Biznis
10 startupov zo Silicon Valley, ktoré sa oplatí sledovať
Praktické využitie umelej inteligencie, doručovanie zásielok dronmi, virtuálna realita so staronovým využitím. Startupy zo Silicon Valley, ktoré sa oplatí sledovať a inšpirovať sa nimi.
Je lepšie pracovať na vlastnom projekte alebo sa pridať k už existujúcemu a pomáhať ho vylepšiť? Treba mať na podnikanie nápad alebo stačí, ak robíte to, čo už existuje?
V skutočnosti sa tieto veci vôbec nevylučujú, pretože aby vedel podnikateľ zrealizovať svoje plány, mal by už mať aspoň základné pracovné skúsenosti z danej oblasti. Zakladatelia startupov uvedených nižšie začínali rôzne, ich spoločným menovateľom je aktívny záujem o poskytnutie lepších služieb a produktov, ako to dnes robí ich etablovaná konkurencia.
Pracujeme len s kvalitnými zdrojmi.
Pri tvorbe tohto príspevku sme využili materiál 51 Silicon Valley Startups to Watch This Year
#1 Wing (Palo Alto) – doručovanie dronmi (web)
Wing je spoločnosť poskytujúca doručovacie služby a platformu na ich objednanie. Vďaka aplikácii Wing si môžu používatelia objednať kávu, potraviny, farmaceutické výrobky alebo dokonca náradie zo železiarstiev. Dron tovar bezpečne vysadí na dosah ruky o niekoľko minút neskôr po prijatí objednávky.
Flotila dodávacích dronov spoločnosti Wing v súčasnosti operuje v Austrálii, Fínsku a USA a takýto dron môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 112 kilometrov za hodinu.
#2 Step (Palo Alto) – mobilné bankovníctvo pre mladých (web)
Mobilné bankovníctvo zmenilo celý náš vzťah k bankám a tiež to, kde sa ľudia rozhodujú ukladať svoje peniaze. Vďaka službe Step môžu teraz do sveta mobilného bankovníctva vstúpiť aj tínedžeri. Step poskytuje aj program s nulovým poplatkom, ktorý je určená pre dospievajúcich, ktorí môžu posielať a prijímať peniaze a uskutočňovať bezpečné nákupy osobne pomocou karty Step, zatiaľ čo mobilná aplikácia Step umožňuje používateľom ľahko spravovať všetky výdavky.
Je potrebné uviesť, že slovenské banky patria v tomto ohľade k tým najvyspelejším na svete a takmer všetky poskytujú internet banking v mobilnej aplikácií, ale aj špeciálne programy pre tínedžerov. V tomto im americký Step asi nemôže konkurovať, lenže je praktickou ukážkou toho, že do sveta financií môžu vstupovať aj technologické spoločnosti, nielen konvenčné finančné inštitúcie.
#3 NUVIA Inc. (Santa Clara) – vývoj procesorov novej generácie (web)
Cieľom spoločnosti NUVIA je priniesť na trhu novú éru výpočtovej techniky reimagináciou kremíkového dizajnu. Ten má vyhovovať potrebám používateľov, ktorí generujú exponenciálne objemy dát. Tím spoločnosti sa zameriava na laserové vytváranie procesorov, ktoré sú energeticky efektívne a schopné pracovať na úrovniach, ktoré spĺňajú a prekračujú súčasné požiadavky na dáta.
#4 Agora.io (Santa Clara) – ešte lepšie technologické pozadie pre online služby (web)
Agora poskytuje ľahko zabudovateľné API Real-Time Engagement, ktoré obsahuje všetky vývojové nástroje a cloudovú infraštruktúru potrebnú pre mobilné, webové a desktopové aplikácie. V budúcnosti môže táto platforma ešte viac podnietiť rozvoj nových online služieb určených pre okamžitú komunikáciu medzi používateľmi. Už dnes vyvolávanie API predstavuje až 83 percent všetkého online trafficu (zdroj).
