10 spôsobov, ako mi YOGA zachránila život

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. októbra 2015
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Soňa Zajačeková
Šéfredaktorka United Life
Bratislava, Slovensko

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. Povedať, že mi to prišlo vskutku udivujúce, by bolo podhodnotenie. Bola som očarená.

 

Som nesmierne vďačná za tento dar v mojom živote. Nechápte ma zle; nie som nijak špecificky obdarená jogínskym talentom. Iba som vďačná za fakt, že mi jogu život postavil do cesty a ja som dala na svoju intuíciu tou cestou kráčať.

V dnešnej dobe, kedy je joga pradávnym indickým učením a sprofanovaným aerobikom zároveň, nevidím veľkú potrebu pre teoretickú definíciu. Môžem vám však sprostredkovať svoj osobný vzťah s touto veľkou učiteľkou.

V joge sa snúbia ladnosť tela a pokoj mysle. Časom som si všimla, že pri mnohých pózach, hlavne tých vyžadujúcich rovnováhu, sú pokojná myseľ alebo priam absencia myšlienok kľúčové. Ak neviete, ako na to, zamerajte sa iba na sledovanie rytmu vlastného dychu. Učí nás skúmať svoje hranice. Keď prestane byť nemožné dať si nohu za hlavu, napadá vás, čo všetko iné predtým nemožné sa bude ešte dať spraviť.

Rovnako nás učí vľúdnosti a ľudskosti. Moja vlastná lekcia vľúdnosti prebiehala v priamom prenose na hodinách jogy asi rok. Keďže môj učiteľ sa tešil veľkej obľúbenosti, miestnosť bola zvyčajne plná tak, že ľudia od seba sedeli vo vzdialenosti 30 centimetrov. Chytali ma záchvaty presného opaku lásky k blížnemu, keď sa tesne pred začatím hodiny vedľa mňa posadili ešte dve slečny a zúžili tak môj starostlivo vybraný cvičebný (i životný) priestor. Po čase som si všímala, ako nasledovné cvičenie tieto pocity rozpúšťa. Vždy viac a znovu, až kým sa jedného dňa nedostavilo pochopenie v zmysle „ty si ja a ja som ty“, mimochodom, jedna z častých jogínskych mantier.

Za čo bude vďačné po joge vaše telo? Za to, že sa mu láskyplne venujete. Za to, že bude vedome pracovať so svalmi a partiami, ktoré sa v bežnom dni nedostanú k slovu. Za to, že mu zásadne zvýšite prívod kyslíka, keďže pránajáma, alebo umenie správneho dýchania, je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Bude vďačné za to, že uvoľníte zablokované meridiány, aby v nich opäť mohla prúdiť energia voľne. Takisto bude vďačné, že pomocou jogy výdatne premasírujete všetky svoje vnútorne orgány. Samotný jogínsky nádych a výdych je požehnaním pre celú tráviacu sústavu. Pri takomto nádychu najprv vydýchneme všetok zostatkový vzduch z pľúc, a následne sa pomaly a zhlboka nadychujeme najprv do brušnej dutiny, potom do pľúc a nakoniec do hrdla. Výdych je dvakrát pomalší a v opačnom poradí, brucho nakoniec. Séria takýchto nádychov pôsobí ako piest, ktorý jemne stláča a masíruje oblasť žalúdka a čriev. Tu by súhlasili aj Číňania, ktorí veky tvrdia, že správne fungujúci tráviaci trakt je základom dobrého zdravia.

Je viac než možné, že sa vám zmenia chute a budete preferovať inú, čistejšiu stravu. Že objavíte najcennejší zdroj obnoviteľnej čistej energie vo vás. Budete žiariť vitalitou ako vaše vlastné slnko.

Jednotlivé polohy v joge nazývané asány. Dajú sa praktikovať jednotlivo, ako aj náväzne za sebou. Známy pozdrav slnku je len jedným príkladom. Dôraz sa kladie na pokojné a plynulé pohyby v súlade s dýchaním.

Čim elegantnejšie vykonávate dané asány, tým ladnejšie kráčate životom – metaforicky, ako aj doslova. Držanie vášho tela sa zmení. Budete sa pohybovať, hovoriť a konať s gráciou. Vaše životné a jogínske postoje nebudú stuhnuté, skostnatené. Budete ako voda – silní vo svojej prispôsobivosti.

Nirvána prichádza v štádiu, kedy vaše telo dôverne pozná jednotlivé asány a nemusí sa tak sústrediť na správne držanie tela alebo výdrž. Preberie kontrolu, a vtedy sa vašej mysli otvára úplne nový priestor, kedy neregistrujete rozdiel medzi vaším pohybom a zvukom ani okolím, pretože sa stávate všetkým. Takto sa musí cítiť farba, ktorou je maľované na plátno. Je zároveň aktom maľovania aj obrazom samotným. Jednoducho len ste a plyniete. Tento stav je verne známy meditujúcim. Avšak zažívať ho v pohybe mu pridáva novú dimenziu. Moju obľúbenú.

 

Joga je mojím spojením s tým neuchopiteľným, nepomenovateľným, z čoho som tvorená ja a svet navôkol.

Pre mňa je joga spôsobom života, neobmedzuje sa na párhodinové cvičenie na karimatke. Je jedným z mojich hlavných nástrojov sebarozvoja, mojím záchranným kolesom. Slovami mojej učiteľky Holly – môžete si vyjogovať vašu cestu von z každej situácie.

 

In Lak’ech Ala K’in, namaste.

 

Soňa Zajačeková

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

AVIS Slovensko

Líder autopožičovní na Slovensku zavádza vlastne emisné limity, nastavuje environmentálny trend v krajine

Spoločnosť United Rental Group, s.r.o. prevádzkovateľ prenájmu a leasingu automobilov v SR pod značkami AVIS a Payless Car rental sa zaviazal posunúť svoje vlastné limity a nastaviť neočakávane nízky štandard CO₂ pre celú svoju flotilu 1 500 vozidiel.

19. novembra 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019