Spoznávanie Anglicka

Keď sa povie Anglicko, tak práve more a pláže by vás nenapadli, avšak je tu ešte Blackpool

Blackpool znamená v doslovnom preklade do slovenčiny čierny bazén, no v tomto prípade ide o názov anglického mestečka, ktoré si získa vašu pozornosť veľmi rýchlo. Nachádza sa na západnom pobreží Anglicka a jeho pláže obmýva Írske more. V čom je Blackpool zaujímavý? Pozrieme sa na to bližšie v tomto článku.
Vydané 8. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Zima ešte poriadne neskončila, no myšlienka na leto už pomaly naberá svoj pravý rozmer. Leto v nás vyvoláva príjemný pocit, jedným napadne more, potom pláž, slnko a teplo. Avšak, more nemusí znamenať len teplo. Reč je o anglickom meste Blackpool, ktoré si svoju popularitu získalo práve kvôli moru a nekonečnej pláži.

Zdroj: Radka Malinčáková

Pri pohľade na túto fotku, človek nevie, kde hľadať koniec a kde začiatok pláže. Piesok vytvára veľmi pekný vlnovitý reliéf, ktorý vzniká vďaka pravidelným prílivom a odlivom. Návšteva Blackpoolu je veľmi podmienená počasím, a teda platí tu pravidlo, čím lepšie počasie, tým väčší zážitok.

Zdroj: Radka Malinčáková

Mesto sa nachádza na západnom pobreží a neďaleko je aj ostrov Isle of Man, na ktorý sa viete dostať loďou z južnejšieho Liverpoolu alebo severnejšieho Lancasteru. Ak plánujete výlet do Anglicka, tak je veľmi pravdepodobné, že vašim hlavným cieľom Blackpool nebude, no v blízkosti sa nachádza aj Manchester a Liverpool.

Mesto je dokonalou zachádzkou pri roadtripe, no je ľahko dostupný aj pri cestovaní verejnou dopravou. Napríklad, je tu priame spojenie Manchester – Blackpool. Približne za dve hodinky ste tam.

INZERCIA

Zdroj: Google Maps

Veľa miestnych obyvateľov toto mesto miluje, pretože ponúka množstvo príležitosti na trávenie voľného času. Medzi tie populárnejšie patrí piknik na pláži, ktorá pripomína nekonečné futbalové ihrisko obrích rozmerov. Architektúra mesta je taká typická anglická; radová výstavba, útulné fotogenické domčeky a úzke uličky. Objektív fotoaparáta by sa určite potešil.

Inzercia

Zdroj: Radka Malinčáková

Pre milovníkov hazardu a adrenalínu sú tu minimálne dve možnosti. Jednou z nich je známe Blackpoolske kasíno.  Nachádza sa tam aj zábavný park s rôznymi adrenalínovými atrakciami ako napríklad Prat vo Viedni.

Zdroj: Radka Malinčáková

Ako už bolo spomenuté vyššie, ideálny čas navštíviť Blackpool je za slnečného počasia (už len doplním, že aj v zime je mesto veľmi pekné). V opačnom prípade to vyzerá ako na fotografii. More je veľmi rozbúrené, vietor je silný a nechuť na spoznávanie okolia rastie, no aj to má svoju špecifickú atmosféru.

Zdroj: Radka Malinčáková

Mesto je veľmi zaujímavé, lebo ponúka z každého rožka troška. Na chvíľu vás to prenesie na kontinent za veľkou mlákou a to konkrétne do Las Vegas kvôli kasínam, potom pocestujete aj do Los Angeles vďaka známemu kobercu slávy, ktorý sa v Blackpoole nachádza a je prirovnávaný k tomu v LA. Originálny názov je Blackpool Comedy Carpet, čo napovedá, že tam bude niečo vtipné. Nachádzajú sa tam rôzne výroky s vtipnou tematikou.

Zdroj: Radka Malinčáková

Veľkou atrakciou mesta je aj mólo, ktoré smeruje kolmo do mora. Veľmi mohutná stavba najmä z dreva, ktorá je doplnená farebnými svetielkami a farebným náterom. Miesto, z ktorého si odnesiete desiatky albumových fotiek. Zaujímavé je, že v meste sa nachádzajú tri takéto móla; a to severné, južné a centrálne.

Severné mólo v meste Blackpool. Zdroj: Radka Malinčáková

Všetky tri promenády nad morom sú krásne, avšak, tá severná je najdlhšia a najstaršia.

Totálna dĺžka je až neuveriteľných 503 metrov a zrodenie gigantickej stavby siaha až do roku 1963. V súčasnosti je to veľmi obľúbená turistická atrakcia, kde nájdete reštaurácie a kaviarne. V minulosti toto mólo bolo najmä pre vyššiu triedu obyvateľstva, kde ľudia chodili za zábavou a kultúrou. Totižto, bolo tam aj divadlo.

Zdroj: Radka Malinčáková

Ak vás toto anglické mestečko oslovilo, tak neváhajte si ho zradiť do vášho cestovateľského zoznamu. Rozhodne stojí za krátku návštevu.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »