5 otázok na Filipa Kuliseva + výsledky súťaže o kalendáre Amazing Planet

Jeho fotografie vyrážajú dych a obdivujú ich odborníci i laici po celom svete. Filip Kulisev je slovenský fotograf, ktorého portfólio ďaleko presahuje hranice našej krajiny – geograficky aj profesionálne. Jeho zábery sú aj na poli profesionálnej fotografie výnimočné, pretože dokazujú, že svet je stále nádherným miestom, ktoré si zaslúži našu ochranu a pozornosť. My sme sa s Filipom Kulisevom rozprávali ešte koncom roku 2014, kedy nám prezradil viac o svojej práci. Teraz sme sa ho pýtali, ako hodnotí rok 2015 a čo pripravuje na ten aktuálny.
Vydané 25. januára 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

Profil Filipa Kuliseva, Master QEP, FBIPP

– založil spoločnosť Amazing Planet (2001)
– v Londýne získal  v kategórii prírodné scenérie najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) (2011)
– stal sa Európskym fotografom roka v kategórii príroda (2012)
– je zakladateľ Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR)
– prvú monografiu vydal v roku 2006
– absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí
– fotografie Filipa Kuliseva môžete vidieť na expozíciách po celom svete a jeho diela sú tiež vlastníctve popredných osobností vrátane pápeža Františka, prezidenta Andreja Kisku, princa Charlesa či Vladimira Putina;
– viac o jeho tvorbe sa dozviete na stránke Amazing-Planet.com a na Facebooku Amazing Planet – Filip Kulisev;

 

Filip, ako by ste zhodnotili svoj rok 2015? Bol v porovnaní s inými rokmi produktívnejší, hodnotnejší?

Zvyčajne sme odcestovaní šesť až sedem mesiacov v roku a nedá sa povedať, že by sme teraz navštívili niečo lepšie alebo horšie. Za tie roky je tých ciest a krajín strašne veľa. Ale také vylepšenie je, že som minulý rok spravil aj veľa fotografií zo Slovenska. Najmä zimných, používal som pritom dron. Dron mi tiež pomohol v Austrálii a na ceste po osemnástich ostrovoch v Mikronézii, Melanézii a Polynézii fotiť miesta, kde som si nemohol zabezpečiť helikoptéru. Pri tých ostrovných štátoch sa často helikoptéry ani nedajú zohnať. Výsledky fotenia s dronom sú veľmi pekné a zaujímavé.

Na jar minulého roku som začal cestu na severe Čile, pokračoval som cez púšť Atacama do Bolívie, následne späť do Čile a do Peru. Hneď na to sme leteli na Floridu a spojili sme to s plavbou loďou do Európy. Neskôr v lete sme sa plavili po Škandinávii a Rusku, v septembri sme mali trip do Clevelandu, kde mám aktuálne výstavu v Clevelandskom múzeu prírodného bohatstva v rámci 100. výročia Clevelandskej dohody. Tam sme to skombinovali s Niagarskými vodopádmi a ďalšími zaujímavými miestami v USA.

Potom sme sa pustili na dlhšiu cestu na západ Austrálie, odkiaľ sme išli na Tongské kráľovstvo a Samoa, na expedičnú plavbu so Silversea Discoverer po nepoznaných ostrovoch Wallis a Futuna, Tuvalu, Kiribati, Maršalových ostrovov, Mikronézie, Šalamúnových ostrovov.

 

INZERCIA

Budete aj tento rok vydávať obrazovú knihu?

Áno, tento rok vychádza moja siedma kniha, ktorá sa bude volať Element, začiatkom septembra bude jej krst na bratislavskom hrade a v tom istom mesiaci sa dostane aj na pulty kníhkupectiev. Je to v podstate obrazová kniha rozdelená podľa klimatických zón, čo je rozdiel v porovnaní s tým, čo sme robili predtým. Nebude to o príbehoch ako posledné knihy Zoom a Zoom 2 ale obrazová kniha najlepších fotografií za posledné roky.

