Zomrel Karl Lagerfeld. Toto je jeho životný príbeh.

Ikona 20. a 21. storočia, kontroverzný umelec a spochybniteľný módny guru zomrel 19. februára 2019 vo veku 85 po rakovine, ktorú pred verejnosťou utajoval. Už v posledných týždňoch sa stiahol z verejného života a pre mnohých bolo znepokojujúce najmä to, že sa nezúčastnil ani posledných prehliadok módneho domu Chanel. Obhajoval to únavou, o rakovine pankreasu […]

Ikona 20. a 21. storočia, kontroverzný umelec a spochybniteľný módny guru zomrel 19. februára 2019 vo veku 85 po rakovine, ktorú pred verejnosťou utajoval. Už v posledných týždňoch sa stiahol z verejného života a pre mnohých bolo znepokojujúce najmä to, že sa nezúčastnil ani posledných prehliadok módneho domu Chanel. Obhajoval to únavou, o rakovine pankreasu sa verejnosť dozvedela až po Lagerfeldovej smrti.

 

Karl Oto Lagerfeld (10.9.1933) bol rodený Nemec, svet si ho ale viac ako s rodným Hamburgom spája s Parížom, do ktorého sa nasťahoval ako dvadsaťročný. Mal jasný cieľ: pracovať v módnom priemysle, čo sa mu podarilo o dva roky neskôr, keď ho po úspešnom zvládnutí súťaže o najlepší dizajn kabátov zamestnal módny dom Pierra Balmaina. Niektoré zdroje síce uvádzajú, že sa súťaže zúčastnil ako šestnásťročný, ale jednalo sa o rok 1955. V tom čase sa už Lagerfeld priatelil s Yves Saint Laurentom. U Balmaina vydržal tri roky, hneď na to nastúpil do značky Jean Patou a v priebehu ďalších rokov spolupracoval aj so značkami Tiziano, Chloé, Charles Jourdan, Krizia, Valentino a Fendi. Laická verejnosť si dnes Karla Lagerfelda spája aj so značkami Chanel, Dior, H&M či Vans.

Od roku 1982 sa meno Lagerfeld spája so značkou Chanel, ktorá bola v čase jeho nástupu do spoločnosti považovaná za firmu na pokraji krachu. Po smrti zakladateľky Coco Chanel (1971) sa značka potápala, ale Lagerfeld ju postavil na nohy vďaka modernizácii konfekcie. Karl okrem iného stojí aj za samotným logom značky, štylizovaným CC. V rovnakom období, teda v priebehu 80. rokov 20. storočia, Lagerfeld zrealizoval svoje sny o vlastnej značke, ktorú pomenoval po sebe samom.

 

Karl Lagerfeld 2014.jpg
By Christopher William Adach – https://www.flickr.com/photos/adach/14071166986/, CC BY-SA 2.0, Link

Veľkej kontroverzie sa značka Karl Lagerfeld dočkala v roku 1993, keď na móle na objednávku Karla objavili aj striptérky a pornohviezda Moana Pozzi. Vtedy z podujatia dokonca demonštratívne odišla aj Anna Wintour, šéfredaktora módneho magazínu Vogue. Väčším problémom ako striptérky na móle sa neskôr v roku 1994 dočkala jeho jarná kolekcia, ktorá obsahovala verše z Koránu.

Aj tieto negatívne ohlasy značke v konečnom dôsledku prospeli – najmä jej sláve. Lagerfeld svoju značku predstavoval ako „intellectual sexiness“ a sám bol dokonalým reprezentantom jej  uniformného štýlu.

Slávny plyšový medvedík, ktorého na objednávku vyrobila nemecká spoločnosť Steiff, Lagerfeld navrhol v roku 2008 a 2 500 vyrobených kusov rozpredal za uletené ceny po 1 500 amerických dolároch. Okrem rýchleho zisku tieto medvedíky vyniesli oveľa viac, pretože v priebehu rokov sa z nich stali ikony používané na konfekcii a rôznych ďalších predmetoch.

Lagerfeld bol okrem svojho typického čierno-bieleho imidžu s vysokým golierom, rukavicami bez špičiek prstov a rozmernými nepreniknuteľnými okuliarmi známy aj tým, že zatajoval svoj rok narodenia a rodinné pozadie. Z hľadiska nezávislého pozorovateľa sa nemal za čo hanbiť, pochádzal z rodiny podnikateľa s mliekom a miestnej političky, pričom život rodiny do určitej miery ovplyvňovala Starokatolícka cirkev. Sám Karl dokonca vyhlásil, že sa narodil v roku 1938 „Elizabeth Nemeckej“ a Ottovi Ludwig Lagerfeldtovi zo Švédska, pričom za pravdivé sa dnes považuje len to, že sa jeho rodičia volali Elizabeth a Otto. Neskôr vyhlásil, že sa narodil v roku 1935 a v roku 2008 oslavoval svoje 70. narodeniny, pričom v skutočnosti mal o celých päť rokov viac.

Lagerfeld nemal deti a nikdy nebol ženatý. O jeho súkromnom živote sa vie toľko, že do roku 1989 bol vo vzťahu s Jacquesom de Bascherom, počas života vystriedal veľa domov a víl a vlastnil mačku, o ktorej raz prehlásil, že ak by to bolo legálne, oženil by sa s ňou.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019