10 spôsobov, ako mi YOGA zachránila život

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. októbra 2015
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Soňa Zajačeková
Šéfredaktorka United Life
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. Povedať, že mi to prišlo vskutku udivujúce, by bolo podhodnotenie. Bola som očarená.

 

Som nesmierne vďačná za tento dar v mojom živote. Nechápte ma zle; nie som nijak špecificky obdarená jogínskym talentom. Iba som vďačná za fakt, že mi jogu život postavil do cesty a ja som dala na svoju intuíciu tou cestou kráčať.

V dnešnej dobe, kedy je joga pradávnym indickým učením a sprofanovaným aerobikom zároveň, nevidím veľkú potrebu pre teoretickú definíciu. Môžem vám však sprostredkovať svoj osobný vzťah s touto veľkou učiteľkou.

V joge sa snúbia ladnosť tela a pokoj mysle. Časom som si všimla, že pri mnohých pózach, hlavne tých vyžadujúcich rovnováhu, sú pokojná myseľ alebo priam absencia myšlienok kľúčové. Ak neviete, ako na to, zamerajte sa iba na sledovanie rytmu vlastného dychu. Učí nás skúmať svoje hranice. Keď prestane byť nemožné dať si nohu za hlavu, napadá vás, čo všetko iné predtým nemožné sa bude ešte dať spraviť.

Rovnako nás učí vľúdnosti a ľudskosti. Moja vlastná lekcia vľúdnosti prebiehala v priamom prenose na hodinách jogy asi rok. Keďže môj učiteľ sa tešil veľkej obľúbenosti, miestnosť bola zvyčajne plná tak, že ľudia od seba sedeli vo vzdialenosti 30 centimetrov. Chytali ma záchvaty presného opaku lásky k blížnemu, keď sa tesne pred začatím hodiny vedľa mňa posadili ešte dve slečny a zúžili tak môj starostlivo vybraný cvičebný (i životný) priestor. Po čase som si všímala, ako nasledovné cvičenie tieto pocity rozpúšťa. Vždy viac a znovu, až kým sa jedného dňa nedostavilo pochopenie v zmysle „ty si ja a ja som ty“, mimochodom, jedna z častých jogínskych mantier.

Za čo bude vďačné po joge vaše telo? Za to, že sa mu láskyplne venujete. Za to, že bude vedome pracovať so svalmi a partiami, ktoré sa v bežnom dni nedostanú k slovu. Za to, že mu zásadne zvýšite prívod kyslíka, keďže pránajáma, alebo umenie správneho dýchania, je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Bude vďačné za to, že uvoľníte zablokované meridiány, aby v nich opäť mohla prúdiť energia voľne. Takisto bude vďačné, že pomocou jogy výdatne premasírujete všetky svoje vnútorne orgány. Samotný jogínsky nádych a výdych je požehnaním pre celú tráviacu sústavu. Pri takomto nádychu najprv vydýchneme všetok zostatkový vzduch z pľúc, a následne sa pomaly a zhlboka nadychujeme najprv do brušnej dutiny, potom do pľúc a nakoniec do hrdla. Výdych je dvakrát pomalší a v opačnom poradí, brucho nakoniec. Séria takýchto nádychov pôsobí ako piest, ktorý jemne stláča a masíruje oblasť žalúdka a čriev. Tu by súhlasili aj Číňania, ktorí veky tvrdia, že správne fungujúci tráviaci trakt je základom dobrého zdravia.

Je viac než možné, že sa vám zmenia chute a budete preferovať inú, čistejšiu stravu. Že objavíte najcennejší zdroj obnoviteľnej čistej energie vo vás. Budete žiariť vitalitou ako vaše vlastné slnko.

Jednotlivé polohy v joge nazývané asány. Dajú sa praktikovať jednotlivo, ako aj náväzne za sebou. Známy pozdrav slnku je len jedným príkladom. Dôraz sa kladie na pokojné a plynulé pohyby v súlade s dýchaním.

Čim elegantnejšie vykonávate dané asány, tým ladnejšie kráčate životom – metaforicky, ako aj doslova. Držanie vášho tela sa zmení. Budete sa pohybovať, hovoriť a konať s gráciou. Vaše životné a jogínske postoje nebudú stuhnuté, skostnatené. Budete ako voda – silní vo svojej prispôsobivosti.

Nirvána prichádza v štádiu, kedy vaše telo dôverne pozná jednotlivé asány a nemusí sa tak sústrediť na správne držanie tela alebo výdrž. Preberie kontrolu, a vtedy sa vašej mysli otvára úplne nový priestor, kedy neregistrujete rozdiel medzi vaším pohybom a zvukom ani okolím, pretože sa stávate všetkým. Takto sa musí cítiť farba, ktorou je maľované na plátno. Je zároveň aktom maľovania aj obrazom samotným. Jednoducho len ste a plyniete. Tento stav je verne známy meditujúcim. Avšak zažívať ho v pohybe mu pridáva novú dimenziu. Moju obľúbenú.

 

Joga je mojím spojením s tým neuchopiteľným, nepomenovateľným, z čoho som tvorená ja a svet navôkol.

Pre mňa je joga spôsobom života, neobmedzuje sa na párhodinové cvičenie na karimatke. Je jedným z mojich hlavných nástrojov sebarozvoja, mojím záchranným kolesom. Slovami mojej učiteľky Holly – môžete si vyjogovať vašu cestu von z každej situácie.

 

In Lak’ech Ala K’in, namaste.

 

Soňa Zajačeková

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Editoriál k najnovšiemu číslu UnitedLife

Blahobyt spočíva v jednoduchých veciach. Čerstvý vzduch v prírode, ničím nezahataný pohľad z okna alebo vzácne momenty ticha, ktoré získavajú na cene, čím väčšmi sa naše mestské životy vzďaľujú naším pôvodným koreňom. A tým sa mení aj spôsob, ako definujeme blahobyt.   Možno novým blahobytom nebude vlastníctvo vozidla či nehnuteľnosti, ale ich zdieľanie či prenajímanie […]

17. júla 2018

Projekt iKid

Nejde o nový výrobok nemenovanej značky. Innovative Kid, v skratke iKid, (Vynachádzavé dieťa) umožňuje žiakom základných škôl a gymnázií už od roku 2013 rozvíjať kreativitu a podnikateľského ducha. Pri zrode tejto myšlienky bol Kenneth Ryan, výkonný riaditeľ KPMG. Čo ho k tomu viedlo? Vlastné presvedčenie, že hociktorý detský nápad má potenciál zmeniť svet. My v […]

12. júla 2018

Tony Achmat, človek s veľkým srdcom

Iba pred niekoľkými dňami ma zastihla správa, ktorej sa mi najprv nechcelo uveriť. Viem, že život je vo svojej podstate definovaný smrťou, a verím, že Tony sa po svojom odchode z tohto sveta nachádza na dobrom mieste. Ťažko uveriť mi však bolo preto, lebo nikto z nás nemal pocit, že jeho púť sa chýli ku […]

10. júla 2018


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019