Zaujímavosťou je, že kniha Element výjde v slovenčine aj angličtine a príhovor do nej napísal prezident Andrej Kiska.

Inzercia

 

To je zaujímavé. Je pán prezident váš fanúšik?

Odkedy sme sa videli prvýkrát minulý rok pri jeho nástupe do funkcie, udržiavame dobré kontakty. Je veľmi ochotný, príjme pozvanie na moju výstavu, ja opäť príjmem pozvanie do prezidentského paláca a dokonca jeho minuloročná prezidentská PF 2016 bola osadená mojou fotografiou. Tiež venoval moju fotografiu Spišského hradu princovi Charlesovi a pápežovi Františkovi daroval pri návšteve Vatikánu špeciálnu knihu v bielej koženej väzbe vyšívanú zlatou niťou s 24-karátovými stranami, v ktorej boli moje fotografie Slovenska.
Discover USA

Ste jeden zo zakladajúcich členov projektu Discover USA. Prezraďte niečo o svojich pohnútkach, prečo ste sa do projektu zapojili.

Už dlho spolupracujem s americkou ambasádou, predovšetkým som stále v kontakte s Theodorom Sedgwickom, ktorého považujem za úžasnú osobnosť. Máme vybudovaný dlhoročný kamarátsky vzťah, hrávali sme spolu tenis, je krstným otcom jednej mojej knižky, jeho kapela hrala na krste a dokonca aj výstavu v múzeu v Clevelande dohodol práve pán Sedgwick. Vzťah s americkou ambasádou mám teda veľmi úzky a keď prišli s ponukou, aby som bol signatárom, bolo pre mňa poctou byť v tíme a podporiť propagáciu projektu mojimi fotografiami americkej prírody.

Aká je budúcnosť projektu? Pripravuje sa niečo, čo by ho ešte viac dostalo do povedomia verejnosti?

Všetko je to o dohode. Keď za mnou tvorcovia projektu prídu s niečím zaujímavým, budem len rád. V mojich očiach tento projekt momentálne stagnuje, ale celá záležitosť sa začala celkom dobre. Ja som však určite stále otvorený všetkému.

 


 

Získajte 5 stolných a nástenných kalendárov od Amazing Planet Filipa Kuliseva

 

Kalendáre značky Amazing Planet sú výnimočným dielom, ktoré môže zdobiť aj váš pracovný stôl alebo kanceláriu. Fotografie sú viac umelecké diela, ako prvotriedne snímky prírodných scenérií.

Ak ešte na tento rok nemáte zabezpečené kalendáre, vedzte, že vďaka UnitedLife ich získate veľmi jednoducho – zdieľajte alebo označte „Páči sa mi“ tento článok cez Facebook a buďte aktívnym odberateľom nášho e-mailového newslettera. Newsletter zasielame nanajvýš dvakrát mesačne a vyberáme v ňom to najzaujímavejšie, čo sa môžete na stránkach UnitedLife dočítať.

Z Vás, ktorí budete zdieľať tento článok na Facebooku, v pondelok 1. februára vyžrebujeme piatich, ktorí dostanú nástenný a stolový kalendár Amazing Planet 2016.

 

Výsledky súťaže (1.2.2016)

Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili svojou návštevou a účasťou v súťaži o stolové a nástenné kalendáre od značky Amazing Planet – Filip Kulisev. Mená piatich výhercov nájdete nižšie dúfame, že medzi nimi nájdete aj seba :-)

 

  1. Kika Mlčúchová
  2. Katarína Sekáčová Boledovičová
  3. Valér Valerik Valiček
  4. Laura Šmatlakova
  5. Tobiaš Ralbovský

 

Výhercom gratulujeme, všetkých kontaktujeme najneskôr do stredy 3. februára 2016 prostredníctvom kontaktu, ktorý na seba uviedli (e-mail alebo Facebook profil).

Ak majú niektorí výhercovia deaktivované správy na Facebooku, prosím ozvite sa na adresu newsletter@unitedlife.sk. Ďakujeme!!

 

Pokračujte na ďalší príspevok »