10 spôsobov, ako mi YOGA zachránila život

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč…. Prečítať celé
Vydané 6. októbra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. Povedať, že mi to prišlo vskutku udivujúce, by bolo podhodnotenie. Bola som očarená.

 

Som nesmierne vďačná za tento dar v mojom živote. Nechápte ma zle; nie som nijak špecificky obdarená jogínskym talentom. Iba som vďačná za fakt, že mi jogu život postavil do cesty a ja som dala na svoju intuíciu tou cestou kráčať.

V dnešnej dobe, kedy je joga pradávnym indickým učením a sprofanovaným aerobikom zároveň, nevidím veľkú potrebu pre teoretickú definíciu. Môžem vám však sprostredkovať svoj osobný vzťah s touto veľkou učiteľkou.

V joge sa snúbia ladnosť tela a pokoj mysle. Časom som si všimla, že pri mnohých pózach, hlavne tých vyžadujúcich rovnováhu, sú pokojná myseľ alebo priam absencia myšlienok kľúčové. Ak neviete, ako na to, zamerajte sa iba na sledovanie rytmu vlastného dychu. Učí nás skúmať svoje hranice. Keď prestane byť nemožné dať si nohu za hlavu, napadá vás, čo všetko iné predtým nemožné sa bude ešte dať spraviť.

Rovnako nás učí vľúdnosti a ľudskosti. Moja vlastná lekcia vľúdnosti prebiehala v priamom prenose na hodinách jogy asi rok. Keďže môj učiteľ sa tešil veľkej obľúbenosti, miestnosť bola zvyčajne plná tak, že ľudia od seba sedeli vo vzdialenosti 30 centimetrov. Chytali ma záchvaty presného opaku lásky k blížnemu, keď sa tesne pred začatím hodiny vedľa mňa posadili ešte dve slečny a zúžili tak môj starostlivo vybraný cvičebný (i životný) priestor. Po čase som si všímala, ako nasledovné cvičenie tieto pocity rozpúšťa. Vždy viac a znovu, až kým sa jedného dňa nedostavilo pochopenie v zmysle „ty si ja a ja som ty“, mimochodom, jedna z častých jogínskych mantier.

Za čo bude vďačné po joge vaše telo? Za to, že sa mu láskyplne venujete. Za to, že bude vedome pracovať so svalmi a partiami, ktoré sa v bežnom dni nedostanú k slovu. Za to, že mu zásadne zvýšite prívod kyslíka, keďže pránajáma, alebo umenie správneho dýchania, je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Bude vďačné za to, že uvoľníte zablokované meridiány, aby v nich opäť mohla prúdiť energia voľne. Takisto bude vďačné, že pomocou jogy výdatne premasírujete všetky svoje vnútorne orgány. Samotný jogínsky nádych a výdych je požehnaním pre celú tráviacu sústavu. Pri takomto nádychu najprv vydýchneme všetok zostatkový vzduch z pľúc, a následne sa pomaly a zhlboka nadychujeme najprv do brušnej dutiny, potom do pľúc a nakoniec do hrdla. Výdych je dvakrát pomalší a v opačnom poradí, brucho nakoniec. Séria takýchto nádychov pôsobí ako piest, ktorý jemne stláča a masíruje oblasť žalúdka a čriev. Tu by súhlasili aj Číňania, ktorí veky tvrdia, že správne fungujúci tráviaci trakt je základom dobrého zdravia.

Je viac než možné, že sa vám zmenia chute a budete preferovať inú, čistejšiu stravu. Že objavíte najcennejší zdroj obnoviteľnej čistej energie vo vás. Budete žiariť vitalitou ako vaše vlastné slnko.

Jednotlivé polohy v joge nazývané asány. Dajú sa praktikovať jednotlivo, ako aj náväzne za sebou. Známy pozdrav slnku je len jedným príkladom. Dôraz sa kladie na pokojné a plynulé pohyby v súlade s dýchaním.

Čim elegantnejšie vykonávate dané asány, tým ladnejšie kráčate životom – metaforicky, ako aj doslova. Držanie vášho tela sa zmení. Budete sa pohybovať, hovoriť a konať s gráciou. Vaše životné a jogínske postoje nebudú stuhnuté, skostnatené. Budete ako voda – silní vo svojej prispôsobivosti.

Nirvána prichádza v štádiu, kedy vaše telo dôverne pozná jednotlivé asány a nemusí sa tak sústrediť na správne držanie tela alebo výdrž. Preberie kontrolu, a vtedy sa vašej mysli otvára úplne nový priestor, kedy neregistrujete rozdiel medzi vaším pohybom a zvukom ani okolím, pretože sa stávate všetkým. Takto sa musí cítiť farba, ktorou je maľované na plátno. Je zároveň aktom maľovania aj obrazom samotným. Jednoducho len ste a plyniete. Tento stav je verne známy meditujúcim. Avšak zažívať ho v pohybe mu pridáva novú dimenziu. Moju obľúbenú.

 

Joga je mojím spojením s tým neuchopiteľným, nepomenovateľným, z čoho som tvorená ja a svet navôkol.

Pre mňa je joga spôsobom života, neobmedzuje sa na párhodinové cvičenie na karimatke. Je jedným z mojich hlavných nástrojov sebarozvoja, mojím záchranným kolesom. Slovami mojej učiteľky Holly – môžete si vyjogovať vašu cestu von z každej situácie.

 

In Lak’ech Ala K’in, namaste.

 

Soňa Zajačeková

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.