#5 Robust.ai (Palo Alto) – softvér pre robotov novej generácie (web)
Robust.ai si kladie za cieľ vytvárať roboty, ktoré sú inteligentnejšie, bezpečnejšie, robustnejšie a spolupracujú pri objavovaní spôsobov, ako sprístupniť všetkým vývojárom úplne voľné ruky. Aj keď sa vyžaduje, aby boli existujúce roboty obsiahnuté vo vysoko kontrolovaných prostrediach, tím Robust.ai vyvíja kognitívnu platformu s vysokou priemyselnou silou, ktorá umožňuje robotom efektívne sa učiť a nakoniec prosperovať v otvorených prostrediach v širokej škále vertikál. Tento popis sa vám môže zdať príliš komplikovaný na pochopenie laikom, v
#6 BMPower (Menlo Park) – drony s dlhšími doletom (web)
BMPower je priekopníkom v predĺžení doby letu pohybujúcich sa strojov vytvorením ľahkých systémov typu plug & play, ktoré využívajú vodík. Systémy pre drony, roboty a stroje od spoločnosti BMPower sú navrhnuté ako alternatíva k lítium-iónovým batériám a ponúkajú výrazne lepší výkon, pokiaľ ide o spotrebu energie, čas letu aj teplotnú stabilitu.
#6 DustyRobotics (Mountain View) – robotizácia inžinierskej práce (web)
Čo robia: Dusty Robotics umožňuje staviteľom v stavebnom priemysle prístup k najmodernejším robotickým nástrojom na zefektívnenie projektov. Pomocou modelovania informácií o budove nasadila spoločnosť Dusty Robotics roboty na vykonávanie presných meraní stavenísk a stavebných pozemkov, ktoré majú analytické tímy analyzovať. To vedie k usporiadaniam, ktoré sú finalizované desaťkrát rýchlejšie ako tradičné metódy a za nižšiu cenu.
#7 EcoSystemOne (Palo Alto) – vzdelávanie vo virtuálnom priestore (web)
Ambiciózny model EcoSystemOne umožňuje ľuďom zažiť všetko učenie sa, ktoré sa nachádza v triedach, prostredníctvom virtuálnej reality (VR). Riešenie tejto spoločnosti poskytuje prístup k plne interaktívnemu prostrediu vo virtuálnom svete. Triedy pre dve až päť osôb sú k dispozícii v rôznych témach, ako je osobný koučing, jazykové vzdelávanie či firemné školenie, ktoré účastníkom umožňujú vzdelávanie na vyššej úrovni.
Teda, aspoň údajne, pretože zatiaľ vyzerajú tieto virtuálne miestnosti trocha… komicky? Chce to ešte čas.
# 8 High Peak Data (Santa Clara) (web)
High Peak Data chce znížiť obavy spojené s množstvom zariadení napojených na 5G využívajúcich internet vecí (IoT). Spoločnosť pracuje na decentralizácii dátovo náročných aplikácií, čo vedie k nižším nákladom, zvýšenému zabezpečeniu a vysokorýchlostnému prístupu k dátam.
#9 MIT Scientific (Palo Alto) (web)
MIT Scientific sa zaviazala vyvíjať výnimočné lekárske prístroje pre použitie odborníkmi a sprístupniť najmodernejšiu platformu pre sprostredkovateľov. Cieľom je prekonať priepasť medzi medicínskymi inováciami na miestnej úrovni a komerčne dostupnými nástrojmi. Program sprostredkovateľa spoločnosti pomáha podporovať vývoj v endovaskulárnej, štrukturálnej srdcovej a intervenčnej neurológii a kardiológii, čo umožňuje vývoj zariadení, ktoré vykonávajú presné záchranné operácie s menšími prekážkami.
#10 Pactum (Mountain View) (web)
Písanie a čítanie zmlúv môže trvať hodiny, napriek tomu má mnoho spoločností stále pocit, že po podpise napokon nedostali to, čo čakali. Spoločnosť Pactum to mení pomocou umelej inteligencie, ktorá je postavená na technológií, ktorá sa postupne učí hodnotu rôznych zmluvných podmienok pri uskutočňovaní férových rokovaní medzi predajcami a klientmi, a tak tvorí základ pre prípravu zmlúv so prínosom pre všetky zúčastnené strany.
O tom, že umelá inteligencia nepochybne raz prevezme zodpovednosť za prípravu zmlúv, riadenie firiem, ale možno aj trestné konania, sme písali v samostatnom článku o budúcnosti umelej inteligencie v kontexte straty pracovných miest obyčajných ľudí:
Kto príde o prácu kvôli pokroku? Zdá sa, že skoro všetci a nie je to zlé
Skutočne žijeme dystopický 1984? Spoločnú máme len naivitu hlavného hrdinu
Inteligentné továrne zvýšia zisky aj marže, za päť rokov zvýšia hodnotu ekonomiky o 1,5 bilióna USD