizovania alchýmie a iných satanských obradov. Nakoniec sa pri mučení priznal, že zavraždil až 140 detí – hoci niektorí tvrdili, že počet môže byť oveľa vyšší – a bol  upálený v októbri 1440. Niektorí historici odvtedy naznačovali, že Rais mal vplyv na ľudovú rozprávku zo 17.-storočia „Modrá brada“, ktorá sleduje bohatého baróna, ktorý vraždí svoje mladé manželky.

 

93 / 5000 Výsledky prekladov Upálenie holandskej anabaptistky Anneken Hendriksovej zo 16. storočia, ktorá bola obvinená z kacírstva. Zdroj: thevintagenews.com

7. Tomás de Torquemada

V rokoch 1483 až 1498 predsedal Tomás de Torquemada španielskej inkvizícii, notoricky známemu katolíckemu tribunálu, ktorý súdil heretikov a neveriacich. S cieľom vynútiť si priznanie boli tieto obete vystavené hrozným trestom vrátane škrtenia alebo natiahnutia na stojan. Iní boli napustení vodou alebo boli podrobení strappado, čo je vyčerpávajúce mučenie, pri ktorom boli ľudia vešaní za zápästia, až kým si nevykĺbili ruky.

Františkánsky mních Torquemada bol muž zodpovedný za reorganizáciu inkvizície a rozšírenie jej pôsobnosti tak, aby zahŕňala zločiny ako rúhanie, úžera a dokonca aj čarodejníctvo. Torquemada tiež nariadil vyhnanie tisícov Židov, moslimov a černochov, o ktorých si myslel, že poškodia duchovnú čistotu Španielska. Tí, ktorí konvertovali na kresťanstvo, mohli zostať, ale riskovali, že budú mučení alebo popravení, ak sa pokúsia praktizovať svoju vieru v tajnosti. Celkovo bolo počas Torquemadovej vlády ako doby veľkého inkvizítora zavraždených asi 2 000 ľudí, väčšina z nich bola sťatá alebo upálená na hranici.

 

Timur, Zdroj: mymusings.me

8. Timur, nemilosrdný dobyvateľ a masový vrah

Hoci je Tamerlane (známy aj ako Timur) známy ako epický ázijský dobyvateľ, ktorý založil ríšu a dynastiu Timuridov, spomína sa na neho aj ako na brutálneho barbara a krvilačného vládcu, ktorý po sebe zanechal stopu smrti. Timurove metódy dobývania boli nemilosrdné a kruté, a počas jeho života spôsobili skazu a miliónom ľudí.

Timur rád nútil vojakov aj civilistov spáchať samovraždu skokom z veľkých výšok. V Indii Timur nariadil viac ako dvestotisíc zajatým vojakom, aby skočili z útesu. Svojim prisluhovačom tiež nariadil, aby sťali hlavy desaťtisícom dedinčanov a vojakov v Aleppe, Ifšane, Tikríte, Bagdade a ďalších mestách.

Timur nechal pre svoju zábavu postaviť veže z ľudských kostier a odhaduje sa, že v priebehu svojho života mal na svedomí smrť dvadsiatich miliónov ľudí.

 

Belle Gunness, Zdroj: eddit.com

Zvrátený bonus – Belle Gunness

Po tom, čo ju v tínedžerskom veku kopol do brucha muž, čo spôsobilo, že potratila svoje prvé dieťa, sa Nórska Belle Gunnessová údajne zmenila z normálneho dievčaťa na legendu, ktorá je dnes známa ako „Hell’s Belle“.

Gunness, ktorá po potrate hľadala zmenu prostredia, sa presťahovala do New Yorku, kde sa rýchlo zamestnala ako slúžka, vydala sa a mala deti. Šťastne až do smrti? Nie úplne.

Po niekoľkých rokoch materstva sa začali diať „nešťastné“ veci. Belline deti zomierali jedno po druhom, pričom každé úmrtie bolo údajne spôsobené „žalúdočnými problémami“. Potom Bellin manžel zomrel a zjavne zlomená, vzala peniaze svojho zosnulého manžela a znovu sa vydala, no tesne na to nasledovali problémy a čoskoro zomrelo aj dieťa nového manžela. Ani nie po roku Bellin druhý manžel nasledoval svojho predchodcu a zomrel na záhadnú ranu na hlave.

Podozrenie bolo nakoniec vznesené na Gunness na začiatku 20. storočia, kedy vyprázdnila svoje bankové účty a zľahla sa po nej zem.

Pokračujte na ďalší príspevok »