3D tlač nie je len koníčkom domácich kutilov. Využitie náchádza v rozličných odvetviach

Cenovo dostupné tlačiarne umožnili bežným ľudom vytvoriť kópie potrebných dokumenty v pohodlí ich domova. Vývoj technológie pokračoval, na trh prišli nové, lepšie, tlačiarne a dokonca nová odnož tlačiarenských technológií. Začiatkom nového milénia uzrel svet prvú komerčne dostupnú tlačiareň, ktorá odštartovala revolúciu. Ako uvádza portál Independent, na 3D tlačiarni môžete vytlačiť takmer čokoľvek a využiť pri tom… Prečítať celé

Cenovo dostupné tlačiarne umožnili bežným ľudom vytvoriť kópie potrebných dokumenty v pohodlí ich domova. Vývoj technológie pokračoval, na trh prišli nové, lepšie, tlačiarne a dokonca nová odnož tlačiarenských technológií.

Začiatkom nového milénia uzrel svet prvú komerčne dostupnú tlačiareň, ktorá odštartovala revolúciu. Ako uvádza portál Independent, na 3D tlačiarni môžete vytlačiť takmer čokoľvek a využiť pri tom môžete rôzne materiály. Avšak kvalita takto vytlačených objektov nie je rovnaká tým, ktoré vychádzajú z továrni.

Postupom času sa tlačiarne trojrozmerných objektov stáli ešte dostupnejšie, vďaka narastajúcemu záujmu. Prostredníctvom neustáleho vývinu sa na trh dostávajú čoraz lepšie tlačiarne a materiály, vďaka ktorým môžete vytvoriť kvalitnejšie výtlačky. Na výber máte z viacero značiek a modelov tlačiarní, vďaka ktorým si na svoje prídu nováčikovia, ale aj skúsení používatelia.

Začiatočníci môžu bezstarostne začať s trojrozmernou tlačou, vďaka obrovskej komunite, ktorá zdieľa svoje počítačové modely na rôznych webových stránkach. To znamená, že s 3D tlačou môže začať aj technicky nenadaný človek, pretože v mnohých prípadoch nie je potrebné, aby ovládal 3D modelovanie v niektorom z mnohých počítačových programoch.

Základy 3D tlače

Pokiaľ by ste sledovali sochára pri práci, zistili by ste, že postupným odstraňovaním materiálu vytvára požadovaný tvar. Ide o takzvanú substraktívnu metódu, ktorá však je úplným opakom aditívnej metódy. Tá sa využíva v 3D tlačiarňach, pretože postupným nanášaním materiálu vzniká požadovaný objekt.

Takto vytvorené objekty sú obvykle vytvorené z plastu, respektíve jedného z mnohých druhov plastov. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti, výhody a nevýhody. Možno vás však prekvapí, že tlačiarne na tlač trojrozmerných objektov používajú tie druhy plastov, ktoré môžete nájsť v autách či Lego kockách, píše portál Explain that Stuff.

3d tlač

Medhi najčastejšie používané plastové materiály pri 3D tlači radíme ABS, PLA a PETG. Zdroj: unsplash.com/@minkus

Lenže to nie je jediný materiál, ktorý viete zužitkovať pri tomto výrobnom procese. Materiál, ktorý je vhodný na takúto tlač, musí spĺňať niekoľko podmienok. Musí sa nahriať pri pomerne nízkych teplotách, čo umožní tryske ho jednoducho aplikovať. Následne musí stvrdnúť v priebehu chvíle, aby vytvoril pevný základ pre ďalšie vrstvy.

Spravodajský portál BBC ešte v roku 2011 informoval o prototype 3D tlačiarne pre čokoládové dobroty. Stojí za ním tím výskumníkov z anglickej University of Exeter. Neskôr z tohto úspechu vznikla aj firma Choc Egde, ktorá však ukončila svoje pôsobenie v minulom roku.

Trojrozmerná tlač naprieč odvetviami

Takáto tlač môže vyvolávať dojem, že ide iba o záľubu, ktorá nenájde reálne využitie vo väčšine odvetví. Pravde je však úplne iná, pretože už teraz dokážeme „postaviť“ dom pomocou špeciálnej tlačiarne, ktorá používa cement. Vytlačené domácnosti by mohli pomôcť v boji proti narastajúcemu bezdomovcovu, ale ja vysokým cenám nehnuteľností v Spojených štátoch amerických, uvádza NBC News. Výstavba takéhoto domu má totiž nižšie náklady, oproti domu, ktorý je postavený klasickým spôsobom.

Avšak využitie nájde aj v zdravotníctve. V tomto odvetví môžu pomocou 3D tlačiarní vyrábať jednotlivé kusy ľudského tela. The Guardian informoval o prípade ženy, ktorá podstúpila zákrok rekonštrukcie ucha, keďže trpí ochorením mikrócia.  Do ucha jej implantovali 3D výtlačok z kolagénového hydrogélového lešenia s bunkami chrupavky pacientky.

3d tlač

Trojrozmerné výtlačky v zdravotníctve vznikajú na základe špecifických potrieb pacienta. Zdroj: unsplash.com/@nci

V tomto odvetví nezaostáva ani slovenské zdravotníctvo, keďže Slovákovi ako prvému občanovi strednej Európy implantovali dve titánové platničky vytvorené 3D tlačiarňou. Podľa slov pacienta, takto vyrobené platničky boli lacnejšie než tie sériovo vyrábané a dokonca mu ich preplatila poisťovňa, uvádza portál Trend.

Aj mimo našej planéty

Táto technológie nezaháľa ani pri extraterestriálnych cestách, nakoľko spoločnosti ako Space X alebo Rocket Lab v súčasnosti používajú 3D tlačené diely nejakú dobu. V marci sme vás informovali o tom, že spoločnosť Relativity Space to chce dosiahnuť s ich prototypom Terran 1, ktorý je pozostáva z 85 % percent vytlačených komponentov.

Okrem toho, že sa tieto spoločnosti predbiehajú v tom, kto vytvorí lepšiu raketu za pomoci 3D tlače, technológia pomáha aj kozmonautom na obežnej dráhe Zeme. Na webovej stránke Nasa 3D Resources nájdete modely rôznych vesmírnych telies, rakiet, satelitov, ale aj skrutkovač.

Trojrozmerná tlač má potenciál zmeniť mnohé odvetvia našich životov a je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch uvidíme čoraz viac úspechov tejto technológie. Mnohé spoločnosti už teraz skrátili výrobný čas a zmenšili náklady na ich výrobu zmenou výrobného procesu.

Pokračujte na ďalší príspevok »