Značka Lucid predala v 2022 viac áut ako čakala. Pozreli sme sa na kvalitu modelu Air

Spoločnosť Lucid uviedla, že v roku 2022 vyrobila celkovo 7 180 vozidiel, prekonala svoj pôvodný plán z augusta minulého roka. Celkovú bilanciu zachránila výroba 3 500 sedanov Air v poslednom štvrťroku Boli sme sa pozrieť v Lucid Motors Palm Beach Florida – pôsobivý showroom je v kontraste s kvalitou vyhotovenia vozidla.   Výrobca elektrických luxusných… Prečítať celé
Vydané 27. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,
  • Spoločnosť Lucid uviedla, že v roku 2022 vyrobila celkovo 7 180 vozidiel, prekonala svoj pôvodný plán z augusta minulého roka.
  • Celkovú bilanciu zachránila výroba 3 500 sedanov Air v poslednom štvrťroku
  • Boli sme sa pozrieť v Lucid Motors Palm Beach Florida – pôsobivý showroom je v kontraste s kvalitou vyhotovenia vozidla.

 

Výrobca elektrických luxusných vozidiel Lucid Group uviedol, že v roku 2022 vyrobil niečo vyše 7 100 vozidiel, čo je o trochu viac ako pôvodný predpoklad z minulého augusta. Spoločnosť v vtedy oznámila investorom, že očakávajú produkciu 6 000 až 7 000 vozidiel za celý rok.

Skutočnosť, že sa automobilke podarilo udržať a mierne prekonať stanovený plán, je priaznivou správou, pretože automobilka je dlhodobo kritizovaná za jej vedenie.

Akcie spoločnosti  po týchto správach vzrástli takmer 5 percent, čo je jednou z ukážok, ako trhy reagujú na medializované témy.

Lucid vo vyhlásení uviedol, že vo svojom závode v Arizone v poslednom štvrťroku vyrobil 3 493 vozidiel a dodal 1 932 z nich, čím zvýšila svoju celkovú produkciu na 7 180 za celý rok. Celková produkcia Lucidu vo štvrtom štvrťroku vzrástla o 53 % v porovnaní s tretím štvrťrokom, keď automobilka vyrobila 2 282 sedanov Air a dodala 1 398.

Spoločnosť Lucid v novembri varovala, že jej celkové dodávky budú pravdepodobne zaostávať za jej produkciou počas niekoľkých nasledujúcich štvrťrokov, pretože čelila logistickým výzvam. Spoločnosť v roku 2022 dodala celkovo 4 369 vozidiel svojim zákazníkom.

Produkcia spoločnosti Lucid síc ev roku 2022 prekonala nové očakávania, ale novšie odhady boli výrazne skrátené oproti pôvodnému plánu spoločnosti na tento rok. Spoločnosť Lucid totiž spočiatku očakávala, že v roku 2022 vyrobí 20 000 svojich elektrických luxusných sedanov Air, ale bola nútená tento cieľ dvakrát znížiť – raz vo februári v dôsledku narušenia globálneho dodávateľského reťazca a znova v auguste, keď zmienila uvedeného „logistické výzvy“.

Automobilka Lucid médiám neposkytla aktuálne informácie o celkovom počte rezervácií. Posledná aktualizácia rezervácií Lucid bola zo 7. novembra, keď uviedla, že má „viac ako 34 000“ rezervácií pre model Air. Lucid v apríli uviedol, že vláda Saudskej Arábie súhlasila s nákupom až 100 000 jej vozidiel v priebehu nasledujúcich 10 rokov; tieto vozidlá však nie sú zahrnuté do súčtu rezervácií.

Lucid Air

Lucid je kalifornská spoločnosť a spočiatku sa zdalo, že viac ako skutočný vývoj produktov ju viac zaujíma marketing. Napokon sa ukazuje, že odvážne vyhlásenia a všeobecný mediálny humbuk sa predsa len premieta aj do finálnych elektrických automobilov.

Dlho sa o automobilke Lucid hovorilo ako o „konečne dôstojnom konkurentovi“ pre Teslu, hoci táto nová americká automobilka dodnes nepredala ani jeden automobil. Podobne, ako v prípade Tesly, ani Lucid nestavia svoj biznis model ako automobilka, ale ako technologická spoločnosť s vizionárskym pohľadom na svet a inováciami v rukáve.

Napokon sa automobilke podarilo dodať automobily reálnym zákazníkom. Očakávaný model Air vo verzii Dream Edition sa medzičasom dočkal mimoriadne priaznivého hodnotenia od severoamerickej autority Environmental Protection Agency, uvádza CNN. Agentúra vozidlo otestovala a štandardizovala dojazd tohto elektrického vozidla na 520 míľ na jedno plné nabitie, čo zodpovedá našim 836 kilometrom. To je viac ako ktorýkoľvek iný elektromobil predávaný na severoamerických trhoch, dokonca prekonáva aj Tesla Model S Long Range.

Podľa generálneho riaditeľa (CEO) spoločnosti Lucid, Petra Rawlinsona, však tento dojazd nie je tak dôležitý. To, čo bude podľa neho kľúčové v konkurenčnom súboji, bude efektivita automobilov. A v tomto ohľade má byť tiež Lucid Air lídrom.

S vyššou energetickou účinnosťou, ktorá prispieva k dlhému dojazdu Lucid Air, budú elektromobily dostupné vo všetkých cenových reláciách, tvrdí Rawlinson. Dokonca avizuje príchod modelu, ktorý nazýva T21 – spája tak všeobecnú dostupnosť prvého masovo vyrábaného automobilu Ford Model T a reálie 21. storočia. Teda „Model T pre 21. storočie“. Bolo by to auto s pomerne dlhým  dojazdom, ktoré si môže dovoliť takmer každý.

To sú ale iba vízie. Dnes platí, že za vyše osemsto kilometrov dlhý dojazd musí zákazník poriadne zaplatiť. Ceny za sedan Lucid Air v USA začínajú na úrovni 87 400 amerických dolárov, čo je o viac ako 10-tisíc viac než pred dvomi rokmi, no ceny Dream Edition sú viac ako dvojnásobné – začínajú na 169-tisíc dolároch.

 

Pôsobivý showroom, menej pôsobivá kvalita vypracovania

Reprezentačné a predajné priestory Lucid Motors Palm Beach Florida sú jedným z miest, ktoré radi pri návšteve Floridy navštívite. Pre našinca je stále kuriozitou vidieť vozidlo Air naživo a tak sme sa za ním vybrali aj my.

Zatiaľ čo samotné priestory showroomu sú veľmi pôsobivé a okrem estetiky vynikajú aj informačnou hodnotou, dozviete sa napríklad o technike pohonov a batérií a v priestoroch ich môžete aj vidieť, kvalita vypracovania samotného vozidla nás mierne sklamala. Automobil s nepochybne krásnym zovňajškom trpel na nepresné lícovanie jednotlivých dielov karosérie, zle osadené tesniace prvky na dverách a vôbec nedôsledne spracovanými detailmi.

Naopak, zaujal nás interiér a dojmy, ktoré v pasažierovi vytvára – pôsobí minimalisticky luxusne, nepochybne prémiovo a pohodlne.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »