Zomrel Karl Lagerfeld. Toto je jeho životný príbeh.

Ikona 20. a 21. storočia, kontroverzný umelec a spochybniteľný módny guru zomrel 19. februára 2019 vo veku 85 po rakovine, ktorú pred verejnosťou utajoval. Už v posledných týždňoch sa stiahol z verejného života a pre mnohých bolo znepokojujúce najmä to, že sa nezúčastnil ani posledných prehliadok módneho domu Chanel. Obhajoval to únavou, o rakovine pankreasu… Prečítať celé
Vydané 20. februára 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Ikona 20. a 21. storočia, kontroverzný umelec a spochybniteľný módny guru zomrel 19. februára 2019 vo veku 85 po rakovine, ktorú pred verejnosťou utajoval. Už v posledných týždňoch sa stiahol z verejného života a pre mnohých bolo znepokojujúce najmä to, že sa nezúčastnil ani posledných prehliadok módneho domu Chanel. Obhajoval to únavou, o rakovine pankreasu sa verejnosť dozvedela až po Lagerfeldovej smrti.

 

Karl Oto Lagerfeld (10.9.1933) bol rodený Nemec, svet si ho ale viac ako s rodným Hamburgom spája s Parížom, do ktorého sa nasťahoval ako dvadsaťročný. Mal jasný cieľ: pracovať v módnom priemysle, čo sa mu podarilo o dva roky neskôr, keď ho po úspešnom zvládnutí súťaže o najlepší dizajn kabátov zamestnal módny dom Pierra Balmaina. Niektoré zdroje síce uvádzajú, že sa súťaže zúčastnil ako šestnásťročný, ale jednalo sa o rok 1955. V tom čase sa už Lagerfeld priatelil s Yves Saint Laurentom. U Balmaina vydržal tri roky, hneď na to nastúpil do značky Jean Patou a v priebehu ďalších rokov spolupracoval aj so značkami Tiziano, Chloé, Charles Jourdan, Krizia, Valentino a Fendi. Laická verejnosť si dnes Karla Lagerfelda spája aj so značkami Chanel, Dior, H&M či Vans.

Od roku 1982 sa meno Lagerfeld spája so značkou Chanel, ktorá bola v čase jeho nástupu do spoločnosti považovaná za firmu na pokraji krachu. Po smrti zakladateľky Coco Chanel (1971) sa značka potápala, ale Lagerfeld ju postavil na nohy vďaka modernizácii konfekcie. Karl okrem iného stojí aj za samotným logom značky, štylizovaným CC. V rovnakom období, teda v priebehu 80. rokov 20. storočia, Lagerfeld zrealizoval svoje sny o vlastnej značke, ktorú pomenoval po sebe samom.

 

Karl Lagerfeld 2014.jpg
By Christopher William Adach – https://www.flickr.com/photos/adach/14071166986/, CC BY-SA 2.0, Link

Veľkej kontroverzie sa značka Karl Lagerfeld dočkala v roku 1993, keď na móle na objednávku Karla objavili aj striptérky a pornohviezda Moana Pozzi. Vtedy z podujatia dokonca demonštratívne odišla aj Anna Wintour, šéfredaktora módneho magazínu Vogue. Väčším problémom ako striptérky na móle sa neskôr v roku 1994 dočkala jeho jarná kolekcia, ktorá obsahovala verše z Koránu.

Aj tieto negatívne ohlasy značke v konečnom dôsledku prospeli – najmä jej sláve. Lagerfeld svoju značku predstavoval ako „intellectual sexiness“ a sám bol dokonalým reprezentantom jej  uniformného štýlu.

Slávny plyšový medvedík, ktorého na objednávku vyrobila nemecká spoločnosť Steiff, Lagerfeld navrhol v roku 2008 a 2 500 vyrobených kusov rozpredal za uletené ceny po 1 500 amerických dolároch. Okrem rýchleho zisku tieto medvedíky vyniesli oveľa viac, pretože v priebehu rokov sa z nich stali ikony používané na konfekcii a rôznych ďalších predmetoch.

Lagerfeld bol okrem svojho typického čierno-bieleho imidžu s vysokým golierom, rukavicami bez špičiek prstov a rozmernými nepreniknuteľnými okuliarmi známy aj tým, že zatajoval svoj rok narodenia a rodinné pozadie. Z hľadiska nezávislého pozorovateľa sa nemal za čo hanbiť, pochádzal z rodiny podnikateľa s mliekom a miestnej političky, pričom život rodiny do určitej miery ovplyvňovala Starokatolícka cirkev. Sám Karl dokonca vyhlásil, že sa narodil v roku 1938 „Elizabeth Nemeckej“ a Ottovi Ludwig Lagerfeldtovi zo Švédska, pričom za pravdivé sa dnes považuje len to, že sa jeho rodičia volali Elizabeth a Otto. Neskôr vyhlásil, že sa narodil v roku 1935 a v roku 2008 oslavoval svoje 70. narodeniny, pričom v skutočnosti mal o celých päť rokov viac.

Lagerfeld nemal deti a nikdy nebol ženatý. O jeho súkromnom živote sa vie toľko, že do roku 1989 bol vo vzťahu s Jacquesom de Bascherom, počas života vystriedal veľa domov a víl a vlastnil mačku, o ktorej raz prehlásil, že ak by to bolo legálne, oženil by sa s ňou.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.